Eight Area Players Named AP Division 1-2 All-State

The Michigan Associated Press has released its 2019 high school football Division 1-2 all-state teams.

Player of the Year
Abdur-Rahmaan Yaseen, Walled Lake Western, Sr.
First Team All-State
Quarterbacks
Zach Trainor, Walled Lake Western, Jr.
Brendan Sullivan, Davison, Jr.
Running Backs
Anthony Tyus, Portage Northern, Jr.
Christian Brown, Temperance-Bedford, Sr.
Peny Boone, Detroit King, Sr.
Carson Vanderhoff, Caledonia, Jr.
Myren Harris, Clinton Township Chippewa Valley, Sr.
Donovan Edwards, West Bloomfield, Jr.
Tre Hatcher, Muskegon Mona Shores, Sr.
Wide Receivers
Abdur-Rahmaan Yaseen, Walled Lake Western, Sr.
Deion Burks, Belleville, Jr.
Antwan Ficklen, Dexter, Sr.
Latrell Fordham, Davison, Sr.
Linemen
Solomon Thomas, Midland, Sr.
Dallas Fincher, East Kentwood, Sr.
Luke Stanton, Brighton, Sr.
Giovanni El-Hadi, Sterling Heights Stevenson, Jr.
Justin Rogers, Oak Park, Sr.
Rayshaun Benny, Oak Park, Jr.
Rocco Spindler, Clarkston, Jr.
Harry Unger, Davison, Jr.
Jamari Buddin, Belleville, Jr. ‘
Ali Saad, Dearborn, Sr.
Linebackers
Christian Boivin, Traverse City West, Jr.
Cole Riddle, Brighton, Sr.
Cornell Wheeler, West Bloomfield, Sr.
Logan Pasco, Davison, Sr.
Defensive Backs
Andre Seldon, Belleville, Sr.
Kolbe Trovinger, Muskegon Mona Shores, Sr.
Enzo Jennings, Oak Park, Sr.
Makari Paige, West Bloomfield, Sr.
Specialist
Brady Rose, Muskegon Mona Shores, Jr.
Kicker
Braden Moore, Fenton, Sr.
Punter
Tylor McCoon, Traverse City Central, Jr.
Coach
Matt Koziak, Muskegon Mona Shores
Second Team All-State (nominees receiving two or more votes from the voting panel)
Quarterbacks
Christian Dhue-Reid, Belleville, Jr.
Wide Receivers
Marshawn Lee, Detroit King, Sr.
Linemen
Garrett Dellinger, Clarkston, Jr.
Kyle Arnoldi, Walled Lake Northern, Sr.
Bryce Austin, Southfield A&T, Sr.
Raheem Anderson, Detroit Cass Tech, Jr.
Deon Buford, Detroit King, Sr.
Damon Payne, Belleville, Jr.
Linebackers
Jaylen Reed, Detroit King, Jr.
Jordan Turner, Farmington, Sr.
Joshua Burnham, Traverse City Central, So.
Defensive Backs
Anthony Henry, Ann Arbor Skyline, Sr.
Robert Army, Southfield A&T, Jr.
Austin Boughton, Lakeland, Sr.
Coach
Brian Lemons, Brighton
Jake Weingartz, Davison
Honorable Mention
Quarterbacks
Dante Moore, Detroit King; Shane Juday, Midland Dow; Peyton Smith, Traverse City Central; Colin Parachek, Dexter; Colby Newburg, Brighton; Anthony Romphf, Southfield A&T; Blaze Lauer, Lake Orion; Jacob Bousamara, North Farmington; Connor Fracassi, South Lyon; Markis Alexander, Birmingham Groves.
Running Backs
Tyler Amos, Portage Northern; Dorion Riley, Jackson; Josh Ledesma, East Kentwood; Cam Terry, Grandville; Jaiden Friesen, Rockford; Chaz Strecker, Birmingham Seaholm; Kobe Manzo, Lake Orion; Caleb Smith, Davison; Ralph Donaldson, Birmingham Groves; Zach Denha, Stoney Creek; Conor Easthope, Ann Arbor Pioneer.
Wide Receivers
AJ Benson, Grosse Pointe South; Antonio Gates Jr., Dearborn Fordson; Rashawn Williams, Detroit King; Noah Janssen, Mattawan; Trey Searles, Traverse City Central; Christian Fitzpatrick, Southfield A&T; Maliq Carr, Oak Park; Anthony Patritto, Rochester Adams; Brendan Lack, South Lyon.
Linemen
Aidan Belgiorno, Midland Dow; Xavior Hoyt, Bay City Central; Tayvon Hughes, Battle Creek Lakeview; Carson Briggs, Traverse City Central; Zac Tokie, Traverse City West; Zachary Larson, Holt; Connor Worthington, Grand Haven; Nate Hoffman, Brighton; Harold Irby, St. Clair Shores Lakeview; Charles Wesley, Clinton Township Chippewa Valley; Steven Kolchef, Detroit Catholic Central; Bob Anderson, Rochester Adams; Kyle Campbell, Walled Lake Western; Justin Collier, Walled Lake Western; Josh Thompson, Fenton; Kayle Sahr, Lapeer.
Linebackers
Daniel Wynn, Detroit Cass Tech; Greg Lapetina, Portage Northern; Mohamed Kamara, Kalamazoo Central; Brandon Rawls, Ann Arbor Huron; Carson Deines, Grand Rapids Forest Hills Central; Josh Hoekstra, Hudsonville; Grant Pratt, Lowell; Anthony Cardamone, Utica Eisenhower; Brandon Camfield, Walled Lake Western; Tremayne Oliver, Oak Park; Phoenix Dickson, Lapeer; James DeWald, Birmingham Seaholm.
Defensive Backs
Carson Hinton, U-D Jesuit; Will Johnson, Grosse Pointe South; Aiden Griggs, Traverse City West; Brayden Vredeveld, Hudsonville; Monte Parks, Wyoming; Isaiah Robinson, St. Clair Shores Lakeview; Sam Ahern, Walled Lake Western; Alan Roberson, Farmington; Myles McNeal, Grand Blanc.
Specialist
Evan Metiva, Midland Dow; Tommy Johnstone, Midland; Jack Goodman, Battle Creek Lakeview; JoJo Martinez, Holt; Grant Holtzer, Okemos; CJ Brown, Walled Lake Western.
Kicker
Teagen Lenderink, Rockford; Connor Ross, Lake Orion; Leo Skupin, Lakeland; Moritz Preuss, Birmingham Groves; Degan Garcia, Temperance-Bedford.
Coach
Jon Herstein, North Farmington
Jim DeWald, Birmingham Seaholm

Categories: Football