Twenty-Eight Area Teams Ranked in Second Cross Country State Poll

MichiganCrossCountry.com has released is second Lower and Upper Peninsula boys and girls state cross country rankings of the 2018 season.

Twenty-eight area teams are ranked.

Boys Rankings
Lower Peninsula Division 1
1. Brighton
2. Plymouth
3. Ann Arbor Skyline
4. Ann Arbor Pioneer
5. Saline
6. Hudsonville
7. Dexter
8. Grand Haven
9. Grosse Pointe North
10. Salem
11. Ann Arbor Huron
12. Clarkston
13. Rochester Hills Stoney Creek
14. Fenton
15. Northville
Honorable mention: Highland Milford, Novi, Oxford.
Lower Peninsula Division 2
1. Chelsea
2. Spring Lake
3. Sparta
4. Haslett
5. Lansing Catholic
6. Otsego
7. Grand Rapids Christian
8. Cedar Springs
9. Yale
10. Zeeland West
11. East Grand Rapids
12. St. Johns
13. Grand Rapids Forest Hills Eastern
14. Allendale
15. Lake Fenton
Honorable mention: Corunna, Goodrich, Fremont.
Lower Peninsula Division 3
1. Caro
2. Pewamo-Westphalia
3. Hanover-Horton
4. Shepherd
5. Hart
6. Charlevoix
7. Benzie Central
8. McBain
9. Grand Rapids Covenant Christian
10. Grandville Calvin Christian
11. Traverse City St. Francis
12. Clare
13. Berrien Springs
14. Holland Black River
15. Bad Axe
Honorable mention: Harbor Springs, Dundee, Kent City.
Lower Peninsula Division 4
1. Mt. Pleasant Sacred Heart
2. Saugatuck
3. East Jordan
4. Breckenridge
5. Unionville-Sebewaing
6. Muskegon Western Michigan Christian
7. Plymouth Christian
8. Carson City-Crystal
9. Concord
10. Potterville
11. Dryden
12. Bridgman
13. Rochester Hills Lutheran Northwest
14. Hillsdale Academy
15. Mayville
Upper Peninsula Division 1
1. Marquette
2. Gladstone
3. Calumet
Upper Peninsula Division 2
1. Ishpeming
2. Wakefield-Marenisco
3. Ironwood
Upper Peninsula Division 3
1. Chassell
2. Dollar Bay
3. Brimley
Honorable mention: Painesdale-Jeffers.
Girls Rankings
Lower Peninsula Division 1
1. Northville
2. Ann Arbor Pioneer
3. Traverse City Central
4. Salem
5. Clarkston
6. Saline
7. Pinckney
8. Grand Haven
9. Bay City Western
T-10. Holland West Ottawa
T-10. Brighton
12. Rockford
13. Traverse City West
14. Romeo
15. Lake Orion
Honorable mention: Portage Northern, Fenton, Highland Milford, Caledonia.
Lower Peninsula Division 2
1. East Grand Rapids
2. Dearborn Divine Child
3. Spring Lake
4. DeWitt
5. Petoskey
6. Frankenmuth
7. Grand Rapids Christian
8. Holland Christian
9. Cadillac
T-10. Allendale
T-10. Otsego
12. Grosse Ile
13. Pontiac Notre Dame Prep
14. St. Johns
15. Grand Rapids Forest hills Eastern
Honorable mention: Marshall, Lansing Catholic.
Lower Peninsula Division 3
1. Hart
2. Clare
3. Traverse City St. Francis
4. Grandville Calvin Christian
5. Pewamo-Westphalia
6. Shepherd
7. Benzie Central
8. McBain
9. Kent City
T-10. Charlevoix
T-10. St. Louis
12. Hanover-Horton
13. Ithaca
14. Harbor Springs
15. Byron
Lower Peninsula Division 4
1. Mt. Pleasant Sacred Heart
2. Saugatuck
3. Hillsdale Academy
4. Muskegon Western Michigan Christian
5. Fowler
6. Lansing Christian
7. Hudson
8. Ubly
9. East Jordan
T-10. Pittsford
T-10. Carson City Crystal
12. Battle Creek St. Philip
13. Bridgman
14. Frankfort
15. Plymouth Christian
Honorable mention: Breckenridge.
Upper Peninsula Division 1
1. Marquette
2. Gladstone
3. Sault Ste. Marie
Upper Peninsula Division 2
1. Ishpeming
2. Wakefield-Marenisco
3. Ironwood
Upper Peninsula Division 3
1. Chassell
2. Dollar Bay
3. Brimley

Categories: Cross Country