Fifteen Area Girls Basketball Players Named to BCAM Division 3 All-State Teams

The Basketball Coaches Association of Michigan has released its 2019-20 Division 3 girls basketball all-state teams.

Zakiyyah Abdullah, Sr., Niles Brandywine
Carly Anschuetz, Jr., Adrian Madison
Lexus Bargesser, So., Grass Lake
Rylie Bisballe, Sr., Lake City
Grace Bradford, So., Glen Lake
Abby Brown, Sr., Manton
Abrie Cabana, Jr., Grass Lake
Alexys Carlstrom, Sr., Harrison
Ellie Droste, Sr., Pewamo-Westphalia
Kaiden Glenn, Jr., Ypsilanti Arbor Prep
Jenna Harrison, Jr., Kent City
Krystina Kasson, Jr., Kalamazoo Hackett
Madelyn Koski, Sr., Ishpeming Westwood
Lauren Langley, Sr., Oscoda
Joanna Larsen, Sr., Centreville
Lauren Laures, Sr., Pinconning
Tessa Leece, Sr., Ishpeming Westwood
Sarah Marvin, Jr., Byron
Aryana Naylor, Sr., Flint Hamady
Alana Nelson, Sr., Springport
Mya Petticord, So., Ypsilanti Arbor Prep
Gabi Saxman, Sr., Schoolcraft
Xeryia Tartt, Sr., Flint Hamady
Alyssa Welsh, Sr., Perry
Brooke Wenzlick, Jr., New Lothrop
Claycee West, Sr., White Pigeon
Jaden Wilder, Sr., Manton
Honorable Mention: Zoie Bamm, Fr., Brooklyn Columbia Central; Emma Belles, Sr., Ithaca; Olivia Bellows, Jr., Lake City; Macy Bisballe, Jr., Houghton Lake; Sabine Boutros, Sr., Ann Arbor Greenhills; Brooke Brauher, Jr., Morley Stanwood; Kennedy Byrd, Sr., Niles Brandywine; Catriana Carroll, Sr., Jackson Lumen Christi; Makayla Clement, Jr., Byron; Olivia Deeds, Sr., Centreville; Marissa Delmont, Sr., Gwinn; Elli Djerf, Jr., Calumet; Avery Ekkens, Jr., Kalamazoo Christian; Regan Finkbeiner, Fr., Hemlock; Taylor Folkema, Jr., Muskegon Western Michigan Christian; Sabrina Gottschalk, Jr., Rochester Hills Lutheran Northwest; Kallie Harrison, Jr., Bloomingdale; Hailey Helling, Jr., Glen Lake; Alyssa Hill, So., Negaunee; Jayd Hovey, So., Hart; Coryne Howard, Sr., Fennville; Christiana Hunt, Sr., Gobles; Allison LaPoint, Sr., Royal Oak Shrine Catholic; Elizabeth Liedel, So., Erie-Mason; Alex Maher, Sr., Springport; Addie Nagel, Sr., Charlevoix; Libbee Nason, Sr., Gobles; Maddi Osantowski, So., Reese; Sydney Peake, Sr., Hemlock; Taylor Petosky, So., Charlevoix; Regan Rose, Sr., Decatur; Keona Salesman, Sr., Bronson; Erin Sherwood, So., Dansville; Elise Stuck, Sr., Charlevoix; Grace VanNamen, Sr., Grandville Calvin Christian; Sam Vermeesch, Sr., Ithaca; Jayden Weber, Sr., East Jordan; Ashlyn Wilkes, Jr., Vermontville Maple Valley; Nevaeh Williams, So., Mt. Clemens; Kendall Zoulek, So., Shelby

Categories: Girls Basketball