Thirty-Four Area Programs Ranked in Latest State Power Rankings

The Michigan Interscholastic Track Coaches Association has announced its third boys and girls state power rankings of the 2017 season.

Division 1 Girls

1. East Kentwood

2. Rockford

3. Plymouth

4. Grand Haven

5. Ann Arbor Skyline

6. Davison

7. Jenison

8. Macomb Dakota

9. Bay City Western  

10. Plymouth Salem

11. Davison

12. Wyandotte Roosevelt

13. Saginaw Heritage

14. Woodhaven

15. Portage Central

Division 1 Boys

1. East Kentwood

2. Grand Blanc

3. Plymouth Salem

4. Traverse City Central

5. Portage Central

6. Rockford

7. Macomb Dakota

8. Traverse City West

9. Bay City Western

10. Kalamazoo Loy Norrix

11. Davison

12. Byron Center

13. Wyandotte Roosevelt

14. Fraser

15. Ann Arbor Skyline

Division 2 Girls

1. Grand Rapids Forest Hills Eastern

2. Grand Rapids Christian

3. Spring Lake

4. Hamilton

5. Zeeland West

6. Zeeland East

7. Mason

8. Chippewa Hills

9. Middleville Thornapple-Kellogg

10. Dearborn Divine Child

11. East Grand Rapids

12. Williamston

13. Lansing Waverly

14. Edwardsburg

15. Otsego

16. Corunna

17. Battle Creek Harper Creek

18. Ida

19. Cadillac

20. Grand Rapids Catholic Central

21. Belding

22. Grand Rapids South Chrisitan

23. Three Rivers

24. Haslett

25. Parma Western

26. Coldwater

27. Flint Powers

28. Hastings

29. Sparta

30. Fowlerville

31. Gladwin

Division 2 Boys

1. Grand Rapids Christian

2. Battle Creek Harper Creek

3. Zeeland West

4. Zeeland East

5. Williamston

6. Hamilton

7. Corunna

8. Allendale

9. Whitehall

10. Coldwater

11. Chippewa Hills

12. Grand Rapids South Christian

13. Fowlerville

14. Lansing Waverly

15. Stevensville Lakeshore

16. Parma Western

17. Lake Fenton

18. Sparta

19. Spring Lake

20. Cadillac

21. Belding

22. Ionia

23. Grand Rapids Catholic Central

24. Saginaw Swan Valley

25. Gladwin

26. Wyoming Godwin Heights

27. Three Rivers

28. South Haven

29. Hastings

30. Central Montcalm

Division 3 Girls

1. Saugatuck

2. Frankenmuth

3. Clare

4. Adrian Madison

5. Benzie Central

6. Shepherd

7. Hillsdale

8. Onsted

9. Dundee

10. Berrien Springs

11. Grand Rapids West Catholic

12. Traverse City St. Francis

13. Hopkins

14. Union City

15. Ithaca

16. Lansing Catholic

17. Bath

18. Vandercook Lake

19. Harrison

20. Newaygo

21. Kent City

22. Parchment

23. St. Louis

24. Gobles

25. St. Charles

26. Pine River

27. Stockbridge

28. Ovid-Elsie

29. Vassar

30. Laingsburg

31. Whitmore Lake

32. Saginaw Valley Lutheran

33. Shelby

Division 3 Boys

1. Hillsdale

2. Clare

3. Saugatuck

4. Berrien Springs

5. Lansing Catholic

6. Chesaning

7. Frankenmuth

8. Onsted

9. Ithaca

10. Shepherd

11. Bath

12. Dundee

13. Quincy

14. Adrian Madison

15. Caro

16. Delton-Kellogg

17. Hanover-Horton

18. Benzie Central

19. Traverse City St. Francis

20. Ovid-Elsie

21. Constantine

22. Newaygo

23. Standish-Sterling

24. Hopkins

25. Tawas

26. Saginaw Valley Lutheran

27. Grand Rapids West Catholic

28. Harrison

29. Laingsburg

30. Parchment

31. Cass City

32. Vassar

33. Gobles

34. Pine River

35. Whitmore Lake

36. Shelby

Division 4 Girls

1. Manton

2. Pittsford

3. Centreville

4. Sand Creek

5. Hudson   

6. Marcellus

7. Muskegon West Michigan Christian

8. Reading

9. Springport

10. Addison

11. Marion

12. Breckenridge

13. Ubly

14. Petersburg-Summerfield

15. Portland St. Patrick

16. Battle Creek St. Philip

17. Morrice

18. Litchfield

19. Three Oaks River Valley

20. Elkton-Pigeon-Bay Port Laker

21. Coleman

Division 4 Boys

1. Whittemore-Prescott

2. Evart

3. Sand Creek

4. Petersburg-Summerfield

5. Battle Creek St. Philip

6. Manton

7. Beal City

8. Addison

9. Muskegon West Michigan Christian

10. Springport

11. Breckenridge

12. Hudson

13. Kalamazoo Hackett

14. Morrice

15. Marcellus

16. Reading

17. Morenci

18. Centreville

19. Kingston

20. Marion

21. Three Oaks River Valley

22. Portland St. Patrick

23. Saginaw Nouvel

24. Colon

25. Coleman

Categories: Track & Field