Twenty-Six Area Teams Ranked in First State Poll

MichiganCrossCountry.com has released its first boys and girls Lower and Upper Peninsula state cross country polls of the 2018 season.

Lower Peninsula Division 1 Boys
1. Plymouth
2. Brighton
3. Ann Arbor Pioneer
4. Ann Arbor Skyline
5. Saline
6. Hudsonville
7. Dexter
8. Salem
9. Grosse Pointe North
10. Ann Arbor Huron
11. Northville
12. Clarkston
13. Novi
14. Grand Haven
15. Milford
Honorable Mention: Oxford, Alpena, Hartland
Lower Peninsula Division 1 Girls
1. Northville
2. Ann Arbor Pioneer
3. Traverse City Central
4. Clarkston
5. Salem
6. Saline
7. Pinckney
8. Grand Haven
9. Holland West Ottawa
10. Traverse City West
10. Rockford
12. Bay City Western
13. Brighton
14. Lake Orion
15. Hudsonville
Honorable Mention: Milford, Portage Northern, Birmingham Seaholm, Troy, Grand Rapids Forest Hills Northern
Lower Peninsula Division 2 Boys
1. Chelsea
2. Sparta
3. Spring Lake
4. Haslett
5. Grand Rapids Christian
6. Zeeland West
7. Yale
8. Lake Fenton
9. Goodrich
10. East Grand Rapids
11. Lansing Catholic
12. St. Johns
13. Cedar Springs
14. Otsego
15. Allendale
Lower Peninsula Division 2 Girls
1. East Grand Rapids
2. Dearborn Divine Child
3. Spring Lake
4. DeWitt
5. Allendale
6. Petoskey
7. Holland Christian
8. Cadillac
9. Frankenmuth
10. Grand Rapids Christian
10. Otsego
12. St. Johns
13. Marshall
14. Grosse Ile
15. Flint Powers
Lower Peninsula Division 3 Boys
1. Caro
2. Hanover-Horton
3. Pewamo-Westphalia
4. Hart
5. Shepherd
6. Benzie Central
7. Charlevoix
8. McBain
9. Grand Rapids Covenant Christian
10. Grandville Calvin Christian
11. Traverse City St. Francis
12. Berrien Springs
13. Bad Axe
14. Clare
15. Holland Black River
Honorable Mention: Harbor Springs, Napoleon, Dundee
Lower Peninsula Division 3 Girls
1. Hart
2. Clare
3. Traverse City St. Francis
4. Grandville Calvin Christian
5. Pewamo-Westphalia
6. Shepherd
7. Benzie Central
8. Kent City
9. McBain
10. Charlevoix
10. St. Louis
12. Hanover-Horton
13. Ithaca
14. Harbor Springs
15. Jackson Lumen Christi
Honorable Mention: Holland Black River
Lower Peninsula Division 4 Boys
1. Mt. Pleasant Sacred Heart
2. Saugatuck
3. Muskegon Western Michigan Christian
4. Unionville Sebewaing
5. Breckenridge
6. East Jordan
7. Plymouth Christian
8. Carson City-Crystal
9. Dryden
10. Bridgman
11. Concord
12. Hillsdale Academy
13. Brighton Charyl Stockwell
14. Bear Lake
15. Mayville
Honorable Mention: Saranac, Potterville
Lower Peninsula Division 4 Girls
1. Mt. Pleasant Sacred Heart
2. Saugatuck
3. Muskegon Western Michigan Christian
4. Lansing Christian
5. Fowler
6. Hillsdale Academy
7. Pittsford
8. Hudson
9. Ubly
10. East Jordan
10. Carson City-Crystal
12. Bridgman
13. Battle Creek St. Philip
14. Breckenridge
15. Plymouth Christian
Upper Peninsula Division 1 Boys
1. Marquette
2. Gladstone
3. Houghton
Honorable Mention: Negaunee
Upper Peninsula Division 1 Girls
1. Marquette
2. Sault Ste. MarieĀ 
3. Gladstone
Honorable Mention: Houghton, Negaunee
Upper Peninsula Division 2 Boys
1. Ishpeming
2. Ironwood
3. Wakefield-Marenisco
Honorable Mention: Hancock, Newberry, Baraga
Upper Peninsula Division 2 Girls
1. Ishpeming
2. Ironwood
3. Wakefield-Marenisco
Honorable Mention: Hancock, Newberry

Categories: Cross Country

Related Post

Comments

comments