Area MHSAA Wrestling Individual State Qualifiers

The MHSAA individual wrestling state finals will be held at Detroit’s Ford Field on Friday and Saturday.

Below is a listing of area athletes that will be competing, with weight class in parentheses.

Division 1
Traverse City Central – Dutch Ballan (103), Damien Ballan (135), Remy Cotton (160)
Division 2
Gaylord – Brendan Smith (103), Gabe Thompson (112), John Sosa (125), Will Sides (125), Rico Brown (130), Chayse LaJoie (145), Jacob McKnight (160)
Mt. Pleasant – Grant Stahl (103)
Division 3
Benzie Central – Sampson Ross (140), Cody Hanson (215)
Big Rapids – Brody Sleeper (119)
Central Montcalm – Brock Ryan (145)
Chippewa Hills – Robert VanVleet (103), Taylor Gibson (119), Gavin Miller (119), Ozaawa Manito (125), Carson Hayes (130), Gabe Petoskey (171), Chayton Wiggins (189), Colby Roosa (215)
Clare – Jon Bouchey (140), Colt Smedley (145)
Fremont – RJ Thome (103), Trey Breuker (152), Michael Romero (189), Kyler Kolk (215)
Gladwin – Kyle Campbell (150), Randy Pyrzewski (160), Dillon Kroening (171), James Bailey (285)
Grant – Billy Ostyn (125), Brady Jacobs (135)
Grayling – Joe Armstrong (103), Zach Duncan (112), Max Halstead (gr152)
Kingsley – Justin Grahn (112), Aidan Shier (135), Kyan Fessenden (145)
Lake City – Cade Wolf (103), Logan Young (215), Austin Potter (285)
Ogemaw Heights – Scott Smith (125), Zea Kartes (135), Tristan Miller (160)
Sanford Meridian – Alex Goodson (130), Travis McDonald (135), Nicholas Dodman (140), Matthew Person (152), Jimmy Miron (189), Brady Solano (215), Brayden Cowling (285)
Shelby – Jakob Whitlow (189), Zachary Parker (285)
Shepherd – Kye Andrews (112), Caleb Cline (125), Tanner Gaw (130), Lance Clark (130), Max Kyser (160), Logan Buckner (171)
Tri County – Ian Boden (112), Nick Prater (215)
Division 4
Beaverton – Jacob Cassiday (171), Jake Fischer (189)
Coleman – Bryce Middleton (285)
Evart – Darren Gostlin (119), Reese Ransom (152), Cole Hopkins (160)
Frankfort – Jeff Lane (285)
Hart – Trayce Tate (112), Trenton Swihart (112), Spencer Vanderzwaag (125), Chance Alvesteffer (130), Mason Cantu (135), Jerry Brandel (145), Thomas Tanner (152), Leo Guadarrama (171), Braeden Carskadon (215), Tanner Breitwisch (285)
Hesperia – Aydan Sturtevant-Roesly (112), Mack Baird (130), River Roberson (130), Korbin Klaus (140)
Lakeview – Brenden Kurtze (145), Austin Hancock (152)
Mancelona – Ian Sommerville (140), Isaiah Groesser (189)
Mason County Central – Carter Hirschfeld (130), Zach Quinn (152), Andrew Quinn (189)
Mio – Trennen Smith (103), Tyler Demory (103)
Montabella – David Barrett (145)
Newberry – Jacob Gribbell (160), Lance Bowler (189)
Onaway – Teddy Peters (135), Matthew Grant (140), Brendan Fenstermaker (145), Seth Enos (152)
Pine River – Matthew Treiber (119), Seth Duncan (119), Jordan Koetje (130), Brock Nelson (171), Austin Wuesten (171)
Rogers City – Anthony Paull (160), Clayton Henry (171)
Roscommon – Kolby Tyler (140)
Rudyard – Bradley Hall (103), Austin Davis (135)
St. Ignace – Caleb Brown (189)
Traverse City St. Francis – Gavin Wilmoth (140)
Whittemore-Prescott – Devan Nader (125), Kyle Fenner (145), Dakota Gagnon (160), Russell Wilson (215), Ronnie Boggs (285)

Categories: Wrestling