Eight Area Players Named AP Division 3-4 All-State

The Michigan Associated Press has released its 2019 high school football Division 3-4 all-state teams.

Player of the Year
Cameron Martinez, Muskegon, Sr.
First Team All-State
Quarterbacks
Cameron Martinez, Muskegon, Sr.
Joey Silveri, Grand Rapids Catholic Central, So.
Running Backs
De’Andre Bulley, River Rouge, Sr.
Nico Tiberia, Allen Park, Sr.
John Shelton, East Grand Rapids, Sr.
Owen Burk, Allendale, Sr.
Wide Receivers
Xavier Smith, River Rouge, Sr.
Andrel Anthony Jr., East Lansing, Jr.
Jace Williams, Grand Rapids Catholic Central, Jr.
Tyson Davis, Goodrich, Jr.
Linemen
Tyler Huenemann, Mt. Pleasant, Sr.
Kyle Rose, Vicksburg, Sr.
Daniel Golding, Chelsea, Sr.
Josh Priebe, Edwardsburg, Sr.
Billie Roberts III, Muskegon, Sr.
Ru’Quan Buckley, Wyoming Godwin Heights, Jr.
Nalin Fox, Pontiac Notre Dame Prep, Sr.
Caleb Tiernan, Detroit Country Day, Jr.
Linebackers
Deshawn Walker, River Rouge, Sr.
Jamar Mills, East Lansing, Sr.
Tarran Walker, Muskegon, Sr.
Ethan Lott, Grand Rapids Catholic Central, Sr.
Jack Fairman, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood, Sr.
Defensive Backs
Kaleb Chappell, Fowlerville, Jr.
Tyreese Oakes, Muskegon, Jr.
Travis Vredeveld, Zeeland West, Sr.
Saborn Campbell, Detroit Country Day, Jr.
Specialist
Tristen Hines, Milan, Sr.
Kicker
Avery Burch, River Rouge, Sr.
Punter
Aiden Carlson, Spring Lake, Sr.
Coach
Marc Cisco, Byron Center
Second Team All-State (nominees receiving two or more votes from the voting panel)
Quarterbacks
Tyler Pape, Parma Western, Sr.
Running Backs
Matthew Gipple, Coldwater, Sr.
Kolby Hindenach, Paw Paw, Jr.
Chase Peddie, Zeeland West, Sr.
Anthony Anton, Orchard Lake St. Mary’s, Sr.
Wide Receivers
Ezra McCallister, Marshall, Jr.
Jedian Acevedo, Mason, Sr.
Linemen
Jacob Redinger, DeWitt, Sr.
Eston Miles, Williamston, Sr.
Elijah Harrison, Orchard Lake St. Mary’s, Sr.
Will Leggon, Detroit Country Day, Jr.
Linebackers
Blake Gilliam, Allen Park, Sr.
Tipp Baker, Cadillac, Sr.
Austin Roon, Byron Center, Jr.
Riley Tolsma, Hamilton, Sr.
Defensive Backs
Joe Taylor, Chelsea, Jr.
Kicker
Jonathan Keizer, Holland Christian, Sr.
Punter
Chase Paulus, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood, Jr.
Coach
Corey Parker, River Rouge
Honorable Mention
Quarterbacks
Mareyohn Hrabowski, River Rouge; Drew Schorfhaar, DeWitt; Sam Busch, East Lansing; Chance Strickland, Mason; Austin VanderMarkt, Byron Center; Chase Bradman, Grand Rapids South Christian; Jakel Davis, Sparta; Jacob Bendtsen, Pontiac Notre Dame Prep; Braylon Silvas, Flint Kearsley.
Running Backs
Brock Miller, St. Johns; Ja’Kaurie Kirkland, Grand Rapids Northview; Thad Gamble, Grand Rapids Christian; Malekhi Obande, Hudsonville Unity Christian; Garnett Davis, Orchard Lake St. Mary’s; Connor Gaeschke, Pontiac Notre Dame Prep; Anthony Ammori, Detroit Country Day.
Wide Receivers
Chase Myers, Vicksburg; Nate Eberly-Rodriguez, Petoskey; Elliot Grashuis, Grand Rapids South Christian; Luke Brenner, Grand Rapids Forest Hills Eastern; Clayton Bone, Pontiac Notre Dame Prep; Nathan Hardeman, Hazel Park.
Linemen
Josh Schell, Mt. Pleasant; Connor Hindenach, Paw Paw; Ryan Wood, Cadillac; Jacob Redinger, DeWitt; Jack Gilchrist, Mason; Ethan Boyd, East Lansing; Nick Steinacker, Corunna; James Horn, Mason; Dayton Rose, Muskegon Orchard View; Cole Weeber, Grand Rapids Christian; Jordan Porter, Muskegon; Brady Amell, Cedar Springs; Billy Bernecker, East Grand Rapids; Jackson Bush, Hudsonville Unity Christian; John Holmes, Grand Rapids Christian; Seth Almas, Cedar Springs; Philip Aukema, Holland Christian; Jenson Walker, Holly; Joe McNab, Madison Heights Lamphere; Luke Newman, Birmingham Brother Rice; Josh Dubiel, Ortonville Brandon.
Linebackers
Dylan Taggart, Coldwater; Jake Plamondon, Ludington; Andrew Debri, DeWitt; Konnor LaVanway, St. Joseph; Sam Plate, Greenville; Isaac Northouse, Grand Rapids South Christian; Noah Kok, Holland Christian; Peyton Gulledge, Ortonville Brandon; Chris Rea, Detroit Country Day.
Defensive Backs
Case Martin, Alma; Jobe Long, Bay City John Glenn; Alec Barczewski, Cadillac; Mason Breit, Byron Center; Kam Arnold, Orchard Lake St. Mary’s; Marcus Sheppard, Detroit Country Day.
Specialist
Drake Deshetsky, North Branch; Landon Raczkowski, Parma Western; Dave Fox, Muskegon Reeths-Puffer; David Holloman, Auburn Hills Avondale; Luke Phillpotts, Flint Powers.
Kicker
Kaleb Kindsvatter, Petoskey; Rasmus Andersen, Ionia, Marshall Meeder, Eaton Rapids; Grant Balcer, Hudsonville Unity Christian; Chris Mendez, Grand Rapids Northview.
Punter
Tommy Doman, Orchard Lake St. Mary’s
Coach
Rob Zimmerman, DeWitt
Gary Houghton, Mason
Fred Rademacher, Muskegon Orchard View
Jon Fletcher, Fowlerville
Pat Fox, Pontiac Notre Dame Prep

Categories: Football