Eleven Area Boys Basketball Players Named to BCAM Division 2 All-State Teams

The Basketball Coaches Association of Michigan has released its 2019-20 Division 2 boys basketball all-state teams.

Ethan Alderink, Sr., Holland Christian
Tipp Baker, Sr., Cadillac
Ke’ontae Barnes, Jr., Muskegon Orchard View
Mykel Bingham, Sr., Grand Rapids Catholic Central
Pete Calcaterra, Sr., Boyne City
Logan Carson, Jr., Buchanan
Carter Chase, Sr., Grant
Tyson Davis, Jr., Goodrich
Mason Docks, So., Williamston
Gunner Hill, Sr., Central Montcalm
Jaylen Hodges, Jr., Bridgeport
Orlando Lovejoy Jr., So., Romulus Summit Academy
Braiden McDonald, Jr., Fremont
Keagan Monroe, Sr., Menominee
Jayland Randall, Jr., Harper Woods Chandler Park
Brad Simonsen, Sr., Houghton
Hunter Soper, Jr., Croswell-Lexington
Ross Stofflet, Sr., Chelsea
Nicholas Szymanski, Sr., Ionia
Damon Terrelle, Jr., Detroit Communication Media Arts
Corey Thompson, Sr., Frankenmuth
Latavius Vaughter, Sr., Clio
Zac Velthouse, Jr., Hudsonville Unity Christian
Charlie Woodhams, Sr., Otsego
Brendan Young, Jr., Fowlerville
Honorable Mention: Tamario Adley, So., Harper Woods Chandler Park; Hunter Bacheller, Sr., Constantine; Cameron Ballard, Jr., Gladstone; Devon Boyd, Sr., Grand Rapids Catholic Central; Cole Bracket, Jr., Kingsford; Jaxsen Callaway, Sr., Otsego; Rane Castor, Jr., Gladstone; Dayton Cole, Jr., Whitehall; Dylan Cragg, So., Grayling; Jack Dillon, Sr., Haslett; Peyton Fedell, Sr., Escanaba; Cameron Garner, Jr., Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood; Camden Groff, Sr., Tawas; Jaxon Halbert, Sr., Holland Christian; Merik Hodgins, Sr., Ogemaw Heights; Tracy Holbrook, Sr., Lansing Eastern; Carter Hudson, Jr., Escanaba; Brandon Hunt, Jr., Williamston; Tyler Johnson, Jr., Croswell-Lexington; Peyton LaCombe, So., Ludington; DJ Lee, So., Big Rapids; Owen Lobsinger, Jr., Flint Powers; Shayne Loynes, Sr., Ovid-Elsie; Lucas Lyyski, Sr., Spring Lake; Logan McNiel, Jr., Clio; Cole Mieske, Jr., Corunna; Justin Moore, Sr., Ovid-Elsie; Charlie Nylander, Sr., Lansing Catholic; Ryne Petersen, Jr., Battle Creek Pennfield; Aidan Rubio, Jr., Goodrich; Logan Schafer, Jr., Ionia; Seth Schuitema, So., Grant; Julian Scott, So., Detroit Country Day; Trenton Shaffer, Sr., Central Montcalm; Browson Sysum, Sr., Eaton Rapids; Jacob Wallace, So., Williamston; Alex Watters, So., Lansing Catholic; Drew Weber, Sr., Hopkins; Keagan Wendel, Sr., Standish-Sterling; Chase Wilson, Sr., Sparta; Chris Young, Sr., Buchanan; Tyler Zomerlei, Sr., Hopkins

Categories: Boys Basketball