Area Athletes Garner Individual Rankings

The Michigan Wrestling Association and michigangrappler.com have released their latest high school wrestling individual rankings.

Below is a listing of northern Michigan athletes receiving recognition:  

Division 2

103
1 David Stepanian, Warren Woods Tower (10)
2 Vince Perez, Tecumseh (10)
3 Ryan Franco, Stevensville Lakeshore (9)
4 Riley Bettich, Stevensville Lakeshore (9)
5 Jordan Austin, New Boston Huron (10)
6 Zach Sykes, Fruitport (11)
7 Chris Haynes, Eaton Rapids (9)
8 Nathan Young, Holly (9)
9 Nick Kohorn, Lowell (9)
10 Nathan Mariutza, Owosso (10)

112
1 Corey Gamet, Parma Western (10)
2 Chaise Mayer, Warren Woods Tower (10)
3 Chayse Lajoie, Gaylord (9)
4 Caleb Teague, Goodrich (10)
5 Terry Vette, BC Harper Creek (11)
6 Reese Darrow, Jackson Northwest (10)
7 Brendan Zelenka, St Johns (11)
8 Seth Bunting, Mason (12)
9 Jacob Osmolinski, Sparta (10)
10 Jack Olson, Ortonville Brandon (12)

119
1 Branson Proudlock, Gibraltar Carlson (11)
2 Austin Franco, Stevensville Lakeshore (11)
3 Elijuh Weaver, Warren Woods Tower (12)
4 Cameron Mahlich, Ionia (12)
5 Andrew Flick, Niles (12)
6 Derek Giallombardo, Gaylord (11)
7 Drew Hutchinson, Clio (12)
8 Emilio Sanchez, St Johns (12)
9 Asher Meekhoff, Allendale (11)
10 Davynn Schneider, Allegan (12)

125
1 Dom LaJoie, Gaylord (12)

2 Kaleob Whitford, St Johns (10)
3 Kyle French, Marysville (12)
4 Stephen Hiliker, Greenville (12)
5 Peter Deaton, Mattawan (11)
6 Corbyn Munson, Chelsea (11)
7 Ryan Roth, Ada FHE (12)
8 Ethan Bishop, BC Harper Creek (12)
9 Cade Stephenson, Niles (12)
10 Jackson Severns, DeWitt (11)

130
1 Drew Marten, Tecumseh (12)
2 Tony Williams, Stevensville Lakeshore (11)
3 Chris Fauson, Charlotte (11)
4 Cody Orcutt, Goodrich (12)
5 Mustafa Al-Aubeidy, Melvindale (12)
6 Chris Morrill, Three Rivers (11)
7 Quenten Hall, DeWitt (10)
8 Robert Nowik, Armada (11)
9 Matt Tomsett, MH Lamphere (10)
10 Casey Brownley, GR FHN (12)

135
1 Austin Boone, Lowell (9)
2 James Whitaker, St Johns (10)
3 Josh Edmond, Orchard Lake St Mary’s (9)
4 Junior Habib, Madison Hts Lamphere (12)
5 Joey Schindler, Warren Woods Tower (12)
6 Angel Perez, Allendale (12)
7 Caleb Fish, Eaton Rapids (9)
8 Dominic Edwards, Goodrich (10)
9 Hunter Larson, Escanaba (9)
10 Jake Justice, Farmington (11)

140
1 Luke Raczkowski, Parma Western (12)
2 Trent Lashuay, St Johns (12)
3 Avry Mutschler, Lowell (10)
4 Brenden Hall, Niles (12)
5 Nathan Wynsma, Allendale (10)
6 Jordan Ringler, Cedar Springs (12)
7 James Penfold, Goodrich (10)
8 Kilion Southworth, DeWitt (11)
9 Jacob McKnight, Gaylord (9)
10 JD Greathouse, Mason (12)

145
1 Alec Rees, Sparta (10)
2 Dawson Blank, Linden (12)
3 Patrick Kerr, Linden (12)
4 Mitch Findieson, Niles (12)
5 Austin O’Hearon, Eaton Rapids (11)
6 Tommy Adams, Fenton (11)
7 Anmar Al Abolidi, Dearborn Hts Annapolis (12)
8 Hunter George, Eaton Rapids (12)
9 Sam Russell, Lowell (12)
10 Koehl Meek, Sturgis (11)

152
1 Dustin Gross, Dearborn Hts Annapolis (11)
2 Jackson Rickman, Trenton (12)
3 Sam York, DeWitt (11)
4 Austin Vandentoorn, Comstock Park (12)
5 Douglas Ferrier, Marysville (11)
6 Jahron Coulson, Allegan (10)
7 Brandon Sovey, Monroe Jefferson (12)
8 Lucas Pienton, Cedar Springs (10)
9 Cody Carlisle, Stevensville Lakeshore (11)
10 Malik Davis, Flint Kearsley (11)

160
1 Bret Fedewa, St Johns (12)
2 Lucas McFarland, DeWitt (12)
3 Beau Caster, Marquette (12)
4 Bryce Dempsey, Lowell (12)
5 Mason Dyke, Allendale (12)
6 Blake Ross, Muskegon Reeths Puffer (12)
7 Gage Paul, Petoskey (12)
8 Jajuan Lovejoy, Warren Woods Tower (11)
9 Kyle Bergmooser, Carleton Airport (11)
10 Joe Vondrasek, Owosso (12)

171
1 Connor Charping, Trenton (12)
2 Ryan Ringler, Cedar Springs (10)
3 Gabe Larner, DeWitt (12)
4 Keigan Yuhas, Lowell (11)
5 Nino Bastianelli, Marysville (12)
6 Drake Pauwels, New Boston Huron (11)
7 Joey Hess, Edwardsburg (12)
8 Cade Dallwitz, Holly (10)
9 Zach Bowling, Monroe Jefferson (12)
10 Gus Reynolds, Chelsea (11)

189
1 Jelani Embree, Warren Lincoln (12)
2 Kane Williams, Clio (12)
3 Will Feldkamp, Dexter (12)
4 David Kruse, Lowell (11)
5 Nick Humphrey, Monroe Jefferson (12)
6 Nevin Brittian, Haslett (12)
7 Sam DeMeester, Coldwater (12)
8 Brandon Byczinski, Flint Kearsley (12)
9 Honour Kline, Goodrich (10)
10 Nick Brandt, DeWitt (12)

215
1 Brad Wilton, Mason (12)
2 Eli Boulton, Lowell (12)
3 Trevor Piggott, Ionia (12)
4 Connor Bruinius, GR Forest Hills Northern (12)
5 Hunter Krueger, Adrian (11)
6 Dalton Ballantine, Clio (11)
7 Joel Radvansky, Warren Woods Tower (10)
8 Austin Keeley, Marysville (12)
9 Isaac Weir, Stevensville Lakeshore (12)
10 Zavier Owens, Warren Lincoln (11)

285
1 Chase Beard, Allegan (12)
2 Pat DePiazza, Cedar Springs (12)
3 Evan Begeman, Riverview (12)
4 Evan Gast, Byron Center (11)
5 Owen Miller, Marshall (11)
6 Tyler Hill, Stevensville Lakeshore (11)
7 Max Bishop, Lowell (11)
8 Ean Purcell, Trenton (11)
9 Blake Coffell, Goodrich (10)
10 Collin Lewis, Eaton Rapids (12)

Division 3

103
1 Sean Spidle, Powers Catholic (9)
2 Austin Kilburn, Richmond (9)
3 Hunter Assenmacher, Ida (9)
4 Katlyn Pizzo, Clawson (12)
5 Jensen Ballinger, Jonesville (11)
6 Will Kidder, Shelby (10)
7 Curtis Perry, Lakeview (10)

8 Jordan Rodriguez, Chesaning (9)
9 Kanon Atwell, Lakewood (9)
10 Caleb Fairchild, Dundee (9)

112
1 Roy Costello, Richmond (12)
2 Anthony Gallagher, Perry (12)
3 Mitchell Christensen, Essexville Garber (11)
4 Brandon Wireman, Ida (11)
5 Devyn Begley, Constantine (11)
6 Jonathon White, Dundee (10)
7 Hunter Bower, Whitehall (11)
8 Bray Haynes, Chippewa Hills (10)
9 Kyle Parlberg, Birch Run (10)
10 Kody Walker, Dowagiac (11)

119
1 Spencer Good, Lumen Christi (12)
2 Dakota Greer, Howard City TCA (11)
3 AJ Geyer, Lake Fenton (12)
4 Kaden Ellis, Chippewa Hills (12)
5 Dakota Tatro, Millington (11)
6 Stuart Massa, Hemlock (12)
7 Kyle Schaaf, Clare (10)
8 Cole Jackson, Lakewood (11)
9 Damian Flores, Wyoming Kellogg (10)
10 Devon Richmond, Flat Rock (12)

125
1 Hunter Corcoran, Lake Fenton (12)
2 Amante Young, Clare (11)
3 Reese Wallis, Montrose (11)
4 Eric Spidle, Flint Powers (11)
5 Jacob Spiess, Perry (11)
6 Chandler White, Frankenmuth (12)
7 John Botkins, Caro (10)
8 Tanner Astrauskas, Howard City TCA (10)
9 Mason Hayes, Chippewa Hills (10)

10 Josh Rankin, Michigan Center (10)

130
1 Cooper Gunnells, Columbia Central (12)
2 Blain Wood, Caro (11)
3 Trevor Robinson, Shepherd (10)
4 Anthony Trudo, Capac (11)
5 Nick Felt, Shelby (10)
6 Jagarr Jenerou, Grant (11)
7 Desmond Gardner, Portland (11)
8 Luke Stephens, Imlay City (9)
9 Dylan Hoffart, Iron Mt-Norway (12)
10 Jake Bever, Delton Kellogg (12)

135
1 Jarrett Trombley, Lake Fenton (11)
2 Mason Breece, Birch Run (11)
3 Keenan Gunnells, Columbia Central (12)
4 Dallas Sortor, Ida (11)
5 Gavin Miller, Ogemaw Heights (12)
6 Alex Rosas, Alma (11)
7 Brad Payne, Montrose (12)
8 Austin Spedowski, Chippewa Hills (12)
9 Garrett Gelinski, Croswell Lexington (12)
10 McAllister McAvoy, Dundee (9)

140
1 Nolan Saxton, Chippewa Hills (12)

2 Joey Hayden, Croswell-Lexington (12)
3 Levi Stoll, Ogemaw Hts (12)
4 Zach Bellaire, Dundee (11)
5 Seth Barnier, Ida (11)
6 Austin Young, Chippewa Hills (10)
7 Wade Muma, Beaverton (12)

8 Owen VanAtter, Richmond (12)
9 Dominick Haynes, Whitehall (12)
10 Tyler McCallum, Charlevoix (12)

145
1 Jaycob Sharp, Chippewa Hills (11)

2 DJ Daniels, Caro (10)
3 Tylor Orrison, Dundee (11)
4 Brady Payne, Millington (12)
5 Sean Trombley, Lake Fenton (10)
6 Ben Behrenwald, Howard City TCA (12)
7 Alex Roberts, Richmond (11)
8 Trevor Povolo, Kingsford (10)
9 Charlie Newton, Essexville Garber (11)
10 Alex Brummell, Reed City (12)

152
1 Glenn Beardsley, Farwell (12)
2 Jacob Shoop, Mason County Central (12)

3 Alex Motylinski, Dundee (12)
4 Sage Gonzales, Alma (12)
5 Ethan Orweller, Perry (12)
6 Kyle Cassiday, Beaverton (10)
7 Allen Powers, Whitehall (10)
8 James Montney, Grant (11)
9 Taylor Morse, Onsted (12)
10 Isaiah Dole, Clare (11)

160
1 Sean Sterling, Dundee (12)
2 David Dumond, Corunna (12)
3 Jackson Nevadomski, Lake Fenton (11)
4 Trevor Patterson, Chesaning (12)
5 Keagan Silverthorn, Croswell Lexington (12)
6 JoJo Dowdell, Whitehall (12)
7 David Spedowski, Chippewa Hills (11)
8 Matt Mullholland, Otisville Lakeville (12)
9 Chace Foster, Michigan Center (12)
10 Kyle Naragon, Birch Run (12)

171
1 Collin Lieber, Croswell-Lexington (12)
2 Hunter Gasper, Chesaning (12)
3 Dominick Reo, Paw Paw (12)
4 Dylan Briggs, Corunna (12)
5 Ethan Weatherspoon, Napoleon (10)
6 Kyle Motylinski, Dundee (11)
7 Kolten Lauer, Perry (12)
8 Austin Demeuse, Gladstone (12)
9 Paul Streeter, Sanford Meridian (12)
10 Hart Smalley, Clare (12)

189
1 Cash Thompson, Lakewood (12)
2 Colton McKiernan, Richmond (11)
3 Aaron Bolo, Iron Mt-Norway (12)
4 Jake Lemerand, Hillsdale (11)
5 Anthony Reo, Paw Paw (11)
6 Eric Cassiday, Beaverton (11)
7 Luke Henderson, Chippewa Hills (12)

8 Kyle Reinhart, Dundee (11)
9 Taylor Jackson, Corunna (12)
10 Kris Roche, Frankenmuth (12)

215
1 Brandon Whitman, Dundee (11)
2 Jared Roehl, Millington (12)
3 Tyden Ferris, Delton Kellogg (11)
4 Billy Koepf, Chippwa Hills (11)
5 Tyler Marino, Richmond (11)
6 Lucas Prater, Howard City TCA (12)
7 James Smith, Lakeview (12)
8 Zach Morris, Ovid Elsie (11)
9 Robert Jewell, Algonac (12)
10 Esteban Villalobos, Delton Kellogg (12)

285
1 Trent Hillger, Lake Fenton (12)
2 Andrew Vinton, Chippewa Hills (11)
3 Luke Tromp, Lakewood (12)
4 Luke Cortez, Corunna (12)
5 JayCee Frisbie, Belding (12)
6 Brandon Blair, Corunna (12)
7 Kane Pyonk, Otisville Lakeville (12)
8 August Aiken, Richmond (12)
9 Noah Fayling, Parchment (12)
10 Broderick Roberts, Hillsdale (12)

Division 4

103
1 Reese Fry, Manchester (11)
2 Robert Altland, Hart (10)
3 Carlito Lilly, Laingsburg (12)
4 Ben Modert, Bronson (9)
5 Frankie Najera, Adrian Madison (12)
6 Tyler Cowdry, Cass City (12)
7 Daniel Villalobos, Bangor (11)
8 Nathan Brewer, Ishpeming Westwood (10)
9 Cameron Demory, Mio (10)
10 Josh Lee, Kent City (12)

112
1 Noah Comar, Clinton (10)
2 Tucker Sholl, Hudson (10)
3 Brenden Spencer, Roscommon (11)
4 Seth Harvey, Addison (12)
5 Nik Andavarde, Mendon (11)
6 Ash Stokes, Marcellus (11)
7 Noah Cantu, Hart (10)
8 Dylan Stephens, Pine River (11)
9 Sam Sobeck, Rogers City (11)

10 Nick Baldwin, Lawton (10)

119
1 Jordan Hamdan, Hudson (10)
2 Hunter Baker, Vassar (11)
3 Khalil Moten, Flint Beecher (10)
4 Owen Flowers, Decatur (12)
5 Tommy Malloy, New Lothrop (11)
6. Ethan Crawford, Montabella (10)
7 Elijah Sanchez, Sand Creek (12)
8 Dylan Amm, Lawton (10)
9 Trey Shafer, Reading (12)
10 Jacob Bosley, Hart (11)

125
1 Robert LeFevre, Erie Mason (12)
2 Carson Price, Hudson (10)
3 Calvin Moten, Flint Beecher (12)
4 Tyler Teague, Springport (12)
5 Anthony Mack, Dansville (11)
6 Skylar Crespo, Mendon (10)
7 Evan Jones, Kent City (10)
8 Dylan Kiester, Ravenna (12)
9 Ryan Wehner, Bad Axe (10)
10 Jared Dekoning, Lawton (12)

130
1 Robert Rogers, Burton Bentley (11)
2 Coy Helmuth, Decatur (12)
3 Kyle Black, White Pigeon (10)
4 Spencer Fox, Schoolcraft (12)
5 Andrew Park, Pine River (11)
6 Christian Lefler, Mayville (12)
7 Dakota Knieper, Addison (11)
8 Danny Rowe, Roscommon (12)
9 Carlos Diaz, Kent City (11)
10 Evan Atherton, White Pigeon (10)

135
1 Ethan Woods, Manchester (12)
2 Noah Teague, Springport (11)
3 Connor Krupp, New Lothrop (11)
4 Blake Armstrong, Kent City (11)
5 Connor Baldwin, Erie Mason (11)
6 Nate Weber, White Pigeon (11)
7 Brock Nelson, Pine River (9)
8 Isaac Howd, St Louis (10)
9 Owen Hilgendorf, Fulton (12)
10 Aris Morgan, Mancelona (12)

140
1 Sean O’Hearon, Springport (12)
2 Ethan May, Decatur (12)
3 Austin Wolford, New Lothrop (10)
4 Jayce Kuehnlein, St Louis (11)
5 Braxton Seida, Carson City-Crystal (10)
6 Bowen Clingenpeel, Addison (11)
7 Jake LaValley, Mayville (12)
8 Easton Maus, Concord (11)
9 Thaddeus Vernon, Bloomingdale (11)
10 Cameron Symonds, Newberry (11)

145
1 Noah Nieman, Blissfield (12)
2 Jake Davis, St Louis (11)
3 Anthony Johnson, Oscoda (11)
4 Trentyn Gleason, Hesperia (11)
5 Brady Tate, Hart (12)
6 Ben Hulley, Mayville (12)
7 Hunter Eurich, Mio (11)
8 Collin Richey-Bilyeu, Mancelona (12)

9 Louie Berry, Manistique (12)
10 Kaden Frye, Mendon (11)

152
1 Konor Holton, St Louis (12)
2 Ethan Sharp, Schoolcraft (12)
3 Bryant Moore, Sand Creek (12)
4 Hunter Dart, Addison (11)
5 Jacob Todd, Union City (12)
6 Zach Young, Hesperia (11)
7 Zach Riley, New Lothrop (10)
8 Zach Lefler, Mayville (12)
9 Gavin Morgan, Mt Morrs (9)
10 Cole Wendling, New Lothrop (11)

160
1 Gerrit Yates, Hesperia (11)
2 Wyatt Cool, Mendon (11)
3 Zac Menck, Lawton (11)
4 Jonny Stid, Dansville (12)
5 Hunter Sweatland, St Charles (11)
6 Carlos Garza, Hart (12)
7 Wyatt Dickson, Cass City (11)
8 Payton Hunt, Martin C-S (11)
9 Michael Nuyen, Decatur (12)
10 Troy Reissig, Erie Mason (11)

171
1 David Erwin, Bronson (12)
2 Tanner Gonzales, Manistique (12)
3 Dylan Smith, Bad Axe (12)
4 Zac Checkley, Decatur (12)
5 Ridge Schutte, Whittemore-Prescott (10)
6 Demetrius Gooley, Flint Beecher (12)
7 Hunter Rummler, White Pigeon (12)
8 William Hartz, Sandusky (12)
9 Noah Eshuis, Martin C-S (12)
10 Sam Burge, Niles Brandywine (12)

189
1 Erik Birchmeier, New Lothrop (12)
2 Tylor Grames, Hudson (12)
3 Ernie Diaz, St Louis (11)
4 Charlie Hass, Bad Axe (12)
5 Jordan Good, Manchester (12)
6 Raden Holmes, Pine River (12)
7 Cole Houtz, Bronson (11)
8 Kevin Roberts, Gwinn (12)
9 Tyler Labadie, Bark River Harris (12)
10 Trent Sexton, Clinton (11)

215
1 Devon Kozel, Bangor (12)
2 Nick Cooper, Springport (12)
3 Zach Bailey, Hudson (12)
4 Jason Craig, Lawton (12)
5 TJ Moore, Cass City (12)
6 Ethan Simmons, Martin C-S (12)
7 Caleb Bangerter, Blissfield (12)
8 Chase Gibson, Bronson (11)
9 Luke Overweg, Springport (11)
10 Austin Popp, Clinton (12)

285
1 Logan Kennedy, Decatur (12)
2 Brock Johnson, Muskegon CC (12)
3 Charlie Prescott, Whittemore-Prescott (11)
4 Jackson Schenk, Mayville (11)
5 Brad Gierman, Brown City (12)
6 Nathan Caudill, Bronson (12)
7 Jon Zoscsak, Mason County Central (12)
8 Thomas Tiepel, Roscommon (12)

9 William Jackson, Beecher (12)
10 Lukas Fortune, Brown City (12)

Categories: Wrestling