Area Athletes Garner Individual State Rankings

The Michigan Wrestling Association and michigangrappler.com has released their latest high school wrestling individual rankings by division.

Division 2

103
1 David Stepanian, Warren Woods Tower (10)
2 Vince Perez, Tecumseh (10)
3 Ryan Franco, Stevensville Lakeshore (9)
4 Riley Bettich, Stevensville Lakeshore (9)
5 Jordan Austin, New Boston Huron (10)
6 Zach Sykes, Fruitport (11)
7 Nathan Mariutza, Owosso (10)
8 Nick Kohorn, Lowell (9)
9 Joseph Lagrou, Marquette (9)
10 Josh Brott, Gibraltar Carlson (9)

112
1 Corey Gamet, Parma Western (10)
2 Cameron Mahlich, Ionia (12)
3 Chaise Mayer, Warren Woods Tower (10)
4 Caleb Teague, Goodrich (10)
5 Chayse Lajoie, Gaylord (9)
6 Asher Meekhoff, Allendale (11)
7 Terry Vette, BC Harper Creek (11)
8 Reese Darrow, Jackson Northwest (10)
9 Brendan Zelenka, St Johns (11)
10 Seth Bunting, Mason (12)

119
1 Branson Proudlock, Gibraltar Carlson (11)
2 Austin Franco, Stevensville Lakeshore (11)
3 Elijuh Weaver, Warren Woods Tower (12)
4 Drew Hutchinson, Clio (12)
5 Andrew Flick, Niles (12)
6 Derek Giallombardo, Gaylord (11)
7 Davynn Schneider, Allegan (12)
8 Kellen Patton, Tecumseh (10)
9 James Fotis, Lowell (9)
10 Carson Turnbow, Goodrich (10)

125
1 Dominic LaJoie, Gaylord (12)
2 Kyle French, Marysville (12)
3 Stephen Hiliker, Greenville (12)
4 Peter Deaton, Mattawan (11)
5 Emilio Sanchez, St Johns (12)
6 Ryan Roth, Ada FHE (12)
7 Cade Stephenson, Niles (12)
8 Corbyn Munson, Chelsea (11)
9 Dakota Trimm, BC Harper Creek (12)
10 Andy Runstorfer, Flint Kearsley (11)

130
1 Drew Marten, Tecumseh (12)
2 Chris Fauson, Charlotte (11)
3 Cody Orcutt, Goodrich (12)
4 Mustafa Al-Aubeidy, Melvindale (12)
5 Chris Morrill, Three Rivers (11)
6 Quenten Hall, DeWitt (10)
7 Robert Nowik, Armada (11)
8 Ethan Bishop, BC Harper Creek (12)
9 Wyatt Scribner, Holly (11)
10 Dominic Edwards, Goodrich (10)

135
1 Austin Boone, Lowell (9)
2 Tony Williams, Stevensville Lakeshore (11)
3 James Whitaker, St Johns (10)
4 Brenden Hall, Niles (12)
5 Josh Edmond, Orchard Lake St Mary’s (9)
6 Junior Habib, Madison Hts Lamphere (12)
7 Angel Perez, Allendale (12)
8 Jake Justice, Farmington (11)
9 Amarae Kittles, Ortonville Brandon (12)
10 Hunter Larson, Escanaba (9)

140
1 Trent Lashuay, St Johns (12)
2 Luke Raczkowski, Parma Western (12)
3 Avry Mutschler, Lowell (10)
4 Jacob McKnight, Gaylord (9)
5 JD Greathouse, Mason (12)
6 Joey Schindler, Warren Woods Tower (12)
7 Nathan Wynsma, Allendale (10)
8 Jordan Ringler, Cedar Springs (12)
9 James Penfold, Goodrich (10)
10 Hunter Mullins, Imlay City (10)

145
1 Alec Rees, Sparta (10)
2 Dawson Blank, Linden (12)
3 Patrick Kerr, Linden (12)
4 Mitch Findieson, Niles (12)
5 Austin O’Hearon, Eaton Rapids (11)
6 Tommy Adams, Fenton (11)
7 Anmar Al Abolidi, Dearborn Hts Annapolis (12)
8 Hunter George, Eaton Rapids (12)
9 Sam Russell, Lowell (12)
10 Nico Martini, Warren Woods Tower (12)

152
1 Dustin Gross, Dearborn Hts Annapolis (11)
2 Jackson Rickman, Trenton (12)
3 Sam York, DeWitt (11)
4 Douglas Ferrier, Marysville (11)
5 Jahron Coulson, Allegan (10)
6 Cody Carlisle, Stevensville Lakeshore (11)
7 Corbin Choummonivong, Holland (11)
8 Malik Davis, Flint Kearsley (11)
9 Gabe Bechtol, Tecumseh (11)
10 Steven Dunmire, Warren Fitzgerald (11)

160
1 Bret Fedewa, St Johns (12)
2 Lucas McFarland, DeWitt (12)
3 Beau Caster, Marquette (12)
4 Bryce Dempsey, Lowell (12)
5 Austin Vandentoorn, Comstock Park (12)
6 Mason Dyke, Allendale (12)
7 Blake Ross, Muskegon Reeths Puffer (12)
8 Gage Paul, Petoskey (12)
9 Dillon Striplin, BC Pennfield (12)
10 Jajuan Lovejoy, Warren Woods Tower (11)

171
1 Connor Charping, Trenton (12)
2 Ryan Ringler, Cedar Springs (10)
3 Gabe Larner, DeWitt (12)
4 Keigan Yuhas, Lowell (11)
5 Nino Bastianelli, Marysville (12)
6 Drake Pauwels, New Boston Huron (11)
7 Joey Hess, Edwardsburg (12)
8 Cade Dallwitz, Holly (10)
9 Zach Bowling, Monroe Jefferson (12)
10 Gus Reynolds, Chelsea (11)

189
1 Jelani Embree, Warren Lincoln (12)
2 Kane Williams, Clio (12)
3 Will Feldkamp, Dexter (12)
4 Nick Humphrey, Monroe Jefferson (12)
5 David Kruse, Lowell (11)
6 Nevin Brittian, Haslett (12)
7 Brandon Byczinski, Flint Kearsley (12)
8 Honour Kline, Goodrich (10)
9 Nick Brandt, DeWitt (12)
10 Austin Engle, Lowell (11)

215
1 Brad Wilton, Mason (12)
2 Eli Boulton, Lowell (12)
3 Trevor Piggott, Ionia (12)
4 Connor Bruinius, GR Forest Hills Northern (12)
5 Hunter Krueger, Adrian (11)
6 Joel Radvansky, Warren Woods Tower (10)
7 Austin Keeley, Marysville (12)
8 Isaac Weir, Stevensville Lakeshore (12)
9 Zavier Owens, Warren Lincoln (11)
10 Collin Dallwitz, Holly (11)

285
1 Chase Beard, Allegan (12)
2 Pat DePiazza, Cedar Springs (12)
3 Evan Gast, Byron Center (11)
4 Evan Begeman, Riverview (12)
5 Owen Miller, Marshall (11)
6 Tyler Hill, Stevensville Lakeshore (11)
7 Max Bishop, Lowell (11)
8 Ean Purcell, Trenton (11)
9 Blake Coffell, Goodrich (10)
10 Collin Lewis, Eaton Rapids (12)

Division 3

103
1 Sean Spidle, Powers Catholic (9)
2 Austin Kilburn, Richmond (9)
3 Hunter Assenmacher, Ida (9)
4 Katlyn Pizzo, Clawson (12)
5 Will Kidder, Shelby (10)
6 Curtis Perry, Lakeview (10)

7 Josh Sunnerville, Otsego (9)

112
1 Brenden Spencer, Roscommon (11)
2 Roy Costello, Richmond (12)
3 Anthony Gallagher, Perry (12)
4 Mitchell Christensen, Essexville Garber (11)
5 Brandon Wireman, Ida (11)
6 Cole Jackson, Lakewood (11)
7 Jonathon White, Dundee (10)
8 Devyn Begley, Constantine (11)
9 Hunter Bower, Whitehall (11)
10 Bray Haynes, Chippewa Hills (10)

119
1 Spencer Good, Lumen Christi (12)
2 Dakota Greer, Howard City TCA (11)
3 AJ Geyer, Lake Fenton (12)
4 Stuart Massa, Hemlock (12)
5 Kaden Ellis, Chippewa Hills (12)
6 Kyle Schaaf, Clare (10)
7 Devon Richmond, Flat Rock (12)
8 Damian Flores, Wyoming Kellogg (10)
9 Hunter Schafer, Ida (11)
10 Ben Benitez, Williamston (11)

125
1 Hunter Corcoran, Lake Fenton (12)
2 Reese Wallis, Montrose (11)
3 Eric Spidle, Flint Powers (11)
4 Jacob Spiess, Perry (11)
5 Amante Young, Clare (11)
6 Chandler White, Frankenmuth (12)
7 John Botkins, Caro (10)
8 Josh Rankin, Michigan Center (10)
9 Tanner Astrauskas, Howard City TCA (10)
10 Mason Hayes, Chippewa Hills (10)


130
1 Jarrett Trombley, Lake Fenton, (11)
2 Cooper Gunnells, Columbia Central (12)
3 Blain Wood, Caro (11)
4 Anthony Trudo, Capac (11)
5 Nick Felt, Shelby (10)
6 Jagarr Jenerou, Grant (11)
7 Jonny Dubke, Ogemaw Hts (10)

8 Dylan Hoffart, Iron Mt-Norway (12)
9 Jake Bever, Delton Kellogg (12)
10 Trevor Briggs, Corunna (10)

135
1 Trevor Robinson, Shepherd (10)
2 Mason Breece, Birch Run (11)
3 Keenan Gunnells, Columbia Central (12)
4 Dallas Sortor, Ida (11)
5 Gavin Miller, Ogemaw Heights (12)
6 Alex Rosas, Alma (11)
7 Austin Spedowski, Chippewa Hills (12)
8 Garrett Gelinski, Croswell Lexington (12)
9 Danny Rowe, Roscommon (12)
10 Adam Eger, Buchanan (11)

140
1 Nolan Saxton, Chippewa Hills (12)
2 Joey Hayden, Croswell-Lexington (12)
3 Levi Stoll, Ogemaw Hts (12)
4 Seth Barnier, Ida (11)
5 Brad Payne, Montrose (12)
6 Austin Young, Chippewa Hills (10)
7 Wade Muma, Beaverton (12)
8 McAllister McAvoy, Dundee (9)
9 Ian Brown, Menomiee (12)
10 James Ladd, Algonac (11)

145
1 Jaycob Sharp, Chippewa Hills (11)
2 Tylor Orrison, Dundee (11)
3 Sean Trombley, Lake Fenton (10)
4 Ben Behrenwald, Howard City TCA (12)
5 Alex Roberts, Richmond (11)
6 DJ Daniels, Caro (10)
7 Trevor Povolo, Kingsford (10)
8 Charlie Newton, Essexville Garber (11)
9 Alex Brummell, Reed City (12)
10 Josh Thommen, Whitehall (11)

152
1 Glenn Beardsley, Farwell (12)
2 Brady Payne, Millington (12)
3 Alex Motylinski, Dundee (12)
4 Isaiah Dole, Clare (11)
5 Devin Miller, Portland (11)
6 Ethan Orweller, Perry (12)
7 Sage Gonzales, Alma (12)
8 Anthony Johnson, Oscoda (11)
9 Kyle Cassiday, Beaverton (10)
10 James Montney, Grant (11)

160
1 Sean Sterling, Dundee (12)
2 Jacob Shoop, Mason County Central (12)
3 David Dumond, Corunna (12)
4 Jackson Nevadomski, Lake Fenton (11)
5 Trevor Patterson, Chesaning (12)
6 Keagan Silverthorn, Croswell Lexington (12)
7 JoJo Dowdell, Whitehall (12)
8 David Spedowski, Chippewa Hills (11)
9 Matt Mullholland, Otisville Lakeville (12)
10 Chace Foster, Michigan Center (12)

171
1Collin Lieber, Croswell-Lexington (12)
2 Hunter Gasper, Chesaning (12)
3 Dominick Reo, Paw Paw (12)
4 Ethan Weatherspoon, Napoleon (10)
5 Austin Demeuse, Gladstone (12)
6 Kolten Lauer, Perry (12)
7 Hart Smalley, Clare (12)
8 Eldon McCabe, Mason County Central (12)

9 Mitchell Ward, Belding (11)
10 Gerad Bott, Swan Valley (12)

189
1 Cash Thompson, Lakewood (12)
2 Colton McKiernan, Richmond (11)
3 Aaron Bolo, Iron Mt-Norway (12)
4 Jake Lemerand, Hillsdale (11)
5 Kyle Motylinski, Dundee (11)
6 Anthony Reo, Paw Paw (11)
7 Eric Cassiday, Beaverton (11)
8 Chris Gould, Millington (12)
9 Luke Henderson, Chippewa Hills (12)
10 Taylor Jackson, Corunna (12)

215
1 Brandon Whitman, Dundee (11)
2 Jared Roehl, Millington (12)
3 Billy Koepf, Chippwa Hills (11)
4 Lucas Prater, Howard City TCA (12)
5 James Smith, Lakeview (12)
6 Zach Morris, Ovid Elsie (11)
7 Tyler Marino, Richmond (11)
8 Robert Jewell, Algonac (12)
9 Esteban Villalobos, Delton Kellogg (12)
10 John Doughty, Mt Morris (12)

285
1 Trent Hillger, Lake Fenton (12)
2 Tyden Ferris, Delton Kellogg (11)
3 Andrew Vinton, Chippewa Hills (11)
4 Luke Tromp, Lakewood (12)
5 Luke Cortez, Corunna (12)
6 JayCee Frisbie, Belding (12)
7 Brandon Blair, Corunna (12)
8 Kane Pyonk, Otisville Lakeville (12)
9 August Aiken, Richmond (12)
10 Noah Fayling, Parchment (12)

Division 4

103
1 Reese Fry, Manchester (11)
2 Frankie Najera, Adrian Madison (12)
3 Robert Altland, Hart (10)
4 Carlito Lilly, Laingsburg (12)
5 Tyler Cowdry, Cass City (12)
6 Daniel Villalobos, Bangor (11)
7 Nathan Brewer, Ishpeming Westwood (10)
8 Cameron Demory, Mio (10)
9 Josh Dekoning, Lawton (10)
10 Josh Lee, Kent City (12)

112
1 Noah Comar, Clinton (10)
2 Tucker Sholl, Hudson (10)
3 Seth Harvey, Addison (12)
4 Nik Andavarde, Mendon (11)
5 Ash Stokes, Marcellus (11)
6 Noah Cantu, Hart (10)

7 Dylan Stephens, Pine River (11)
8 Nick Baldwin, Lawton (10)
9 Sam Sobeck, Rogers City (11)
10 Daymian Tabbert, Frankfort (12)

119
1 Jordan Hamdan, Hudson (10)
2 Hunter Baker, Vassar (11)
3 Khalil Moten, Flint Beecher (10)
4 Owen Flowers, Decatur (12)
5 Tommy Malloy, New Lothrop (11)
6 Elijah Sanchez, Sand Creek (12)
7 Dylan Amm, Lawton (10)
8 Trey Shafer, Reading (12)
9 Jacob Bosley, Hart (11)
10 David Johnson, Houghton Lake (10)

125
1 Robert LeFevre, Erie Mason (12)
2 Carson Price, Hudson (10)
3 Anthony Mack, Dansville (11)
4 Skylar Crespo, Mendon (10)
5 Dylan Kiester, Ravenna (12)
6 Ethan Crawford, Blanchard Montabella (10)
7 Stanley Solley, Sandusky (12)
8 Michael Kachur, Niles Brandywine (12)
9 Blake Beliare, Manchester (11)
10 Austin Rios, St Louis (12)

130
1 Robert Rogers, Burton Bentley (11)
2 Coy Helmuth, Decatur (12)
3 Kyle Black, White Pigeon (10)
4 Tyler Teague, Springport (12)
5 Calvin Moten, Flint Beecher (12)
6 Andrew Park, Pine River (11)
7 Evan Jones, Kent City (10)
8 Christian Lefler, Mayville (12)
9 Dakota Knieper, Addison (11)
10 Ryan Downs, St Louis (10)

135
1 Ethan Woods, Manchester (12)
2 Spencer Fox, Schoolcraft (12)
3 Noah Teague, Springport (11)
4 Connor Krupp, New Lothrop (11)
5 Connor Baldwin, Erie Mason (11)
6 Nate Weber, White Pigeon (11)
7 Owen Hilgendorf, Fulton (12)
8 Carlos Diaz, Kent City (11)
9 Aris Morgan, Mancelona (12)
10 Jordan Tutt, Martin C-S (10)

140
1 Sean O’Hearon, Springport (12)
2 Ethan May, Decatur (12)
3 Austin Wolford, New Lothrop (10)
4 Jayce Kuehnlein, St Louis (11)
5 Braxton Seida, Carson City-Crystal (10)
6 Bowen Clingenpeel, Addison (11)
7 Blake Armstrong, Kent City (11)
8 Easton Maus, Concord (11)
9 Thaddeus Vernon, Bloomingdale (11)
10 Cameron Symonds, Newberry (11)

145
1 Noah Nieman, Blissfield (12)
2 Jake Davis, St Louis (11)
3 Ben Hulley, Mayville (12)
4 Hunter Eurich, Mio (11)
5 Collin Richey-Bilyeu, Mancelona (12)
6 Tyler McCallum, Charlevoix (12)

7 Louie Berry, Manistique (12)
8 Axton Gerhold, Decatur (12)
9 Daren Giuchin, Ishpeming (12)
10 Seth Osentoski, Cass City (12)

152
1 Konor Holton, St Louis (12)
2 Bryant Moore, Sand Creek (12)
3 Hunter Dart, Addison (11)
4 Trentyn Gleason, Hesperia (11)
5 Brady Tate, Hart (12)

6 Zach Riley, New Lothrop (10)
7 Zach Lefler, Mayville (12)
8 Jacob Todd, Union City (12)
9 Zach Young, Hesperia (11)
10 Gavin Morgan, Mt Morrs (9)

160
1 Gerrit Yates, Hesperia (11)

2 Wyatt Cool, Mendon (11)
3 Zac Menck, Lawton (11)
4 Jonny Stid, Dansville (12)
5 Ethan Sharp, Schoolcraft (12)
6 Hunter Sweatland, St Charles (11)
7 Carlos Garza, Hart (12)
8 Wyatt Dickson, Cass City (11)
9 Payton Hunt, Martin C-S (11)
10 Michael Nuyen, Decatur (12)

171
1 David Erwin, Bronson (12)
2 Tanner Gonzales, Manistique (12)
3 Dylan Smith, Bad Axe (12)
4 Zac Checkley, Decatur (12)
5 Ridge Schutte, Whittemore Prescott (10)
6 Hunter Rummler, White Pigeon (12)
7 Donovan Underwood, Addison (11)
8 Noah Eshuis, Martin C-S (12)
9 Sam Burge, Niles Brandywine (12)
10 Joe Rigling, Pine River (12)

189
1 Erik Birchmeier, New Lothrop (12)
2 Tylor Grames, Hudson (12)
3 Ernie Diaz, St Louis (11)
4 Charlie Hass, Bad Axe (12)
5 Jordan Good, Manchester (12)
6 William Hartz, Sandusky (12)
7 Raden Holmes, Pine River (12)
8 Cole Houtz, Bronson (11)
9 Kevin Roberts, Gwinn (12)
10 Tyler Labadie, Bark River Harris (12)

215
1 Devon Kozel, Bangor (12)
2 Nick Cooper, Springport (12)
3 Zach Bailey, Hudson (12)
4 Caleb Bangerter, Blissfield (12)
5 Jason Craig, Lawton (12)
6 TJ Moore, Cass City (12)
7 Ethan Simmons, Martin C-S (12)
8 Chase Gibson, Bronson (11)|
9 Luke Overweg, Springport (11)
10 Austin Popp, Clinton (12)

285
1 Logan Kennedy, Decatur (12)
2 Brad Gierman, Brown City (12)
3 Brock Johnson, Muskegon CC (12)
4 Charlie Prescott, Whittemore Prescott (11)
5 Nathan Caudill, Bronson (12)
7 Lukas Fortune, Brown City (12)
8 Bryan McCurry, Pine River (10)
9 Jackson Schenk, Mayville (11)
10 River Fox, Schoolcraft (10)

Categories: Wrestling