Area Players Named AP Division 3-4 All-State

The 2017 Division 3-4 Associated Press All-State football team, selected by a panel of 10 Michigan sports writers:
PLAYER OF THE YEAR
La’Darius Jefferson, Muskegon, Sr.
FIRST TEAM ALL-STATE
QUARTERBACKS
La’Darius Jefferson, Muskegon, Sr.
Theo Day, Dearborn Divine Child, Sr.
RUNNING BACKS
James Daniel, Belding, Sr.
Nolan Fugate, Grand Rapids Catholic Central, Sr.
Thomas Griggs, Wyoming Kelloggsville, Sr.
Jo Jo Whitley, Comstock Park, Sr.
Cody Blankenburg, Lansing Sexton, Sr.
WIDE RECEIVERS
Hunter Spence, Comstock Park, Sr.
Cody Tierney, Grand Rapids Northview, Jr.
Noah Koenigsknecht, DeWitt, Sr.
Blake Underwood, East Lansing, Sr.
LINEMEN
Michael Furtney, Milan, Sr.
Ronnie Buford, Chelsea, Sr.
Max Lundeen, East Grand Rapids, Sr.
Jalen Mayfield, Grand Rapids Catholic Central, Sr.
Antwan Reed, Muskegon, Sr.
Eli Jackson, Muskegon, Sr.
Chris Griffin, Edwardsburg, Sr.
Aidan Hutchinson, Dearborn Divine Child, Sr.
LINEBACKERS
Ovie Oghoufo, Farmington Hills Harrison, Sr.
Brycin Alexander, Grand Rapids Kenowa Hills, Sr.
Boone Bonnema, Zeeland East, Jr.
Kolin Demens, Detroit Country Day, Sr.
DEFENSIVE BACKS
Clinton Jefferson, Muskegon, Sr.
Luke Tomczyk, Lake Fenton, Sr.
Scott Wunder, Escanaba, Sr.
Reggie Pearson, River Rouge, Sr.
SPECIALIST
Daraun McKinney, River Rouge, Jr.
KICKER
Ben Fee, Orchard Lake St. Mary’s, Sr.
PUNTER
Luke Elzinga, Grand Rapids Christian, Jr.
COACH
Joe D’Angelo, Cranbrook
SECOND TEAM ALL-STATE (nominees receiving two or more votes)
Quarterback
Isaac Dykema, Grand Rapids Christian; Jackson Pollak, Williamston
Running Back
Brec Alward, Alma; Trenton Lane, Hamilton; Ryan Haynes, St. Joseph; Alex Carter, River Rouge
Wide Receiver
Drew Cameron, Tecumseh; Lee Payton, River Rouge
Linemen
John Hardy, Bay City John Glenn; Karsen Barnhart, Paw Paw; Adam Berghorst, Zeeland East; Tim Hauxwell, Cranbrook
Linebacker
Karl Brooks, Lansing Sexton; Dakota Walbeck, Battle Creek Harper Creek
Defensive Back
Alan Smith, DeWitt; Laviean Fields, Detroit Mumford
Kicker
Austin Welter, Bay City Central
Coach
Jeff Glynn, Madison Heights Lamphere
HONORABLE MENTION
Quarterback
Jackson Ostrowsky, Mount Pleasant; Joey Johnson, Croswell-Lexington; Michael Malewitz, East Grand Rapids; Chase Brown, Comstock Park; Suriya Davenport, Wyoming Godwin Heights; John Meyer, Ionia; Matt Byrd, Warren Woods Tower; Blake Gatfield, DeWitt; Jackson Barnes, Lansing Sexton; Steele Fortress, Parma Western; Jalen Heivilin, Three Rivers; Keegan Ensing, Zeeland East; Zach Sawyer, Corunna; Trevor McConnell, Cranbrook; Jackson Nevadomski, Lake Fenton; Jacob Thomas, Madison Heights Lamphere; Elijah McLean, Pontiac Notre Dame Prep; Emanuel Ferguson, River Rouge; Jaylan Frankin, Gibraltar Carlson; Joel Wilson, Petoskey.
Running Back
Alec Headley, Hudsonville Unity Christian; Konner Near, St. Johns; Donovan Webb, Holland; Kyle Washington, Hazel Park; James Grams, Madison Heights Lamphere; Ky’Ren Cunningham, Orchard lake St. Mary’s; Sincere Perkins, Ortonville-Brandon; Terrell Huguley, Romulus; Cameron Rogers, Riverview;
Wide Receiver
Brandon Huff, Alma; Will Hawkins, Grand Rapids Forest Hills Northern; James Patrick, Grand Rapids Christian; Brady Howe, Holland Christian
Linemen
Tyler Huenemann, Mount Pleasant; Eric Lehmann, Bay City Central; Evan Gast, Byron Center; Adam DeKoster, Wyoming Godwin Heights; Spencer Holstege, Grand Rapids South Christian; Aidan Burns, Grand Rapids Catholic Central; John O’Brian, Charlotte; Anthony Bradford, Muskegon; Mykel Thornton, East Lansing; Joseph Crook, Lansing Sexton; Luzander Granderson, Lansing Sexton; Ryan McCafferty, Battle Creek Harper Creek; Tyler Moore, Three Rivers; Cole Schut, Holland; Tyler Hill, Stevensville-Lakeshore; Trevor Dilley, St. Joseph; Mikel Seals-Porter, Benton Harbor; Darrius Clayton, Benton Harbor; Jack Thayer, Corunna; Marshawn Kneeland, Wyoming Godwin Heights; Zach Hilliard, Madison Heights Lamphere; Ryan Beauchamp, Ortonville-Brandon; Joseph DePillo, Pontiac Notre Dame Prep; Jack DeMare, Riverview; Jacob Kochanny, Cadillac.
Linebacker
Trevor Brock, Fowlerville; Ben Casterline Grand Rapids Forest Hills Northern; Eduardo Bernal, Kelloggsville; Toby Hulst, Grand Rapids South Christian; Toby Nikodemski, Coopersville; Brett Taylor, Comstock Park; Jimmy Anderson, Parma Western; Ross Bolman, Zeeland West; Kyle Shridger, Edwardsburg; Kelson Conners, Flint Powers; Jacob Simons, Gibraltar Carlson; Cameron Smith, Dearborn Divine Child
Defensive Back
Anthony Ladd, Grand Rapids Christian; Sean Branch, Stevensville-Lakeshore; Daniel Nemmert, Pontiac Notre Dame Prep; Davion Hightower, Detroit Cody
Specialist
Nate Magnusson, Haslett; Jaden Thelen, Haslett; Kaden Heins, Lake Odessa-Lakewood; Leviticus Fielder, Detroit Cody
Kicker
Pierson Cooke, Cranbrook
Coach
Rob Zimmerman, DeWitt

Categories: Football