Area Cross Country Athletes Named Academic All-State

The Michigan Interscholastic Track Coaches Association has announced its 2019 boys and girls cross country academic all-state honorees.

Division 1 Lower Peninsula Boys
Drew Seabase, Jr. – Traverse City Central
Division 1 Lower Peninsula Girls
Avery McLean, Jr. – Traverse City Central
Madylin McLean, Jr. – Traverse City Central
Julia Flynn, So. – Traverse City Central
Division 2 Lower Peninsula Boys
Nathan Walker, Jr. – Fremont
Cooper Rokop, So. – Petoskey
Samuel Smith, So. – Petoskey
Conor Somers, So. – Fremont
Jared Andersen, Sr. – Cadillac
Joseph Farley, Sr. – Petoskey
Adam Ward, Jr. – Fremont
Division 2 Lower Peninsula Girls
Sarah Liederbach, Jr. – Petoskey
Natalie Newcombe, Sr. – Chippewa Hills
Sarah Storey, So. – Chippewa Hills
Cambrie Smith, Jr. – Petoskey
Caroline Farley, So. – Petoskey
Ahna Vanderwall, Sr. – Petoskey
Noel Vanderwall, So. – Petoskey
Emma Squires, Sr. – Petoskey
Paige Harris, Jr. – Petoskey
Taylor Mater, So. – Fremont
Division 3 Lower Peninsula Boys
Tyler Guggemos, So. – Kalkaska
Calvin Rohde, Sr. – Reed City
Evan Solomon, So. – Charlevoix
Noah Morrow, So. – Manton
Zealand Tarrant, Jr. – Traverse City St. Francis
Lance Smar, So. – Harbor Springs
Carter Thelen, Jr. – Traverse City St. Francis
Jake Lathrop, Sr. – Kingsley
Trey Plichta, Sr. – Sanford Meridian
Evan Beane, Jr. – Charlevoix
Aiden McLaughlin, Sr. – Morley Stanwood
Brenden Endres, So. – Traverse City St. Francis
Jack Gaffney, So. – Charlevoix
Thomas Richards, So. – Traverse City St. Francis
Division 3 Lower Peninsula Girls
Audrey Enns, So. – Hart
Libby Gorman, Sr. – Traverse City St. Francis
Lynae Ackley, Jr. – Hart
Madeline Skeel, Jr. – Shepherd
Lauren Wooer, So. – Kingsley
Carly Judge, So. – Shepherd
Brenna Aerts, Sr. – Hart
Katherine Haupt, Jr. – Clare
Riley Schroeder, Jr. – Clare
Hayley Vanwagoner, So. – Benzie Central
Taylor Harrison, Sr. – Reed City
Abby Chittle, Jr. – Traverse City St. Francis
Emma Hayhurst, Sr. – Harbor Springs
Lauren VanderLaan, So. – Hart
Josie Gorman, So. – Traverse City St. Francis
Emma Wachler, Sr. – Charlevoix
Hattie Veenkant, So. – Clare
Reese Ensing, So. – McBain
Elise Johnson, So. – Benzie Central
Amelia Gouin, Jr. – Shepherd
Ella Deegan, Jr. – Harbor Springs
Paige Johnston, Sr. – Benzie Central
Kameron Haag, Sr. – Clare
Faith Grose, Sr. – Benzie Central
Lauren Travis, Sr. – Shepherd
Meaghan Wells, Sr. – Harbor Springs
Megan Taylor, Sr. – McBain
Addie Nagel, Sr. – Charlevoix
Jordan Drayer, Jr. – Harbor Springs
McKenna Gilde, Jr. – McBain
Allie Boyd, So. – Clare
Savannah Ackley, Jr. – Hart
Maye Burns, So. – Harbor Springs
Division 4 Lower Peninsula Boys
Ethan Nachazel, Sr. – East Jordan
Aaron Nachazel, Sr. – East Jordan
Hunter Bentley, Jr. – Bear Lake-Onekama
Eli Shoup, So. – Mason County Eastern
Owen Roth, Jr. – Frankfort
Matthew Kolb, Jr. – Beal City
Brock Lynch, So. – Mt. Pleasant Sacred Heart
Ben Hardy, Sr. – East Jordan
Joshua Lynch, Sr. – Mt. Pleasant Sacred Heart
Caleb Ziebarth, So. – East Jordan
Reginald Richmond, Sr. – White Cloud
Matthew Nowak, Jr. – Mt. Pleasant Sacred Heart
Division 4 Lower Peninsula Girls
Molly Kitson, Sr. – East Jordan
Olivia Ervin, Fr. – Mt. Pleasant Sacred Heart
Michele Reinke, Sr. – Mt. Pleasant Sacred Heart
Taylor Myers, So. – Frankfort
Shelby Cade, Jr. – Buckley
Adrianna Malburg, Sr. – Mason County Eastern
Janey Turner, Sr. – Frankfort
Alexis Tracy, Jr. – Brethren
Taylor Sheridan, So. – East Jordan
Madeline Diller, Sr. – East Jordan
Abigail Spencer, So. – Mt. Pleasant Sacred Heart
Teegan Dawson, Sr. – Bellaire
Riley Hacker, So. – Mt. Pleasant Sacred Heart
Division 2 Upper Peninsula Girls
Hallie Marshall, Jr. – St. Ignace
Allison Schultz, So. – St. Ignace
Emmalee Hart, Jr. – St. Ignace
Makayla Hess, So. – St. Ignace
Kylee Peters, So. – St. Ignace
Division 3 Upper Peninsula Boys
Gannon Smith, Jr. – Rudyard
Jared Wallace, Sr. – Newberry
Ross Malaska, So. – Rudyard
Payton Cheney, Sr. – Rudyard
Bradley Hall, Jr. – Rudyard
Hayden Mills, Jr. – Rudyard
Division 3 Upper Peninsula Girls
Jorja Suriano, So. – Newberry
Abigail Smithson, Jr. – Newberry
Sophia Smithson, Jr. – Newberry
Carlee Corinth, Sr. – Newberry
MaKayla Wolf, Sr. – Newberry

Categories: Cross Country