Six Area Players, Coaches Named AP Division 2 All-State

The Michigan Associated Press has released its 2018-19 high school girls basketball Division 2 all-state teams.

Six area players and coaches were honored.

Player of the Year
Rickea Jackson, Detroit Edison, Sr.
First Team All-State
Rickea Jackson, Detroit Edison, Sr.
Gabrielle Elliott, Detroit Edison, Jr.
Damiya Hagemann, Detroit Edison, So.
Maddie Voelker, Goodrich, Jr.
Kenzie Lewis, Williamston, Jr.
Sydney Shafer, Jackson Northwest, Sr.
Bria Schrotenboer, Hamilton, Sr.
Sophia Wiard, Muskegon Oakridge, Sr.
Jasmine Powell, Detroit Country Day, Sr.
Daisy Ansel, Comstock, Sr.
Sarah Miller, Birch Run, Jr.
Kadyn Blanchard, Freeland, Jr.
Coach of the Year
Dan VanHekken, Hamilton
Second Team All-State
Mya Hiram, Osted
Emily Swiercz, Carleton Airport
AJ Ediger, Hamilton
Hannah Putnam, Central Montcalm
Kaitlyn Zarycki, Edwardsburg
Coach of the Year
Todd Blomquist, Chelsea; Tom Zolinski, Freeland.
Honorable Mention
Lamariyee Williams, River Rouge; Taylor Walton, Harper Woods Chandler Park; Emaia O’Brien, Harper Woods Chandler Park; Kiara McGowan, Detroit Cody; Eshawnda Smith, Detroit Denby; Jeanette Bennett, Detroit Osborn; Dayania Johnson, Detroit Collegiate Prep-Northwestern; Molly Anderson, Cadillac; Abby Bretzke, Benzie Central; Brittany Bowman, Kingsley; Abbie McDowell, Tecumseh; Mariah Dunkin, Corunna; Maddie Birchmeier, Corunna; Abby Fullerton, Chelsea; Sarah Stuart, Pontiac Notre Dame Prep; Ella McKinney, Haslett; Carly Scheblo, Charlotte; Elie Smith, Fowlerville; Arianna Sysum, Eaton Rapids; Ashley Bower, Portland; Alyssa Welsh, Perry; Jakarri Alven, Grand Rapids Catholic Central; Delaney Armock, Sparta; Mckenna Bent, Comstock Park; Sydney Cleary, Grand Rapids South Christian; Ryan Harvey, Forest Hills Eastern; Kennedy Helderop, Hopkins; Tori Roskamp, Holland Christian; Cara VanKempen, Coopersville; Libby Ledford, Central Montcalm; Maddie Novak, Detroit Country Day; Adrian Folks, Detroit Country Day; Mattison Rayman, Otsego; Hadley Miller, Three Rivers, Alicia Lake, Battle Creek Pennfield; Maddie Alexander, Battle Creek Harper Creek; Alyssa Argyle, Freeland; Kelynn Kujat, Frankenmuth; Ellie Klein, Essexville-Garber; Carly McCrum, Bay City John Glenn; Abi Tarrant, Bay City John Glenn; Hailey Leister, Alma; Alyssa Leister, Alma.
Coach of the Year
Rob Putnam; Central Montcalm; Darrell Mossburg, Carleton Airport; Jon Pobuda, Edwardsburg.

Categories: Girls Basketball