Five Local Teams Place at Boys Tennis Finals

The boys tennis season came to an end this weekend with state finals taking place all over the state of Michigan. Five northern Michigan teams placed in their respective divisions, including top ten places for Traverse City St. Francis (T4) and Ludington (8) in Division Four, and Petoskey (6) in Division Three.

Here are the full results from each division:

Division One: 

1. Ann Arbor Huron (AAH) – 27
1. Ann Arbor Pioneer (AAP) – 27
3. Troy (T) – 19
4. Okemos (O) – 17
5. Clarkston (C) – 15
5. Northville (NOR) – 15
7. Birmingham Brother Rice (BR) – 13
Greater Midland Tennis Center – October 18-19
7. Bloomfield Hills (BH) – 13
9. Troy Athens (TA) – 12
10. Detroit Catholic Central (DCC) – 10
10. Grosse Pointe South (GPS) – 10
12. Novi (NOV) – 8
13. East Kentwood (EK) – 7
14. Grand Blanc (GB) – 6
14. Rochester (R) – 6
14. Rockford (ROCK) – 6
17. Hudsonville (HUD) – 518. Rochester Hills Stoney Creek (RHSC) – 4
19. Traverse City West (TCW) – 2
20. Grand Haven (GH) – 1
20. Salem (S) – 1
20. Walled Lake Central (WLC) – 1
20. West Bloomfield (WB) – 1
24. Grand Ledge (GL) – 0
24. Utica Eisenhower (UKE) – 0

Division Two: 

1. GR Forest Hills Northern (FHN)

2. Detroit U-D Jesuit (UD) -25

3. Birmingham Groves (BG) – 22
4. Birmingham Seaholm (BS) – 21
5. Midland Dow (DOW) – 19
6. GR Forest Hills Central (FHC) – 15

7. Mattawan (MAT) – 13
University of Michigan – October 18-19
7. Portage Central (PC) – 13
7. Portage Northern (PN) – 13

10. Berkley (BER) – 9
11. Dexter (DEX) – 7
12. East Lansing (EL) – 6
12. Traverse City Central (TCC) – 6

12. Warren DeLaSalle (WDLS) – 6
15. South Lyon (SL) – 5
16. Flushing (FLUS) – 4
16. Gibraltar Carlson (GC) – 4
18. Fenton (F) – 3
18. Grosse Pointe North (GPN) – 3
20. Midland (MID) – 2
21. Allen Park (AP) – 1
23. Sterling Heights (SH) – 0
23. Walled Lake Western (WLW) – 0

Division Three: 

1. Ann Arbor Greenhills (AAG) – 39
2. BH Cranbrook Kingswood (CK) – 24
2. Detroit Country Day (DCD) – 24
4. East Grand Rapids (EGR) – 22
4. St Clair (SC) – 22
6. Petoskey (PET) – 11
7. Haslett (HAS) – 10
Kalamazoo College – October 18-19
8. Ada Forest Hills Eastern (FHE) – 9
8. Grand Rapids Christian (GRC) – 9

10. Holland Christian (HC) – 7
10. St Joseph (JOE) – 7
12. Zeeland East (ZE) – 6
13. DeWitt (D) – 5
14. Parma Western (PW) – 4
14. Sturgis (STU) – 4
16. Chelsea (CHE) – 3
17. Marshall (M) – 2

17. Pinckney (PI) – 2
19. Vicksburg (V) – 1
20. Clio (C) – 0
20. Goodrich (G) – 0
20. Tecumseh (T) – 0

Division Four:

1. Allegan (ALL) – 21
1. Kalamazoo Hackett Catholic Prep (HAC) – 21

3. GPW University Liggett (UL) – 20
4. AA Gabriel Richard (AAGR) – 18
4. Traverse City St Francis (TCSF) – 18
6. GR NorthPointe Christian (GRNP) – 17

7. GR Catholic Central (GRCC) – 16
Hope College – October 18-19
8. Ludington (LUD) – 13
9. Jackson Lumen Christi (LUM) – 11

9. Williamston (WIL) – 11
11. Almont (ALM) – 9
11. Hudsonville Unity Christian (UC) – 9
13. Flint Powers Catholic (POW) – 7

13. West Bloomfield Frankel Jewish Academy (FJA) – 7
15. Grosse Ile (GI) – 5
15. Whitehall (WHI) – 5
17. Berrien Springs (BER) – 4

18. GR West Catholic (GRWC) – 3
19. Chesaning (CHE) – 2
19. Grant (G) – 2
19. Saginaw Nouvel (NOU) – 2

22. Frankenmuth (F) – 1
22. Hillsdale (HIL) – 1
22. Paw Paw (PAW) – 1
25. Essexville Garber (EG) – 0
25. Lake Odessa Lakewood (LOW) – 0
25. Niles Brandywine (NB) – 0

 

 

Categories: Boys Tennis