MHSAA U.P., L.P. Postseason Schedule

The 2017 MHSAA Upper Peninsula boys and girls golf state championships are set to take place on May 31 and June 1.

Below is a listing of state finals sites and assignments, with area teams listed in bold.

Division 1

Finals Host – Marquette

Marquette Golf Club – Heritage Course

Wednesday, May 31

Calumet

Escanaba

Gladstone

Houghton

Iron Mountain

Ishpeming Westwood

Ishpeming

Kingsford

L’Anse

Manistique

Marquette

Menominee

Negaunee
Sault Ste. Marie
Division 2

Finals Host – Iron River West Iron County

George Young Golf Course, Iron River

Thursday, June 1

Bark River-Harris

Brimley

Crystal Falls Forest Park

Hancock

Iron River West Iron County

Ironwood

Lake Linden-Hubbell

Munising

Newberry

Norway

Painesdale Jeffers

St. Ignace

Stephenson
Division 3

Finals Host – Rock Mid Peninsula

Irish Oaks Golf Course, Gladstone

Thursday, June 1

Carney-Nadeau

Cedarville

Chassell

Cooks Big Bay de Noc

DeTour

Dollar Bay

Engadine

Mackinac Island

Ontonagon
Paradise-Whitefish
Pickford
Powers North Central
Rock Mid-Peninsula
Watersmeet

The 2017 MHSAA Lower Peninsula boys golf regionals are set to take place on May 31 and June 1.

Below is a listing of regional sites and assignments, with area teams listed in bold.

Division 1

Region 2 – Host Lapeer

Thursday, June 1 at Metamora GC

Alpena
Bay City Western
Davison
Flint Carman-Ainsworth

Flushing

Grand Blanc
Grand Ledge
Holt

Lansing Sexton

Lapeer 

Midland

Midland Dow
Okemos

Oxford

Port Huron

Port Huron Northern

Saginaw Heritage

Swartz Creek

Traverse City Central

Traverse City West

Division 2

Region 7 – Host Ludington

Thursday, June 1 at Lincoln Hills GC

Alma

Bay City Central

Bay City John Glenn

Cadillac

Cedar Springs

Comstock Park

Coopersville

Fremont

Fruitport

Gaylord

Grand Rapids Kenowa Hills

Grand Rapids Northview

Greenville

Tri-County

Ludington

Mt. Pleasant

Muskegon Orchard View

Petoskey

Sparta

Spring Lake 
Whitehall

Division 3

Region 13 – Host Ogemaw Heights

Wednesday, May 31 at The Nightmare

Benzie Central

Boyne City

Charlevoix

Cheboygan

Clare

Elk Rapids

Farwell

Gladwin

Grayling

Houghton Lake

Kalkaska

Kingsley

Lake City

Manistee

Reed City

Roscommon

Mason County Central

Tawas

Traverse City St. Francis

Ogemaw Heights

Region 14 – Host Grand Rapids South Christian

Wednesday, May 31 at Railside GC

Belding

Big Rapids

Fennville

Grand Rapids Covenant Christian

Grand Rapids South Christian

Grand Rapids Wellsprin­g Prep

Grand Rapids West Catholic

Grandville Calvin Christian

Hart

Hopkins

Hudsonville Unity Christian

Kent City

Lake Odessa Lakewood

Lakeview

Montague

Portland

Ravenna

Chippewa Hills

Shelby

Central Montcalm

Region 17 – Host Frankenmuth

Wednesday, May 31 at The Fortress

Bad Axe

Birch Run

Caro

Chesaning

Essexville-Garber

Flint Southwestern

Frankenmuth

Freeland

Hemlock

Ithaca

Millington

Montrose

Mt. Morris

Otisville LakeVille

Pinconning

Saginaw Swan Valley

Saginaw Valley Lutheran

Shepherd

St. Charles

St. Louis

Standish-Sterling

Vassar

Division 4

Region 19 – Host Bear Lake

Wednesday, May 31 at Manistee National Golf Resort – Canthoooke Valley

Alanson

Bear Lake

Mason County Eastern
East Jordan

Frankfort

Gaylord St. Mary

Harbor Springs

Harbor Light

Inland Lakes 
Johannesburg-Lewiston

Leland
Lincoln Alcona

Mackinaw City

Mancelona

Manistee Catholic Central

Manton

Glen Lake

McBain

McBain Northern Michigan Christian

Onekama 
Pentwater

Rogers City

Suttons Bay

Wolverine

Region 20 – Host Grand Rapids NorthPointe Christian

Thursday, June 1 at Hastings CC

Montabella

Dansville

Fowler

Fruitport Calvary Christian

Grand Rapids NorthPointe Christian

Hesperia

Lansing Christian

Fulton

Mt. Pleasant Sacred Heart

Muskegon Catholic Central

Muskegon Western Michigan Christian

North Muskegon

Pewamo-Westphalia

Portland St. Patrick

Saugatuck

Wyoming Tri-unity Christian

Categories: Boys Golf, Girls Golf

Comments

comments