Area Athletes Named AP Division 1 All-State

The Michigan Associated has released its 2019-20 high school girls basketball Division 1 all-state teams.

Player of the Year
Aaliyah Nye, East Lansing, Sr.
First-Team All-State
Whitney Sollom, Hartland, Sr.
Aaliyah Nye, East Lansing, Sr.
Cheyenne McEvans, Southfield A&T, Sr.
Kailee Davis, Detroit Renaissance, Jr.
Alanna Micheaux, Wayne Memorial, Jr.
Jillian Brown, East Grand Rapids, Jr.
Ally VanTimmeren, Jenison, Jr.
Lauren Ross, Muskegon Reeths-Puffer, Sr.
Arieonna Ware, Battle Creek Central, Jr.
Aaliyah McQueen, Flint Carman-Ainsworth, Sr.
Coach of the Year
Tony Warren, Battle Creek Central
Second-Team All-State
Alecsis Smith, Bay City Central, So.
Theryn Hallock, Grand Rapids Forest Hills Central, So.
Ella Stemmer, Saline, Jr.
Carlee Crabtree, Coldwater, Sr.
Janae Tyler, Holt, Fr.
Keiori Lee, Auburn Hills Avondale, Sr.
Sophie Dziekan, Brighton, Sr.
Coach of the Year
Cassie Kotlarczyk, Holt
Leigh Ann Roehm, Saline
Honorable Mention
Jada Garner, Midland Dow; Lauren Gunn, Saginaw Heritage; Precious Fields, Detroit Cass Tech; Alexa Downey, Grosse Pointe South; Alexis McCully, East Kentwood; Jaci Tubergen, Hudsonville; Avery Zeinstra, Byron Center; Kaylee Bakker, Zeeland West; Alyssa Karner, Holland West Ottawa; Sophia Gray, Temperance Bedford; Steffi Bentley, Saline; Caprice Augustine, Ypsilanti; Siena Smith, Ann Arbor Huron; Jolee Houle, Grand Haven; Brazyll Watkins, Battle Creek Lakeview; Morasha Wiggins, Kalamazoo Central; Abby Long, Portage Central; Jasmine Clerkley, Okemos; Jenna Galecki, Walled Lake Western; Brala Benion, Auburn Hills Avondale; Logan Lewis, West Bloomfield; Sarah Sylvester, Bloomfield Hills Marian; Athena Samson, Troy; Jasmine Worthy, Southfield A&T; Ellie Ruprich, Birmingham Groves, Julia Bishop, Farmington Hills Mercy; Taylor Heaton, Clarkston; Cam Grant, Macomb Dakota; Chenelle King, Flint Carman-Ainsworth; Olivia Dirkse, Davison; Emma Trombly, Port Huron; Carina Stewart, Traverse City Central; Keliese Christopher, East Kentwood; Alli Carlson, East Grand Rapids; Faith Walker, Forest Hills Northern; Elle Irwin, Rockford; Paige VanStee, Thornapple-Kellogg; Mackenzie Egger, Mt. Pleasant; Isabelle Gilmore, DeWitt; Sanaya Gregory, East Lansing; Morgan Hanchett, Jackson Northwest; Hannah Kurncz, DeWitt; Ahlura Lofton, East Lansing; Jada Patton, Jackson; Rachel Rustad, St. Johns; Sug Williams, East Lansing; Ally Shagena, Port Huron Northern; Madison Landschoot, Port Huron; Maeve St. John, Howell; Nika Dorsey, Detroit Renaissance; Monica Williams, Detroit King; Madeline Kohler, Grosse Pointe North; Christina Braker, Grosse Pointe North.
Coach of the Year
Kyle Theisen, Midland Dow
Jaden Clobes, Midland

Categories: Girls Basketball