Thirty-Eight Area Schools Ranked in Fifth State Poll

MichiganCrossCountry.com has released its fifth Upper and Lower Peninsula state poll of the 2017 season, with 38 area programs ranked.

LP Division 1 Boys
1. Ann Arbor Pioneer
2. Plymouth
3. Romeo
4. Saline
5. White Lake Lakeland
6. Brighton
7. Rockford
8. Canton-Salem
9. Novi
10. Saginaw Heritage
11. Milford
12. Grand Haven
13. Ann Arbor Skyline
14. Bloomfield Hills Brother Rice
15. Grosse Pointe North
Honorable Mention: Oxford, Grand Rapids Forest Hills Northern, Hudsonville, Northville, East Grand Rapids, Okemos, Clarkston
LP Division 1 Girls
1. Rockford
2. Northville
3. Ann Arbor Pioneer
4. Troy
5. Traverse City Central
6. East Grand Rapids
7. Traverse City West
8. Salem
9. Clarkston
10. Pinckney
10. Milford
12. Saline
13. Grand Haven
14. Grand Rapids Forest Hills Northern
15. Birmingham Seaholm
Honorable Mention: Fenton, Brighton, Holland West Ottawa, Ann Arbor Skyline, Bay City Western
LP Division 2 Boys
1 Chelsea
2. Fremont
2. Lansing Catholic
4. Corunna
5. Grand Rapids Christian
6. St. Clair
7. Linden
7. St. Johns
9. Spring Lake
10. Flint Powers
11. Dearborn Divine Child
12. Pontiac Notre Dame Prep
13. Cedar Springs
14. Zeeland East
15. Haslett
Honorable Mention: Sparta
LP Division 2 Girls
1. Dearborn Divine Child
2. Grand Rapids Christian
3. Lansing Catholic
4. DeWitt
5. Ann Arbor Gabriel Richard
6. Holland Christian
7. Otsego
8. Allendale
9. Chippewa Hills
10. Spring Lake
11. Pontiac Notre Dame Prep
12. Chelsea
13. Goodrich
14. South Haven
15. Forest Hills Eastern
Honorable Mention: Cadillac, Flint Powers, Linden
LP Division 3 Boys
1. Caro
2. Hanover-Horton
3. Saugatuck
4. Hart
5. Holland Black River
6. Erie-Mason
7. Pewamo-Westphalia
8. Grant
9. Kent City
10. Clare
11. Shepherd
12. Berrien Springs
13. Montrose
14. Benzie Central
15. Ithaca
Honorable Mention: Leslie
LP Division 3 Girls
1. Hart
2. Saugatuck
3. Grandville-Calvin Christian
3. Pewamo-Westphalia
5. Benzie Central
6. Traverse City St. Francis
7. Clare
8. Kent City
9. Shepherd
10. Charlevoix
11. Jackson Lumen Christi
12. Blissfield
13. Kingsley
14. Leslie
15. McBain
Honorable Mention: Harbor Springs, Hanover-Horton
LP Division 4 Boys
1. Mt. Pleasant Sacred Heart
2. Potterville
3. Ubly
4. Beal City
5. Bear Lake
6. Battle Creek St. Philip
7. Concord
8. Sand Creek
9. Cass City
10. Montabella
11. East Jordan
12. Muskegon Western Michigan Christian
13. Plymouth Christian
14. Dansville
15. Unionville-Sebewaing
Honorable Mention: Carson City-Crystal, Deckerville, Hudson
LP Division 4 Girls
1. Mt. Pleasant Sacred Heart
2. Lansing Christian
3. Breckenridge
4. Fowler
5. Hudson
6. Ubly
7. Deckerville
8. Kalamazoo Hackett
9. Lake Leelanau St. Mary
10. East Jordan
11. Muskegon Western Michigan Christian
12. Pittsford
13. Sand Creek
14. Bridgman
15. Centreville
Honorable Mention: Concord, Frankfort
UP Division 1 Boys
1. Houghton
2. Marquette
3. Negaunee
4. Escanaba
5. Sault Ste. Marie
Honorable Mention: Gladstone
UP Division 1 Girls
1. Sault Ste. Marie
2. Marquette
3. Negaunee
4. Escanaba
5. Menominee
Honorable Mention: Gladstone
UP Division 2 Boys
1. Ishpeming
2. Wakefield-Marenisco
3. Ironwood
4. Newberry
5. Hancock
Honorable Mention: Ishpeming Westwood
UP Division 2 Girls
1. St. Ignace
2. Ishpeming
3. Newberry
4. Hancock
5. Ishpeming Westwood
Honorable Mention: Wakefield-Marenisco
UP Division 3 Boys
1. Chassell
2. Munising
3. Brimley
4. Rudyard
5. Pickford
5. Stephenson
UP Division 3 Girls
1. Cedarville
2. Munising
3. Engadine
4. Rock Mid-Peninsula
4. Stephenson
Honorable Mention: Eben Junction-Superior Central, Rudyard

Categories: Cross Country