Thirteen Area Teams Ranked in Latest MITCA State Power Rankings

The Michigan Interscholastic Track Coaches Association has released its fourth state power rankings of the 2019 season.

The top 12 teams in Division 2, Division 3 and Division 4 and the top 20 teams in Division 1 after the Week 5 rankings will be invited to the MITCA teams state finals. MHSAA regional winners will also be invited to the state finals that are set to take place Saturday, May 25.

Division 1 Lower Peninsula Boys
1. East Kentwood
2. Holt
3. Walled Lake Northern
4. Alpena
5. Macomb Dakota
6. Traverse City Central
7. Lansing Waverly
8. Caledonia
9. Salem
10. Ann Arbor Skyline
11. Hartland
12. Warren Mott
13. Chippewa Valley
14. Port Huron Northern
15. Traverse City West
16. Plymouth
17. St. Joseph
18. Brownstown Woodhaven
19. Holland
20. Gaylord
Division 1 Lower Peninsula Girls
1. East Kentwood
2. Salem
3. Ann Arbor Skyline
4. Hartland
5. Macomb Dakota
6. Grand Haven
7. Holland West Ottawa
8. Howell
9. Holt
10. Temperance Bedford
11. St. Joseph
12. Allen Park
13. Grosse Pointe North
14. Jenison
15. Port Huron Northern
16. Brownstown Woodhaven
17. Chippewa Valley
18. Holland
19. Grandville
20. Birmingham Groves
Division 2 Lower Peninsula Boys
1. Zeeland West
2. Zeeland East
3. Corunna
4. Parma Western
5. Wayland Union
6. Grand Rapids Kenowa Hills
7. Grand Rapids Christian
8. Williamston
9. Olivet
10. Frankenmuth
11. Allendale
12. Whitehall
Division 2 Lower Peninsula Girls
1. Zeeland East
2. Dearborn Divine Child
3. Frankenmuth
4. Benzie Central
5. Hamilton
6. Williamston
7. Chippewa Hills
8. Parma Western
9. Allendale
10. Cadillac
11. Grand Rapids Forest Hills Eastern
12. Otsego
Division 3 Lower Peninsula Boys
1. Berrien Springs
2. Shepherd
3. Adrian Madison
4. Kingsley
5. Dundee
6. Hanover-Horton
7. Caro
8. Ovid Elsie
9. Delton-Kellogg
10. Muskegon Western Michigan Christian
11. Erie Mason
12. Reed City
Division 3 Lower Peninsula Girls
1. Kingsley
2. Onsted
3. Central Montcalm
4. Kent City
5. Shepherd
6. Adrian Madison
7. Hanover-Horton
8. Berrien Springs
9. Hillsdale
10. Dundee
11. Centreville
12. St. Louis
Division 4 Lower Peninsula Boys
1. Addison
2. Morrice
3. Breckenridge
4. Pittsford
5. Morenci
6. Hillsdale Academy
7. Reading
8. Petersburg-Summerfield
9. Mayville
10. Saranac
11. Marcellus
12. Sand Creek
Division 4 Lower Peninsula Girls
1. Pittsford
2. Hillsdale Academy
3. Addison
4. Marcellus
5. Sand Creek
6. Hudson
7. Saranac
8. Royal Oak Shrine
9. Athens
10. Glen Lake
11. Petersburg-Summerfield
12. Morrice

Categories: Track & Field

Comments

comments