Thirty-Four Area Teams Ranked in Final State Poll

The Michigan Interscholastic Track Coaches Association has released its final state power rankings of the 2018 season. The top 12 teams in each division qualify for the MITCA Team State meets on Saturday, May 26.

Lower Peninsula Division 1 Girls
1. Rockford
2. East Kentwood
3. Ann Arbor Skyline
4. Salem
5. Grand Haven
6. Macomb Dakota
7. Port Huron Northern
8. Bay City Western
9. Temperance Bedford
10. Traverse City West
11. Woodhaven
12. Saginaw Heritage
13. Jenison
14. Lansing Waverly
15. Allen Park
16. Grandville
17. Howell
18. Byron Center
19. Ypsilanti
20. Milford
21. Davison
22. Livonia Stevenson
23. Garden City
Lower Peninsula Division 1 Boys
1. East Kentwood
2. Rockford
3. Grand Blanc
4. Salem
5. Traverse City Central
6. Grand Haven
7. Traverse City West
8. Holt
9. Macomb Dakota
10. Plymouth
11. Saginaw Heritage
12. Ann Arbor Skyline
13. Temperance Bedford
14. Davison
15. Lansing Waverly
16. Woodhaven
17. Allen Park
18. Canton
19. Utica
20. Grandville
21. Byron Center
22. Port Huron Northern
23. Battle Creek Central
24. Lincoln Park
25. Garden City
26. Ypsilanti
27. Grosse Pointe North
28. Chippewa Valley
29. Warren Woods Tower
30. Jenison
31. Milford
Lower Peninsula Division 2 Girls
1. Grand Rapids Forest Hills Eastern
2. Zeeland West
3. Zeeland East
4. Grand Rapids Christian
5. Williamston
6. Dearborn Divine Child
7. Hamilton
8. Chippewa Hills
9. Battle Creek Harper Creek
10. Mason
11. Frankenmuth
12. Middleville Thornapple-Kellogg
13. Allendale
14. Milan
15. Cadillac
16. Spring Lake
17. Coldwater
18. Grand Rapids Kenowa Hills
19. Fowlerville
20. Linden
21. Edwardsburg
22. Yale
23. Sparta
24. Olivet
25. Three Rivers
26. Owosso
27. Gladwin
28. Vicksburg
29. Lansing Catholic
30. Belding
31. Coopersville
32. North Branch
33. Ionia
34. Hastings
35. Charlotte
36. Stevensville Lakeshore
37. Muskegon Orchard View
Lower Peninsula Division 2 Boys
1. Zeeland East
2. Zeeland West
3. Grand Rapids Christian
4. Grand Rapids Kenowa Hills
5. Corunna
6. Battle Creek Harper Creek
7. Olivet
8. Fowlerville
9. Coldwater
10. Parma Western
11. Whitehall
12. Niles
13. Grand Rapids South Christian
14. Williamston
15. Lansing Catholic
16. Allendale
17. Frankenmuth
18. Linden
19. Cadillac
20. Saginaw Swan Valley
21. Yale
22. Sparta
23. Stevensville Lakeshore
24. Hastings
25. Grand Rapids Forest Hills Eastern
26. Charlotte
27. Ionia
28. North Branch
29. Vicksburg
30. Gladwin
31. Alma
32. Algonac
33. Muskegon Orchard View
34. Lake Fenton
35. Grand River Preparatory
Lower Peninsula Division 3 Girls
1. Ida
2. Clare
3. Adrian Madison
4. Benzie Central
5. Hillsdale
6. Dundee
7. Onsted
8. Hanover-Horton
9. Grand Rapids West Catholic
10. Chesaning
11. Hart
12. Boyne City
13. Central Montcalm
14. Berrien Springs
15. Kent City
16. Manton
17. Constantine
18. Union City
19. Springport
20. Manistee
21. Ithaca
22. Byron
23. Reese
24. St. Charles
25. Caro
26. Bloomingdale
27. Newaygo
28. Grand Rapids Wellspring Prep
29. Cass City
30. Farwell
31. Laingsburg
32. Vassar
Lower Peninsula Division 3 Boys
1. Clare
2. Berrien Springs
3. Benzie Central
4. Hart
5. Bath
5. Ovid-Elsie
7. Quincy
8. Hanover-Horton
9. Dundee
10. Hillsdale
11. Caro
12. Ithaca
13. Adrian Madison
14. Manistee
15. Constantine
16. Delton-Kellogg
17. Ida
18. Reese
19. Vassar
20. Onsted
21. Bloomingdale
22. Central Montcalm
23. Lakeview
24. Laingsburg
25. Standish Sterling
26. Manton
27. Cass City
28. Boyne City
29. Springport
30. Byron
31. Grands Rapids Wellspring Prep
32. St. Charles
33. Farwell
34. Brown City
35. Saginaw Valley Lutheran
Lower Peninsula Division 4 Girls
1. Pittsford
2. Centreville
3. Hillsdale Academy
4. Hudson
5. Marcellus
6. Addison
7. Deckerville
8. Sand Creek
9. Reading
10. Beal City
11. Litchfield
12. Petersburg-Summerfield
13. White Cloud
14. Muskegon Western Michigan Christian
15. Portland St. Patrick
16. Breckenridge
17. Three Oaks River Valley
18. Dryden
19. Fulton
20. Marion
21. Morrice
22. Pigeon-Laker
23. Morenci
24. Battle Creek St. Philip
25. Coleman
26. Waterford Our Lady of the Lakes
27. Ottawa Lake-Whiteford
Lower Peninsula Division 4 Boys
1. Addison
2. Beal City
3. Whittemore-Prescott
4. Morenci
5. Muskegon Western Michigan Christian
6. Morrice
7. Mendon
8. Fulton
9. Sand Creek
10. Petersburg-Summerfield
11. Battle Creek St. Philip
12. Hillsdale Academy
13. Hudson
14. Pittsford
15. Mayville
16. Breckenridge
17. Centreville
18. Reading
19. Marcellus
20. Gobles
21. Montabella
22. Hale
23. Dryden
24. White Cloud
25. Three Oaks River Valley
26. Adrian Lenawee Christian
27. Marion
28. Litchfield
29. Detroit Loyola
30. Pigeon-Laker
31. Portland St. Patrick
32. Ottawa Lake-Whiteford
33. Waterford Our Lady of the Lakes
34. Eau Claire

Categories: Track & Field