MHSAA Individual State Finals Listing

The MHSAA individual wrestling state finals will be held at Detroit’s Ford Field on Friday and Saturday.

Below is a listing of area athletes that will be competing, with weight class in parentheses.

Division 1
Traverse City West – Damien Ballan (130), Hunter Derry (140)
Division 2
Gaylord – Gabe Thompson (103), Will Sides (119), Chayse LaJoie (125), John Sosa (130), Jacob McKnight (160), Quinn Schultz (171), Cade Foster (189), Aurilius Krumholz (215)
Mt. Pleasant – Darren Wilson (119), Nicholas Brown (140)
Petoskey – Rippin Vining (135)
Division 3
Benzie Central – Joe Orfe (160), Cody Hanson (215)
Chippewa Hills – Colby Roosa (285), Taylor Gibson (112), Dylan Wittig (112), Gavin Miller (112), Carson Hayes (119), Carson Hayes (125), Bray Haynes (135), Mason Hayes (140), Trenton Wiggins (160), Gabriel Petoskey (171), Chayton Wiggins (189), Carl Whipple (215)
Clare – Kyle Schaaf (125), Jon Bouchey (135), Colt Smedley (140)
Farwell – Jay Thrush (215)
Gladwin – James Bailey (285), Colton Kanyo (125), Randy Pyrzewski (145), Victory Edick (152), Dillon Kroening (171), Damien Leddy (189)
Grant – Billy Ostyn (119)
Grayling – Zach Duncan (103), Joe Armstrong (103), Thomas May (119), Max Halstead (145)
Kingsley – Aidan Shier (119)
Manistee – Keaton Ensley (152), Bryson Jensen (160)
Ogemaw Heights – Zea Kartes (125), Jonny Dubke (145)
Reed City – Ryan Simmons (112)
Sanford Meridian – Travis McDonald (130), Nick Dodman (135), Matt Person (152), Jimmy Miron (189), Brady Solano (215)
Shelby – Michael Silva (112), Will Kidder (119), Nick Felt (140), Chris Beyer (160), Jakob Whitlow (189)
Shepherd – Kevin Smith (185), Kye Andrews (112), Lance Clark (119), Trevor Robinson (145)
Tri County – Anthony Stalhood (145)
Division 4
Beaverton – Brandon Shearer (152), Jacob Cassiday (160), Jack Owens (171), Kyle Cassiday (189)
Evart – Reese Ransom (140)
Hart – Robbie Altland (119), Noah Cantu (125), Mason Cantu (130), Andrew Whitney (135), Jordan Mallory (135), Thomas Tanner (160), Alex Holladay (171)
Hesperia – Aydan Sturtevant-Roesly (103), Mack Baird (125)
Houghton Lake – David Johnson (135)
Lake City – Austin Potter (285), Eli Marshall (152), Skylar Miller (215)
Lakeview – Curtis Perry (125)
Mancelona – Coleton Fredrickson (103), Jayden Jones (103), Kyle Corcoran (112), Ian Somerville (130)
Manton – Jake Renfer (285), Josh Baske (125)
Mason County Central – Carter Hirschfeld (125), Avery Carr (140), Zach Quinn (145), Hunter Kirchner (171)
Mio – Brand Alcayde (119), Kolton Peters (135), Will Ciske (171)
Montabella – David Shattuck (145)
Newberry – Travis O’Neil (119)
Onaway – Joey Galvez (125), Teddy Peters (130), Matthew Grant (135), Brendan Fenstermaker (140), Seth Enos (152)
Pine River – Bryan McCurry (285), Matthew Treiber (112), Jordan Koetje (130), Thomas Hooker (145), Austin Wuesten (160), Brock Nelson (171), Tim Rizor (215)
Rogers City – Isaac Hein (140)
Roscommon – Ethan Winegardner (112)
Rudyard – Bradley Hall (103), Deven Ellison (119)
St. Ignace – Trevor Matson (152), Caleb Brown (189)
Traverse City St. Francis – Andy Simaz (152), Brennan Nickodemus (160)
Whittemore-Prescott – Kyle Fenner (145), Ridge Schutte (189)

Categories: Wrestling

Comments

comments