Thirty-One Area Teams Ranked in Latest MITCA Poll

The Michigan Interscholastic Track Coaches Association has released its second state rankings of the 2018 season.

The top five teams in each division have qualified for the MITCA state meet on Saturday, May 26.

Lower Peninsula Division 1 Girls
1. East Kentwood
2. Ann Arbor Skyline
3. Salem
4. Grand Haven
5. Port Huron Northern
6. Macomb Dakota
7. Temperance Bedford
8. Woodhaven
9. Saginaw Heritage
10. Jenison
11. Allen Park
12. Lansing Waverly
13. Howell
14. Grandville
15. Byron Center
16. Ypsilanti
17. Milford
18. Garden City
Lower Peninsula Division 1 Boys
1. East Kentwood
2. Salem
3. Grand Blanc
4. Grand Haven
5. Traverse City Central
6. Plymouth
7. Traverse City West
8. Holt
9. Macomb Dakota
10. Ann Arbor Skyline
11. Saginaw Heritage
12. Lansing Waverly
13. Utica
14. Allen Park
15. Port Huron Northern
16. Byron Center
17. Grandville
18. Battle Creek Central
19. Lincoln Park
20. Garden City
21. Ypsilanti
22. Grosse Pointe North
23. Warren Woods Tower
24. Jenison
25. Milford
Lower Peninsula Division 2 Girls
1. Zeeland East
2. Zeeland West
3. Dearborn Divine Child
4. Chippewa Hills
5. Hamilton
6. Grand Rapids Forest Hills Eastern
7. Williamston
8. Grand Rapids Christian
9. Mason
10. Frankenmuth
11. Middleville Thornapple-Kellogg
12. Battle Creek Harper Creek
13. Cadillac
14. Milan
15. Allendale
16. Spring Lake
17. Coldwater
18. Fowlerville
19. Vicksburg
20. Sparta
21. Olivet
22. Owosso
23. Gladwin
24. Three Rivers
25. Yale
26. Belding
27. Linden
28. Coopersville
29. Lansing Catholic
30. North Branch
31. Ionia
32. Stevensville Lakeshore
33. Hastings
34. Muskegon Orchard View
Lower Peninsula Division 2 Boys
1. Zeeland West
2. Zeeland East
3. Grand Rapids Kenowa Hills
4. Corunna
5. Battle Creek Harper Creek
6. Grand Rapids Christian
7. Parma Western
8. Fowlerville
9. Olivet
10. Lansing Catholic
11. Coldwater
12. Allendale
13. Williamston
14. Grand Rapids South Christian
15. Saginaw Swan Valley
16. Cadillac
17. Whitehall
18. Frankenmuth
19. Sparta
20. Linden
21. Ionia
22. Vicksburg
23. North Branch
24. Hastings
25. Grand Rapids Forest Hills Eastern
26. Gladwin
27. Stevensville Lakeshore
28. Algonac
29. Muskegon Orchard View
30. Lake Fenton
31. Grand River Preparatory
Lower Peninsula Division 3 Girls
1. Ida
2. Clare
3. Adrian Madison
4. Benzie Central
5. Dundee
6. Hillsdale
7. Shepherd
8. Grand Rapids West Catholic
9. Chesaning
10. Hart
11. Hanover-Horton
12. Berrien Springs
13. Central Montcalm
14. Boyne City
15. Kent City
16. Manton
17. Constantine
18. Union City
19. Byron
20. Reese
21. Springport
22. St. Charles
23. Bloomingdale
24. Newaygo
25. Cass City
26. Grand Rapids Wellspring Prep
27. Laingsburg
28. Vassar
29. Farwell
Lower Peninsula Division 3 Boys
1. Clare
2. Berrien Springs
3. Benzie Central
4. Hanover-Horton
5. Ovid-Elsie
6. Dundee
7. Hart
8. Caro
9. Ithaca
10. Hillsdale
11. Adrian Madison
12. Shepherd
13. Delton-Kellogg
14. Reese
15. Manistee
16. Constantine
17. Ida
18. Vassar
19. Bloomingdale
20. Onsted
21. Laingsburg
22. Manton
23. Central Montcalm
24. Springport
25. Cass City
26. Byron
27. Grand Rapids Wellspring Prep
28. St. Charles
29. Boyne City
30. Brown City
Lower Peninsula Division 4 Girls
1. Pittsford
2. Centreville
3. Hudson
4. Hillsdale Academy
5. Addison
6. Marcellus
7. Deckerville
8. Sand Creek
9. Litchfield
10. Reading
11. Beal City
12. White Cloud
13. Petersburg-Summerfield
14. Muskegon Western Michigan Christian
15. Portland St. Patrick
16. Breckenridge
17. Three Oaks River Valley
18. Fulton
19. Marion
20. Morrice
21. Pigeon-Laker
22. Morenci
23. Battle Creek St. Philip
24. Ottawa Lake-Whiteford
Lower Peninsula Division 4 Boys
1. Addison
2. Beal City
3. Whittemore-Prescott
4. Muskegon Western Michigan Christian
5. Morenci
6. Petersburg-Summerfield
7. Morrice
7. Mendon
9. Hudson
10. Fulton
11. Sand Creek
12. Battle Creek St. Philip
13. Pittsford
14. Hillsdale Academy
15. Breckenridge
16. Marcellus
17. Centreville
18. Reading
19. Montabella
20. Gobles
21. Hale
22. White Cloud
23. Adrian Lenawee Christian
24. Three Oaks River Valley
25. Marion
26. Litchfield
27. Detroit Loyola
28. Portland St. Patrick
29. Pigeon-Laker
30. Ottawa Lake-Whiteford
31. Eau Claire

Categories: Track & Field