Ten Area Athletes Named AP Class C All-State

The Michigan Associated Press has released its 2017-18 Class C girls basketball all-state teams as selected by a panel of Michigan sportswriters.

Ten area athletes earned all-state honors, including a pair on the First Team.

Player of the Year
Rickea Jackson, Detroit Edison, Jr.
First Team
Rickea Jackson, Detroit Edison, Jr.
Gabrielle Elliott, Detroit Edison, So.
Lasha Petree, Ypsilanti Arbor Prep, Sr.
Linnie Gustafson, St. Ignace
Natalie Bartle, Negaunee, Sr.
Lydia Goble, Schoolcraft, Sr.
Emily Spitzley, Pewamo-Westphalia, Sr.
Mary Liedel, Erie-Mason, Sr.
Elise Stuck, Charlevoix, So.
Kenzie Bowers, Kent City, Fr.
Coach of the Year
Mark Toppi, Oscoda
Second Team
Damiya Hagemann, Detroit Edison, Fr.
Haley Nelson, Sandusky, Sr.
Kendal Muxlow, Brown City, Sr.
Ali Aldrich, Beaverton, Sr.
Jenny Beckman, Shelby, Sr.
Coach of the Year
Steve Eklund, Pewamo-Westphalia
Corey Fether, Manchester
Honorable Mention
(Nominees receiving one or no votes from the 10-member panel)
Jala Petree, Ypsilanti Arbor Prep; Mahri Petree, Ypsilanti Arbor Prep; Emily Coveyou, St. Ignace; Madigan Johns, Ishpeming; Madelyn Koski, Ishpeming Westwood; Sayge Cuthrell, Cass City; Lexi Rutkowski, Harbor Beach; Claycee West, White Pigeon; Sydney Preston, Kalamazoo Hackett; Maddy Tiller, Gobles; Zakiyyah Abdullah, Niles Brandywine; AJ Jackson, Hartford; Grace Murray, Royal Oak Shrine; Hannah Spitzley, Pewamo-Westphalia; Tait Hosford, Bath; Ellie Droste, Pewamo-Westphalia; Ellie Hardy, Saranac; Sophie Wilsey, Laingsburg; Alex Randall, Laingsburg; Sasha Penn, Flint Hamady; Imani Thompson, Flint Beecher; Alana Nelson, Springport; Kennedi Maurer, Saginaw Valley Lutheran; Sydney Peake, Hemlock; Katie Engelhardt, Saginaw Valley Lutheran; Meghan Blaine, Saginaw Michigan Lutheran Seminary; Natalie Hoffman, Hemlock; Emily Schaub, Marlette; Gabby Gough, Sandusky; Madison Thompson, Reese; Taylor Findlay, Reese; Katelyn Etherton, Oscoda; Abby Brown, Manton; Makayla Ardis, Lake City; Rachel Allen, Mason County Central; Savannah Peplinski, Glen Lake; Sarah Chouinard, Traverse City St. Francis; Bailey Fitzpatrick, Carson City-Crystal; Kaylea Stone, Carson City-Crystal; Aubrey Goorman, Muskegon Western Michigan Christian.
Coach of the Year
Monique Brown, Detroit Edison
Joe Rodriguez, Hemlock
Josh Pickell, Reese

Categories: Girls Basketball