MHSAA Individual State Finals Listing

The MHSAA individual wrestling state finals will be held at Detroit’s Ford Field on Friday and Saturday.
Below is a listing of area athletes that will be competing, with weight class in parentheses.
Division 1
Traverse City West – Damien Ballan (125), Hunter Derry (135), Wylie Edick (145), Jacob Ransom (189)
Division 2
Gaylord – Chayse LaJoie (112), John Sosa (119), Derek Giallombardo (125), Jacob McKnight (140), Nick Brewster (160), Cade Foster (171), Joe Markham (285)
Petoskey – Jaylin Mitchell (189), Nicholas Plath (215)
Division 3
Manistee – Isaac Reynolds (125), Bryson Jensen (160)
Clare – Kyle Schaaf (119), Colt Smedley (130), Zac Strickler (285)
Fremont – Cody Routley (103), Matthew Halasinski (130), Cade Breuker (140), Parker Dalson (145)
Gladwin – Colton Kanyo (119), Austin Palmateer (145), Victor Edick (152), Dillon Kroening (160), Damien Leddy (171)
Grant – Billy Ostyn (112), Jagarr Jenerou (135), Kalub Bonter (152), James Montney (152)
Grayling – Thomas May (112), Max Halstead (135), Reece Ferrigan (215)
Hart – Robbie Altland (103), Jacob Bosley (112), Noah Cantu (119), John Guadarrama (189)
Tri County – Dakota Greer (125), Diontae Givens (215)
Newaygo – Makiah McCracken (145)
Ogemaw Heights – Will Dubke (103), Zea Kartes (119), Garett Morris (152)
Chippewa Hills – Carson Hayes (112), Bray Haynes (125), Austin Young (145), Jaycob Sharp (152), Robert Granberry (171), Chayton Wiggins (189), Billy Koepf (215), Jared Bean (215), Andrew Vinton (285), Colby Roosa (285)
Sanford Meridian – Garret Mogg (103)
Shelby – Nick Felt (140)
Shepherd – Trevor Robinson (135), Maxamus Kyser (135)
Central Montcalm – Jordan Scofield (125)
Division 4
Beaverton – Jacob Cassiday (152), Cameron Austin (160), Jack Owens (171), Kyle Cassiday (189), Seth DeMoines (189), Eric Cassiday (215)
Montabella – Ethan Crawford (119), Carson Dalrymple (130), Lucas Olger (285)
Charlevoix – Jeremy Chernauckas (145)
Evart – Reese Ransom (125)
Forest Area – Hunter Rosted (130)
Frankfort – Clay Myers (171)
Hesperia – Mack Baird (119), Korbin Klaus (125), Trentyn Gleason (145), Gerrit Yates (152), Zach Young (160), Jeremiah Hasty (160)
Houghton Lake – David Johnson (119)
Lake City – Zachary Stockman (135), Thomas Miller (215)
Pine River – Caleb Nolf (103) Dylan Stephens (119), Jordan Koetje (125), Tyler Signor (125), Jacob Roberts (130), Andy Park (140), Brocko Nelson (145), TJ Rizor (189), Bryan McCurry (285)
Mancelona – Gage Tipton (103), Coleton Fredrickson (112)
Manton – Seth Sparks (140), Spencer Park (215), Jake Renfer (285)
Mio – Hunter Eurich (145)
Newberry – Nathan Magnusson (135), Cameron Symonds (152), Alex Henry (160)
Onaway – Teddy Peters (130), Matthew Grant (135), Cody Ionetz (152)
Rogers City – Sam Sobeck (119), Austin Bielas (125), Isaac Hein (130)
Roscommon – Ethan Winegardner (103), Brenden Spencer (119), Kolby Tyler (135), Ethan Noreyko (140)
Rudyard – Larry Laponsie (112)
Mason County Central – Alex Trim (285)
St. Ignace – Trevor Matson (160)
Traverse City St. Francis – Andy Simaz (145)
Whittemore-Prescott – Ridge Schutte (171), Charlie Prescott (285)

Categories: Wrestling