Local Bowlers Earn Trips to Individual State Finals

Local boys and girls bowlers — 46 total — earned a spot in next week’s state individual state finals.

Here is a list of every local bowler that advanced and their place in their respective regions, according to the results posted by the MHSAA.

Division 1, Region 1 Boys Bowling:

Blake Kalkbfreisch, Traverse City West (8th)

Wyatt Beckstead, Traverse City Central (9th)

Division 1, Region 1 Girls Bowling:

Noelle Phillips, Traverse City West (2nd)

Ondrea Ream, Traverse City Central (6th)

Division 2, Region 10 Boys Bowling: 

Nathan Waldron, Petoskey (1st)

Kyle Vermilyea, Cadillac (6th)

Dylan Vermilyea, Cadillac (7th)

Korbin Keller, Cadillac (10th)

Division 3, Region 13 Boys Bowling:

Bradyn Fate, Chippewa Hills (1st)

Tommy Johnson, Tri-County (3rd)

Division 3, Region 13 Girls Bowling:

Hope Thebo, Big Rapids (8th)

Arabella Huntoon, Central Montcalm (10th)

Division 3, Region 18 Boys Bowling:

Cole Swanberg, Cheboygan (1st)

Keagon Reasner, Ogemaw Heights (3rd)

Zack Miracle, Elk Rapids (4th)

Michael Deming, Boyne City (5th)

Jarrod Wirth, Sanford Meridian (6th)

Jack Wicker, Boyne City (7th)

Ryan Hager, Gladwin (9th)

Dawson Campbell, Cheboygan (10th)

Division 3, Region 18 Girls Bowling: 

Jenna Betts, Clare (1st)

Emma VanDongen, Sanford Meridian (2nd)

Morgan Winter, Ogemaw Heights (3rd)

Izzy Portman, Cheboygan (4th)

Sofie Coker, Clare (5th)

Zoey Bur, Cheboygan (6th)

Kayla Vantiem, Gladwin (8th)

Morgan Jones, Cheboygan (10th)

Division 4, Region 19 Boys Bowling: 

Hunter Haldaman, Traverse City Christian (1st)

Xander Dell, Beaverton (2nd)

Austin Lytle, Roscommon (3rd)

Luke Rieger, Houghton Lake (4th)

Tyler Watkins, Whittemore-Prescott (5th)

Colyn Mackenzie, Whittemore-Prescott (8th)

Jayce Sauve, Rogers City (9th)

Drew Minkina, Beaverton (10th)

Division 4, Region 19 Girls Bowling: 

Olivia Reed, Bellaire (3rd)

Riley-Kate Robinson, Bellaire (4th)

Abigale Watson, Rogers City (5th)

Ella Wendel, Traverse City Christian (6th)

Hannah Elenbaas, Traverse City Christian (7th)

Becca Claypool, Beaverton (8th)

Ellie Minkina, Beaverton (9th)

Chandra Ganske, Rogers City (10th)

Division 4, Region 20 Boys Bowling: 

Riley Devereaux, Lakeview (5th)

Joesph Wendlowsky, Big Rapids Crossroads (8th)

Locations for the State Finals:

Division 1: Thunderbowl at Allen Park

Division 2: Century Bowl at Waterford

Division 3: Jax 60 at Jackson

Division 4: Royal Scot at Lansing