Eleven Area Coaches, Players Named AP Division 2 All-State

The Michigan Associated Press has released its 2019-20 high school girls basketball Division 2 all-state teams.

Eleven area coaches and athletes earned all-state recognition.

Player of the Year
Gabrielle Elliott, Detroit Edison, Sr.
First-Team All-State
Gabrielle Elliott, Detroit Edison, Sr.
Damiya Hagemann, Detroit Edison, Jr.
Kadyn Blanchard, Freeland, Sr.
Sara Miller, Birch Run, Sr.
Hadley Miller, Three Rivers, Sr.
AJ Ediger, Hamilton, Jr.
Abbey Kimball, Grand Rapids West Catholic, So.
Molly Anderson, Cadillac, Jr.
Kenzie Lewis, Williamston, Sr.
Emma Anderson, Menominee, Jr.
Maddie Voelker, Goodrich, Sr.
Coach of the Year
Matt Hirschenberger, Freeland
Second-Team All-State
Maddie Alexander, Battle Creek Harper Creek, Sr.
Ciara Hardy, Romulus, Jr.
Shaulana Wagner, Detroit Edison, Sr.
Taylor Wegener, Ida, Sr.
Ellen Bretzke, Benzie Central, Jr.
Nicole Kamin, Escanaba, Jr.
Coach of the Year
Jay Riley, Caro
Honorable Mention
Abi Tarrant, Bay City John Glenn; Lexi Boyke, Frankenmuth; Kali Heivilin, Three Rivers; Alison Bishop, Allegan; Emaia O’Brien, Harper Woods Chandler Park; Eshawanda Smith, Detroit Denby; McKenna Bent, Comstock Park; Emma Witte, Grand Rapids Christian; Faith Mulder, Holland Christian; Sydney Vis, Grand Rapids South Christian; Katie Tate, Grand Rapids Catholic Central; Stephanie Ainsworth, Wayland; Trayana Starr-Thurman, Kelloggsville; Kayla Giroux, Flat Rock; Hadley Gratz, Carleton Airport; Mya Hiram, Onsted; Alycia Patterson, Niles; Claire Bartz, Edwardsburg; Jaxi Long, Newaygo; Brittany Bowman, Kingsley; Makenna Bryant, Cadillac; Margaret Stosio, Kalkaska; Ashley Bower, Portland; Ellie Toney, Corunna; Megan Crow, Gladstone; Julia Beaumont, Sault Ste. Marie; Adelyn Moore, Caro; Lily Connelly, Croswell-Lexington; Alex Long, Flushing; Caroline Vance, Flint Powers; Gabby Fogarty, Marysville; Morgan McConnell, Marine City; Taylor Sas, Saginaw Swan Valley; Carly McCrum, Bay City John Glenn; Macey Fegan, Standish-Sterling; Bailey Taylor, Clare; Catarina Juarez, Bridgeport; Zoey Pearsails, Frankenmuth; Sidnee Struck, Chesaning; Alyssa Leister, Alma; Annaliese Lamontange, St. Clair; Christina Bohm, St. Clair; Lauren Barton, Ovid-Elsie; Lauren Hanes, Lansing Catholic; Peyton Benjamin, Eaton Rapids; Taylor Kirby, Ionia; Olivia Green, Haslett; Lyndsey Kelley, Manistee; Hillary Griffin, Parma Western.
Coach of the Year
Jill VanderEnde, Grand Rapids West Catholic
Gina Fortress, Parma Western
Monique Brown, Detroit Edison
Dave Maxwell, Clare
Mike McLaurin, Cadillac

Categories: Girls Basketball