Sixteen Area Players, Coaches Named AP Class C All-State

The Michigan Associated Press has released its 2017-18 boys basketball Class C all-state teams as voted on by a panel of Michigan sportswriters.

Player of the Year
Pierre Mitchell, Detroit Edison, Sr.
First Team
Pierre Mitchell, Detroit Edison, Sr.
Myron Gardner, Detroit Loyola, Jr.
Deante Johnson, Detroit Edison, Sr.
CJ Haut, Monroe St. Mary, Sr.
Isaiah Williamson, Unionville-Sebewaing, Sr.
Austin Brown, Madison Heights Madison, Jr.
Caleb Hodgson, Dansville, Jr.
Marcus Johnson, Iron Mountain, So.
Cade Peterson, Glen Lake, Sr.
Carson Meulenberg, Grand Rapids Covenant Christian, Sr.
Blake Verbeek, Calvin Christian, Sr.
Jalen Terry, Flint Beecher, So.
Coach of the Year
Brandon Neely, Detroit Edison

Second Team
Gary Solomon, Detroit Edison, Sr.
TJ McKenzie, North Muskegon, Jr.
Earnest Sanders, Flint Beecher, So.
Nick Johnson, New Lothrop, Sr.
Coach of the Year
Mark Gainforth, Unionville-Sebewaing

Honorable Mention
(Nominees receiving one or no votes from the 10-member panel)
Reece Hazelton, Glen Lake; D’Juan Seal, Detroit Pershing; Jonathan Giglio, Saginaw Valley Lutheran; Nolan Finkbeiner, Hemlock; TJ Raedy, Saginaw Nouvel; Connor Riley, Montabella; Logan Chilman, Beal City, Ryan Schafer, Beal City; Noah Hague, Sand Creek; Zac Clark, Britton Deerfield; Joe Liedel, Erie-Mason; Luc Laketa, Hanover-Horton; Daniel Poole, East Jackson; Dayton Keller, Jackson Lumen Christi; Jordan Sherman, Homer; Hunter Bohn, Unionville-Sebewaing; Grant Huebel, Oscoda; Kyle Cotton, Whittemore-Prescott; Gabe Robinson, Reese; Kyle Stockmeyer, Reese; Bryce George, Marlette; Calvin Cook, Brown City; Andrew Geiger, Brown City; Harry Gilstrap, Bath; Hart Holmgren, Ishpeming; Ethan Ancick, Manton; Jayden Perry, Manton; Xander Okerlund, Glen Lake; Jeffrey Carrier, Mason County Central; Tyson Claeys, Johannesburg-Lewiston; Tanner Shimel, Johannesburg-Lewiston; Teddy Prichard, Traverse City St. Francis; Danny Passinault, Traverse City St. Francis; Nate Minderhoud, Grand Rapids Covenant Christian; Justin Smith, Burton Atherton; Jordan Katje, Kalamazoo Christian; William Dunn, Quincy, Segar Wiltzer, McBain.
Coach of the Year
Rich Ruelas, Glen Lake
Ricky Evans, Cassopolis
David Ingles, Kent City
Chad Mortimer, Hanover-Horton

Categories: Boys Basketball