Thirty-Six Area Programs Ranked in Fourth State Power Rankings

The Michigan Interscholastic Track Coaches Association has announced its fourth boys and girls state power rankings of the 2017 season.

Division 1 Girls

1. Rockford

2. East Kentwood

3. Plymouth

4. Grand Haven

5. Ann Arbor Skyline

6. Macomb Dakota

7. Bay City Western

8. Davison

8. Salem

10. Jenison

11. Hudsonville

12. Chippewa Valley

13. Saginaw Heritage

13. Wyandotte Roosevelt

15. Anchor Bay

Division 1 Boys

1. East Kentwood

2. Grand Blanc

3. Plymouth Salem

4. Traverse City West

5. Rockford

6. Macomb Dakota

7. Traverse City Central

8. Monroe

9. Portage Central

10. Bay City Western

11. Davison

12. Byron Center

13. Kalamazoo Loy Norrix

14. Wyandotte Roosevelt

15. Fraser

Division 2 Girls

1. Grand Rapids Forest Hills Eastern

2. Zeeland East

3. Grand Rapids Christian

4. Hamilton

5. Zeeland West

6. Spring Lake

7. East Grand Rapids

8. Mason

9. Middleville Thornapple-Kellogg

10. Chippewa Hills

11. Grand Rapids Catholic Central

12. Dearborn Divine Child

13. Williamston

14. North Branch

15. Ida

16. Lansing Waverly

17. Corunna

18. Cadillac

19. Olivet

20. Otsego

21. Battle Creek Harper Creek

22. Edwardsburg

23. Haslett

24. Grand Rapids South Christian

25. Belding

26. Three River

27. Flint Powers

28. Coldwater

29. Parma Western

30. Monroe Jefferson

31. Gladwin

Division 2 Boys

1. Grand Rapids Christian

2. Battle Creek Harper Creek

3. Zeeland West

4. Zeeland East

5. Corunna

6. Allendale

7. Coldwater

8. Hamilton

9. Chippewa Hills

10. Grand Rapids South Christian

11. Williamston

12. Whitehall

13. St. Johns

14. Fowlerville

15. Stevensville Lakeshore

16. Lansing Waverly

17. Parma Western

18. Lake Fenton

19. Grand Rapids Catholic Central

20. Cadillac

21. Olivet

22. Sparta

23. Ionia

24. Spring Lake

25. Fruitport

26. Belding

27. Gladwin

28. Algonac

29. Wyoming Godwin Heights

30. Saginaw Swan Valley

31. North Branch

32. Muskegon Orchard View

33. South Haven

34. Three Rivers

35. Central Montcalm

Division 3 Girls

1. Saugatuck

2. Benzie Central

3. Frankenmuth

4. Clare

5. Adrian Madison

6. Shepherd

7. Hillsdale

8. Onsted

9. Berrien Springs

10. Dundee

11. Traverse City St. Francis

12. Hopkins

13. Quincy

14. McBain

15. Ithaca

16. Grand Rapids West Catholic

17. Lansing Catholic

18. Union City

19. Bath

20. Lake City

21. Vandercook Lake

22. Harrison

23. Montague

24. St. Charles

25. Newaygo

26. Parchment

27. Kent City

28. Gobles

29. Pine River

30. St. Louis

31. Stockbridge

32. Ovid-Elsie

33. Whitmore Lake

34. Saginaw Valley Lutheran

35. Vassar

36. Laingsburg

37. Cass City

38. Caro

39. Shelby

40. North Muskegon

Division 3 Boys

1. Clare

2. Hillsdale

3. Saugatuck

4. Berrien Springs

5. Lansing Catholic

6. Frankenmuth

7. Chesaning

8. Bath

9. Ithaca

10. Onsted

11. Dundee

12. Quincy

13. Shepherd

14. Traverse City St. Francis

15. Adrian Madison

16. Constantine

17. Standish-Sterling

18. Caro

19. Benzie Central

20. Hanover-Horton

21. Delton-Kellogg

22. Ovid-Elsie

23. Newaygo

24. Hopkins

25. Montague

26. Tawas

27. Grand Rapids West Catholic

28. Saginaw Valley Luther

29. Harrison

30. Cass City

31. Parchment

32. Laingsburg

33. Vassar

34. Pine River

35. Gobles

36. Whitmore Lake

36. Ravenna

38. Shelby

Division 4 Girls

1. Manton

2. Centreville

3. Pittsford

4. Muskegon Western Michigan Christian

5. Reading

6. Hudson

7. Hillsdale Academy

8. Marcellus

9. Sand Creek

10. Springport

11. Marion

12. Addison

13. Breckenridge

14. Petersburg-Summerfield

15. Ubly

16. Portland St. Patrick 

17. Battle Creek St. Philip

18. Fulton

19. Morrice

20. Litchfield

21. Three Oaks River Valley

22. Elkton-Laker

23. Coleman

Division 4 Boys

1. Whittemore-Prescott

2. Evart

3. Manton

4. Battle Creek St. Philip

5. Petersburg-Summerfield

6. Sand Creek

7. Muskegon Western Michigan Christian

8. Beal City

9. Addison

10. Springport

11. Hudson

12. Breckenridge

13. Kalamazoo Hackett

14. Hillsdale Academy

15. Marcellus

16. Morrice

17. Reading

18. Centreville

19. Saginaw Nouvel

20. Morenci

21. Fulton

22. Kingston

23. Marion

24. Saginaw Michigan Lutheran Seminary

25. Portland St. Patrick

26. Three Oaks River Valley

27. Colon

28. Auburn Hills Oakland Christian

29. Coleman

30. Carson City-Crystal

Categories: Track & Field