Thirty-Seven Area Athletes Named to MHSFCA All-State Teams


The Michigan High School Football Coaches Association has announced its inaugural all-state teams, with 37 area athletes honored.
Athletes from Division 5 through 8-player received all-state recognition.
Division 5
First Team
Gaetano Vallone (Sr.), Quarterback – Grand Rapids West Catholic
Phillip Jones (Jr.), Running Back – Reed City
Emmett Boehler (Sr.), Running Back – Saginaw Swan Valley
Brendan Sersaw (Jr.), Wide Receiver – Clare
Ben VanSumeran (Sr.), Wide Receiver – Essexville-Garber
Connor Bolthouse (Sr.), Wide Receiver – Grand Rapids West Catholic
Evan Morris (Sr.), Specialist – Ovid-Elsie
Matt Bilski (Jr.), Offensive Lineman – Grand Rapids West Catholic
Anthony Pelton (Jr.), Offensive Lineman – Reed City
Gabe Moore (Sr.), Offensive Lineman – Olivet
Andrew Kraatz (Sr.), Offensive Lineman – Standish-Sterling
John Hardy (Sr.), Offensive Lineman – Freeland
Jacob Claypool (Sr.), Offensive Lineman – Hopkins
Zachariah Stickler (Sr.), Offensive Lineman – Clare
Justin Headlee (Sr.), Linebacker – Marine City
Dean Battley (Sr.), Linebacker – Portland
Zach Lee (Sr.), Linebacker – Grand Rapids West Catholic
Nathaniel Mitchell (Sr.), Linebacker – Grand Rapids West Catholic
Alex Shoop (Sr.), Defensive Back – Muskegon Oakridge
Jagarr Jenerou (Sr.), Defensive Back – Grant
Gavin Dannay (Sr.), Defensive Back – Portland
William Koepf (Sr.), Defensive Lineman – Chippewa Hills
Cameron Toth (Sr.), Defensive Lineman – Saginaw Swan Valley
Justin Wiseman (Sr.), Defensive Lineman – Marine City
Ricky Williams III (Jr.), Defensive Lineman – Carrollton
Honorable Mention
Justin Nicholas (Sr.), Quarterback – Grayling
Jaylen Myles (Sr.), Running Back – Carrollton
Andrew Kendzicky (Sr.) – Ann Arbor Gabriel Richard
Tom Ross (Jr.) – Benzie Central
Division 6
Bryce Bearss (Sr.), Quarterback – Millington
Ben Miller (Sr.), Running Back – Dundee
Chaim Austin (Sr.), Running Back – Detroit Central
Bryan Keift (Sr.), Wide Receiver – Watervliet
Jerrod Vines (Sr.), Wide Receiver – Detroit Central
Shannon Petersen (Sr.), Tight End – Hillsdale
Ian Williams (Sr.), Offensive Lineman – Jackson Lumen Christi
Shawn McKinley (Sr.), Offensive Lineman – Houghton Lake
Marc Shaink (Sr.), Offensive Lineman – Schoolcraft
Tyden Ferris (Sr.), Offensive Lineman – Delton-Kellogg
Bryce Lipovsky (Sr.), Offensive Lineman – Harrison
Brandon Gross (Sr.), Offensive Lineman – Montrose
Adam Culp (Sr.), Specialist – Ithaca
Briar Bearss (Sr.), Linebacker – Millington
Kyle Minder (Sr.), Linebacker – Jackson Lumen Christi
Jacob Ager (Sr.), Linebacker – Boyne City
Kohlton Sherman (Sr.), Defensive Back – Millington
Darrison Turner (Sr.), Defensive Back – Parchment
Darrius Adkins (Sr.), Defensive Back – Detroit Central
Luke Liebrook (Sr.), Defensive Back – Hemlock
Lukas Selich (Sr.), Defensive Lineman – Millington
Hayden Vankalkenburg (Sr.), Defensive Lineman – Adrian Madison
Cole Hamlin (Sr.), Defensive Lineman – Grass Lake
Cooper Twardzik (Sr.), Defensive Lineman – Calumet
Honorable Mention
Joey Bentley (Sr.), Quarterback – Ithaca
Culten Cox (Sr.), Running Back – Leslie
Deonte Higgins (Sr.), Running Back – Clintondale
Sebastian Toland (Sr.), Running Back – Jackson Lumen Christi
Jacob Willis (Sr.), Offensive Lineman – Hemlock
Jakob Cecil (Sr.), Offensive Lineman – Laingsburg
Orville Nixon (Sr.), Defensive Lineman – Bryon
Shawn McKinley (Sr.), Defensive Lineman – Houghton Lake
McCallister McAvoy (Jr.), Linebacker – Dundee
Gleo Wade (Sr.), Linebacker – Clintondale
Jackson Blanchard (Sr.), Defensive Back – Houghton Lake
Division 7
First Team
Jimmy Lehman (Sr.), Quarterback – Pewamo-Westphalia
Malik Ray (Sr.), Running Back – Hudson
Jalen Shafer (Sr.), Running Back – Grand Rapids NorthPointe Christian
Bradley Dunn (Jr.), Wide Receiver – Saugatuck
Zyaire Croskey (Sr.), Wide Receiver – Madison Heights Madison
Tucker Taylor (Jr.), Tight End – Gwinn
Isaiah Schafer (Sr.), Offensive Lineman – Pewamo-Westphalia
Micah Visser (Sr.), Offensive Lineman – Grand Rapids NorthPointe Christian
Ben Kreger (Jr.), Offensive Lineman – Sandusky
Bo Shember (Sr.), Offensive Lineman – Reese
Jayson Tunstall (Jr.), Offensive Lineman – New Lothrop
Reece Schreckengust (Sr.), Offensive Lineman – Saugatuck
Brennan Wissner (Sr.), Specialist – Elkton-Pigeon-Bay Port Laker
Bryce Thelen (Sr.), Linebacker – Pewamo-Westphalia
Jayce Kuehnlein (Sr.), Linebacker – St. Louis
Ethan Homola (Sr.), Linebacker – Ishpeming-Westwood
Josh Dorn (Sr.), Linebacker – Evart
Ben Bigelow (Sr.), Linebacker – New Lothrop
DeRon Hood (Sr.), Defensive Lineman – Madison Heights Madison
Wyatt Sackett (Sr.), Defensive Lineman – Montabella
Michael Munderloh (Sr.), Defensive Lineman – St. Louis
Masun Ruddy (Sr.), Defensive Back – New Lothrop
Xander Smith (Sr.), Defensive Back – Cassopolis
Nate Taylor (Sr.), Defensive Back – Beaverton
Honorable Mention
Nick Affholter (So.) – Reading
Kenyon Story (Sr.) – Breckenridge
Sean Sikkema (Sr.) – McBain
Sam Giles (Jr.) – Ishpeming-Westwood
Abner Snyder (Sr.) – Galesburg-Augusta
Division 8
First Team
Thomas Eitnier (Sr.), Quarterback – Ottawa Lake Whiteford
Wyatt Cool (Sr.), Running Back – Mendon
Logan Murphy (Jr.), Running Back – Ottawa Lake Whiteford
Noah Cunningham (Sr.), Wide Receiver – Petersburg Summerfield
Jeff Rahilly (Sr.), Wide Receiver – Newberry
Adam Arrowsmith (Sr.), Tight End – Saginaw Michigan Lutheran Seminary
Hunter Holley (Sr.), Tight End – White Pigeon
Matthew Stefanski (Sr.), Offensive Lineman – Frankfort
Charlie Prescott (Sr.), Offensive Lineman – Whittemore-Prescott
Jared Bengston (Sr.), Offensive Lineman – Muskegon Catholic Central
Lucas Tesznar (Sr.), Offensive Lineman – Ottawa Lake Whiteford
Peter Heikkinen (Sr.), Offensive Lineman – Lake Linden-Hubbell
Jarrett Atherton (Sr.), Offensive Lineman – Ottawa Lake Whiteford
Mark Stroh (Sr.), Specialist – Adrian Lenawee Christian
Mikki Feister (Sr.), Linebacker – Mendon
Will McCoy (Sr.), Linebacker – St. Joseph Lake Michigan Catholic
Alex Wrobel (Sr.), Linebacker – Saginaw Nouvel
Grant Burgess (Sr.), Defensive Back – Clarkton Everest Collegiate
Dylan Butler (Sr.), Defensive Back – Climax-Scotts
Hunter Lovell (Sr.), Defensive Back – Mendon
Evan Barton (Sr.), Defensive Back – Fulton
Gage Hodos (Jr.), Defensive Lineman – Pittsford
Matthew Taylor (Sr.), Defensive Lineman – Ottawa Lake Whiteford
Jacob Martinez (Sr.), Defensive Lineman – Muskegon Catholic Central
Mike Hall (Sr.), Defensive Lineman – Bark River-Harris
Zach Tullis (Sr.), Defensive Lineman – Climax-Scotts
Honorable Mention
Tate Hausbeck (Sr.), Quarterback – Saginaw Nouvel
Griffin Kelly (Sr.), Running Back – Frankfort
Cal Galling (Sr.), Running Back – Johannesburg-Lewiston
Nathan Vickery (Sr.), Running Back – Climax-Scotts
Cody Finney (Sr.), Offensive Lineman – Coleman
Hunter Younts (Sr.), Offensive Lineman – Holton
Tony Solis (Sr.), Offensive Lineman – White Pigeon
Devin Koscielniak (Sr.), Defensive Lineman – Johannesburg-Lewiston
Nathan Hagen (Jr.), Defensive Lineman – White Pigeon
Dominic Wagner (Sr.), Linebacker – Lake Linden-Hubbell
Sebastian Castro (Sr.), Linebacker – White Pigeon
Matt Loney (Sr.), Defensive Back – Frankfort
James Schelke (Sr.), Defensive Back – Harbor Beach
George Sevarns (Sr.), Specialist – Newberry
Nathan Hagen (Jr.), Specialist – White Pigeon
8-player
First Team
Grant Papineau (Jr.), Linebacker – Central Lake
John Paul Szczypka (Sr.), Linebacker – Bay City All Saints
Andre Penchette (Sr.), Linebacker – Kinde North Huron
Griffon Niepoth (Sr.), Linebacker – Bellaire
Kenton Bowerman (Sr.), Defensive Back – Deckerville
Garrett Green (Sr.), Defensive Back – Kingston
Colin Cook (Sr.), Defensive Lineman – Portland St. Patrick
Brendan Ehrhart (Sr.), Defensive Lineman – Bay City All Saints
Jason Schenk (Sr.), Defensive Lineman – Mayville
John Paul Szczypka (Sr.), Wide Receiver – Bay City All Saints
Mike Redfield (Sr.), Quarterback – Mayville
Cruz Ibarra (Jr.), Running Back – Deckerville
Connor Bortolini (Sr.), Running Back – Crystal Falls Forest Park
Wyatt Janowiak (Sr.), Wide Receiver – Deckerville
Montell Glover (Jr.), Wide Receiver – Stephenson
Robert Ponchaud (Sr.), Offensive Lineman – Crystal Falls Forest Park
Curtis Vogel (Jr.), Offensive Lineman – Deckerville
Ramsey Luft (Sr.), Offensive Lineman – Eben Junction Superior Central
Jackson Schenk (Sr.), Offensive Lineman – Mayville
Brydon Ophoff (Jr.), Specialist – Wyoming Tri-unity Christian
Honorable Mention
Trey Norris (Sr.), Quarterback – Cedarville
Tanner Lawson (Jr.), Quarterback – Portland St. Patrick
Erick Carey (Sr.), Running Back – Marion
Jacob Mauntler (Sr.), Running Back – Onekama
William Jenema (Jr.), Defensive Lineman – Marion
Ethen Stiffler (Jr.), Defensive Lineman – Webberville
Jacob McDaid (Sr.), Defensive Lineman – Kingston
Jorge Lewis (Sr.), Linebacker – Mesick
Ben Acton (Jr.), Linebacker – Onekama
Benson Health (Jr.), Defensive Back – Wyoming Tri-unity Christian
Andrew Sannis (Sr.), Defensive Back – Mesick
Jeremiah Torrey (Sr.), Defensive Back – Onekama

Categories: Football