Northern Michigan Teams Ranked in First State Power Rankings

The Michigan Interscholastic Track Coaches Association has announced its first boys and girls state power rankings of the 2017 season.

Division 1 Girls

1. East Kentwood

2. Plymouth

3. Jenison

4. Ann Arbor Skyline

5. Bay City Western

6. Salem

7. Portage Central

8. Grandville

9. Holt

10. Byron Center

11. Saginaw Heritage

12. Chippewa Valley

13. Garden City

14. Lincoln Park

15. Southgate Anderson

16. Ypsilanti

Division 1 Boys

1. East Kentwood

2. Salem

3. Grand Blanc

4. Portage Central

5. Bay City Western

6. Byron Center

7. Ann Arbor Skyline

8. Holt

9. Garden City

10. Traverse City West

11. Chippewa Valley

12. Lincoln Park

13. Saginaw Heritage

14. Southgate Anderson

15. Plymouth

16. Mattawan

Division 2 Girls

1. Grand Rapids Christian

2. Hamilton

3. Zeeland West

4. Middleville Thornapple-Kellogg

5. Spring Lake

6. Chippewa Hills

7. Dearborn Divine Child

8. Ida

9. Battle Creek Harper Creek

10. Cadillac

11. Belding

12. Williamston

13. Sparta

14. Grand Rapids South Christian

15. Three Rivers

16. Vicksburg

17. Fowlerville

18. Flint Powers Catholic

19. Lansing Waverly

20. Coldwater

21. Stevensville Lakeshore

22. South Haven

23. Mason

24. Ionia

25. Grand River Preparatory

26. Bridgeport

Division 2 Boys

1. Zeeland West

2. Grand Rapids Christian

3. Zeeland East

4. Battle Creek Harper Creek

5. Hamilton

6. Grand Rapids South Christian

7. Chippewa Hills

8. Cadillac

9. Spring Lake

10. Williamston

11. Fowlerville

12. Coldwater

13. Hastings

14. Stevensville Lakeshore

15. Lansing Waverly

16. South Haven

17. Sparta

18. Wyoming Godwin Heights

19. Flint Powers Catholic

20. Bridgeport

21. Grand River Preparatory

22. Ionia

23. Corunna

Division 3 Girls

1. Benzie Central

2. Adrian Madison

3. Frankenmuth

4. Onsted

5. Dundee

6. Shepherd

7. Hopkins

8. Berrien Springs

9. Ithaca

10. Harrison

11. Grand Rapids West Catholic

12. Newaygo

13. Hillsdale

14. Kent City

15. St. Louis

16. Parchment

17. Ovid-Elsie

18. Stockbridge

19. Pine River

20. St. Charles

Division 3 Boys

1. Clare

2. Berrien Springs

3. Benzie Central

4. Dundee

5. Onsted

6. Constantine

7. Adrian Madison

8. Hillsdale

9. Hopkins

10. Shepherd

11. Ovid-Elsie

12. Ithaca

13. Caro

14. Harrison

15. Tawas

16. Grand Rapids West Catholic

17. Parchment

18. Pine River

19. St. Charles

20. Cass City

Division 4 Girls

1. Manton

2. Pittsford

3. Centreville

4. Sand Creek

5. Reading

6. Marcellus

7. Muskegon Western Michigan Christian

8. Springport

9. Morrice

10. Battle Creek St. Philip

11. Portland St. Patrick

12. Three Oaks River Valley

13. Elkton-Pigeon-Bay Port Laker

14. Auburn Hills Oakland Christian

Division 4 Boys

1. Whittemore-Prescott

2. Evart

3. Sand Creek

4. Battle Creek St. Philip

5. Manton

6. Muskegon Western Michigan Christian

7. Springport

8. Morrice

9. Marcellus

10. Beal City

11. Centreville

12. Reading

13. Petersburg-Summerfield

14. Marion

15. Three Oaks River Valley

16. Kingston

17. Elkton-Pigeon-Bay Port Laker

18. Coleman

19. Auburn Hills Oakland Christian

20. Portland St. Patrick

Categories: Track & Field