Northern Michigan Athletes Named to All-State Teams

Michigan High School Hockey Coaches Association has announced its 2016-17 All-State teams.

Division 1 All-State Forwards
First Team

Jake Crespi – Brighton

Matt Haist – Utica Eisenhower

Michael Rittner – Rochester United

Nick Bonofiglio – Northville

Alex Lycett – Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood

Nick Cloud – Orchard Lake St. Mary’s

Joe Dumas – Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood

Nate McDaid – Hudsonville

Brendan West – Detroit Catholic Central

Jack Clark     Orchard Lake St. Mary’s

Matt Hawke – Rochester United

Adam Green – Alliance

Seconf Team

Ben Burns – West Ottawa

Dom Lesnock – Dearborn Unified

Zachary Sprys-Tellner – Detroit Catholic Central

Joe Briskey – Lake Orion

Michael Considine – Detroit Catholic Central

Blake Johnson – Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood

Alex Randall – East Kentwood

Andrew Miller – New Boston Huron

Sheldon Sturos – Howell

Nico McCurrach – Ann Arbor Huron

Maxim Denomme – U of D Jesuit

Adam Brayton – Rockford

Honorable Mention

Griffin Sanom – Orchard Lake St. Mary’s

Ben Peterson – Brighton

Alex Iafrate – Northville

Niko Montrose – Grand Ledge Fowlerville

Conner Graham – Lake Orion

Trevor Gelfius – Grandville

Ben Charboneau – U of D Jesuit

Lance Petroskey – Traverse City West

Russell Daavettila – Howell

Logan Holmfeld – Muskegon Reeths-Puffer

Alex Osborn – Lowell-Caledonia

Keith Wikman – Brighton
Division 1 Defense and Goalies
First Team Defense

Lorenzo D’Agostini – U of D Jesuit

Jack Sargent – Northville

Brandon Schwandt – Rockford

Steven Mullally – Howell

Tim Erkkila – Brighton

Nate Sullivan – Muskegon Reeths-Puffer

Second Team

Jason Tyer – Dearborn Unified

Justin Song – Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood

David Breazeale – Grandville

Austin Roell – Detroit Catholic Central

Spencer Kimball – Detroit Catholic Central

Steven Cope – Orchard Lake St. Mary’s

Honorable Mention

Austin Kantola – Howell

Harrison Plummer – East Kentwood

Chris Meininger – U of D Jesuit

Joey Moloney – Orchard Lake St. Mary’s

Josh Frketich – Lake Orion

Stepan Topouzian – Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood

First Team Goalies

Logan Neaton – Brighton

Brett Miller – Northville

Will Ignatovich – Byron Center/ Wayland/ South Christian

Second Team

Jack Barker – Lake Orion

Tanner Beals – Orchard Lake St. Mary’s

Sean Finnstrom – Detroit Catholic Central

Honorable Mention

Brendan Gillhooley – U of D Jesuit

Jake VanDenBerg – L’Anse Creuse Unified

Drake Bradshaw – Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood

Division 1 Coach of the Year

Clint Robert – Northville

Division 2 Forwards

First Team

Josh Albring – Hartland

Adam Pitters – Grosse Pointe South

Jed Pietila – Hartland

Michael McInerney – Brother Rice

Blake Tosto – Brother Rice

John Doyle – Livonia Churchill

Brett Lanski – Romeo

Wyatt Radakovitz – Grand Rapids Forest Hills N/E

Tyler Haydu – Livonia Churchill

Cole Stenstrom – Grand Rapids Christian

Sam Millman – Ann Arbor Pioneer

Jordan Cormier – Trenton

Second Team

Kenny Styles – Trenton

Zach Robinson – Woodhaven

Julian Decina – Livonia Stevenson

Jordan Guske – Anchor Bay

Brandon Morgan – Trenton

Joey Phillips – Marquette

Ian Famulak – Grand Rapids Forest Hill N/E

Nathan Nickelson – Grand Rapids Forest Hills N/E

Matthew Schaumburger – Salem

Barrett Bishop – Traverse City Central

Jack Flynn – Grosse Pointe South

Mitch Shults – Brother Rice

Honorable Mention

Sam Chapman – Ann Arbor Pioneer

Max Mones – Portage Central

Jake Behnke – Hartland

Brendan Witt – Midland

Hayden Heys – Grand Rapids Christian

Corey Easton – Port Huron Northern

Jordan Venegoni – Livonia Churchill

Joey DeMarte – Anchor Bay

Jack Chumley – Anchor Bay

Nick Workman – Grand Rapids Christian

Brandon Ledyard – Muskegon Mona Shores

Justin Alton – Livonia Stevenson
Division 2 Defense and Goalies

First Team Defense

Jack Clement – Brother Rice

Adam Cervone – Grosse Pointe South

Brendan Murphy – Saline

Josh Boverhof – Grand Rapids Forest Hills N/E

Carter Eiden – Hartland

Jake Beaune – Livonia Stevenson

Second Team

Joe Wozniak – Livonia Churchill

Jack Liagre – Grosse Pointe South

Mike Faremouth – Woodhaven

Josh Hartelin – Grand Rapids Christian

Isaiah Bathrick – Muskegon Mona Shores

Luke Trombley – Midland

Honorable Mention

Matt Pakkala – Grand Rapids Forest Hills N/E

Zach Gallaher – Plymouth

Luke Lippert – Ann Arbor Skyline

Kyle Lucas – Trenton

Ethan Nystrom – Brother Rice

Kevin Stefanick – Livonia Stevenson

First Team Goalie

Andrew Heuwagen – Hartland

Ryan Hoffmann – Brother Rice

Devin Naidow – Grosse Pointe South

Second Team

Will Tragge – Livonia Stevenson

Tyler Bergwall – Marquette

Anthony Shrum – Muskegon Mona Shores

Honorable Mention

Conner McDowell – Davison

Taylor Troxel – Petoskey

Joey Sant’Angelo – Trenton

Division 2 Coach of the Year

Bobby McKillop – Grosse Pointe South
Division 3 Forwards

First Team

Conor Witherspoon – Flint Powers

Brendan Smith – Flint Powers

Greg Pine – Warren DeLaSalle

Alex Nordstrom – Hancock

Scott Granzotto – Ann Arbor Gabriel Richard

Rory Anderson – Calumet

Brent Loukus – Calumet

Thomas Hernandez – Warren DeLaSalle

Zak Currie – Grand Forest Hills Central

Henry Gabriel – Royal Oak

Jacob Kruse – Houghton

Bobby Price – Sault St. Marie

Second Team

Drew Wotta – Big Rapids

Sam Spaedt – Saginaw Heritage

Ben Forstner – East Grand Rapids

Teddy Randell – Hancock

Ryan Genord – Pontiac Notre Dame Prep

Matt Granzotto – Ann Arbor Gabriel Richard

Nicko Withey – Grand Forest Hills Central

Mike Malewitz – East Grand Rapids

Will Kortz – Grand Rapids Catholic Central

Brennan Wright – Chelsea

Dawson McKay – Houghton

Matthew Pelto – Warren DeLaSalle

Honorable Mention

Jaron Pangborn – University of Liggett

Tyler Balogh – Southgate Anderson

Brendan Baranoski – East Grand Rapids

Jack Bowling – Grand Forest Hills Central

Jeff Kirkendall – Mattawan

Jacob McIntyre – Chelsea

Robby Lefere – Jackson Lumen Christi

Kevin Jurvis – Berkley

Matt Gilbert – Wyandotte

Eddie Beiring – Calumet

Josh Bauer – Milford

Chris Mihai – Grosse Ile

Division 3 Defense and Goalies

First Team Defense

Jake Polakowski – Flint Powers

Connor McGinnis – Detroit Country Day

Nick Sarjeant  – Grand Rapids Forest Hills Central

Jordan Kovacs – Warren DeLaSalle

Blake Petterle – Grosse Ile

Trevor Johnson – Calumet

Second Team

Jake Stewart – East Grand Rapids

Tanner Givens – Hancock

Jack Sturos – Calumet

Grant Ybarra – Royal Oak

Kevin Bostwick – Houghton

Mike Osinski – Milford

Honorable Mention

Connor Mogle – Jackson Lumen Christi

Mackey Withey – Grand Rapids Forest Hills Central

Sean Detloff – University of Liggett

Adam Groat – Wyandotte

Jared Jackson – Grand Rapids Catholic Central

Zach Hyvarinen – Sault Ste. Marie

First Team Goalies

Brady Stebbins – Flint Powers

Dawson Kero – Hancock

Robert Kowalczyk – Pontiac Notre Dame Prep

2nd Team

Danny Yockey – Saginaw Heritage

Josh Lucas – Dearborn Divine Child

Jacob McClelland – Grand Rapids Catholic Central

Honorable Mention

Palmer Kokesh – Royal Oak

Carl Mielock – Grand Rapids Forest Hills Central

Nick Voelker – Calumet

Division 3 Coach of the Year

Travis Perry – Flint Powers

Categories: Hockey