Twenty-Five Area Teams Ranked in First State Poll

The Michigan Interscholastic Track Coaches Association has released its first boys and girls state rankings of the 2018 season, with 25 area programs ranked.
Girls Lower Peninsula Division 1
1. East Kentwood
2. Salem
3. Ann Arbor Skyline
4. Macomb Dakota
5. Port Huron Northern
6. Temperance Bedford
7. Saginaw Heritage
8. Jenison
9. Woodhaven
10. Allen Park
11. Lansing Waverly
12. Grandville
13. Byron Center
14. Howell
15. Milford
16. Garden City
Boys Lower Peninsula Division 1
1. East Kentwood
2. Grand Blanc
3. Salem
4. Plymouth
5. Macomb Dakota
6. Traverse City Central
7. Holt
8. Ann Arbor Skyline
9. Saginaw Heritage
10. Lansing Waverly
11. Utica
12. Allen Park
13. Port Huron Northern
14. Byron Center
15. Battle Creek Central
16. Lincoln Park
17. Grandville
18. Garden City
19. Grosse Pointe North
20. Jenison
21. Warren Woods Tower
22. Milford
Girls Lower Peninsula Division 2
1. Zeeland East
2. Zeeland West
3. Williamston
4. Hamilton
5. Grand Rapids Forest Hills Eastern
6. Chippewa Hills
7. Mason
8. Grand Rapids Christian
9. Middleville Thornapple-Kellogg
10. Battle Creek Harper Creek
11. Frankenmuth
12. Allendale
13. Milan
14. Spring Lake
15. Cadillac
16. Vicksburg
17. Olivet
18. Coldwater
19. Owosso
20. Three Rivers
21. Sparta
22. Fowlerville
23. Belding
24. Linden
25. Coopersville
26. Ionia
27. Hastings
28. North Branch
29. Stevensville Lakeshore
30. Muskegon Orchard View
Boys Lower Peninsula Division 2
1. Zeeland West
2. Zeeland East
3. Grand Rapids Kenowa Hills
4. Corunna
5. Battle Creek Harper Creek
6. Grand Rapids Christian
7. Parma Western
8. Olivet
9. Allendale
10. Williamston
11. Coldwater
12. Fowlerville
13. Grand Rapids South Christian
14. Saginaw Swan Valley
15. Whitehall
16. Cadillac
17. Frankenmuth
18. Lansing Catholic
19. Sparta
20. Linden
21. Vicksburg
22. Hastings
23. Grand Rapids Forest Hills Eastern
24. Ionia
25. North Branch
26. Stevensville Lakeshore
27. Algonac
28. Muskegon Orchard View
29. Grand River Preparatory
Girls Lower Peninsula Division 3
1. Ida
2. Clare
3. Adrian Madison
4. Benzie Central
5. Dundee
6. Hillsdale
7. Shepherd
8. Grand Rapids West Catholic
9. Central Montcalm
10. Hanover-Horton
11. Manton
12. Chesaning
13. Kent City
14. Hart
15. Berrien Springs
16. Byron
17. Union City
18. Springport
19. St. Charles
20. Cass City
21. Newaygo
22. Vassar
23. Grand Rapids Wellspring Prep
24. Laingsburg
25. Farwell
Boys Lower Peninsula Division 3
1. Clare
2. Berrien Springs
3. Dundee
4. Ovid-Elsie
5. Hanover-Horton
6. Hart
7. Benzie Central
8. Shepherd
9. Ithaca
10. Caro
11. Delton-Kellogg
12. Adrian Madison
13. Vassar
14. Hillsdale
15. Constantine
16. Manistee
17. Bloomingdale
18. Laingsburg
19. Manton
20. Onsted
21. Central Montcalm
22. Cass City
23. Grand Rapids Wellspring Prep
24. Springport
25. Byron
26. St. Charles
Girls Lower Peninsula Division 4
1. Pittsford
2. Centreville
3. Hudson
4. Hillsdale Academy
5. Sand Creek
6. Marcellus
7. Deckerville
8. Addison
9. Reading
10. Beal City
11. Litchfield
12. Petersburg-Summerfield
13. White Cloud
14. Three Oaks River Valley
15. Muskegon Western Michigan Christian
16. Breckenridge
17. Portland St. Patrick
18. Marion
19. Morrice
20. Pigeon-Laker
21. Morenci
Boys Lower Peninsula Division 4
1. Addison
2. Beal City
3. Whittemore-Prescott
4. Petersburg-Summerfield
5. Morrice
6. Muskegon Western Michigan Christian
7. Morenci
8. Sand Creek
9. Battle Creek St. Philip
10. Breckenridge
11. Hillsdale Academy
12. Marcellus
13. Centreville
14. Reading
15. Three Oaks River Valley
16. White Cloud
17. Litchfield
18. Adrian Lenawee Christian
19. Marion
20. Pigeon-Laker
21. Detroit Loyola
22. Portland St. Patrick
23. Eau Claire
24. Ottawa Lake-Whiteford

Categories: Track & Field