Twelve Area Girls Basketball Players Named to BCAM Division 2 All-State Teams

The Basketball Coaches Association of Michigan has released its 2019-20 Division 2 girls basketball all-state teams.

Maddie Alexander, Sr., Battle Creek Harper Creek
Emma Anderson, Jr., Menominee
Molly Anderson, Jr., Cadillac
Claire Bartz, Sr., Edwardsburg
Julia Beaumont, Sr., Sault Ste. Marie
McKenna Bent, Sr., Comstock Park
Kadyn Blanchard, Sr., Freeland
Ashley Bower, So., Portland
Brittany Bowman, Sr., Kingsley
Alexis Boyke, Fr., Frankenmuth
Megan Crow, Jr., Gladstone
Riley Davis, Sr., Chelsea
Gabby Fogarty, Sr., Marysville
Kali Heivilin, Jr., Three Rivers
Abbey Kimball, So., Grand Rapids West Catholic
Alyssa Leister, Jr., Alma
Morgan McConnell, Sr., Marine City
Carly McCrum, Jr., Bay City John Glenn
Hadley Miller, Sr., Three Rivers
Sarah Miller, Sr., Birch Run
Emaia O’Brien, Jr., Harper Woods Chandler Park
Eshawnda Smith, Jr., Detroit Denby
Abi Tarrant, Jr., Bay City John Glenn
Sydney Vis, So., Grand Rapids South Christian
Bailey Vissman, Jr., Central Montcalm
Ruby Whitehorn, So., Detroit Edison PSA
Honorable Mention: Lilly Alaspa, Jr., Sault Ste. Marie; Erin Barrette, Jr., Menominee; Peyton Benjamin, Sr., Eaton Rapids; Alison Bishop, Sr., Allegan; Kennedy Blair, Fr., Dearborn Divine Child; Semie Brar, Jr., Harper Woods Chandler Park; Makenna Bryant, Sr., Cadillac; Faith Carson, Fr., Buchanan; Evie Doezema, So., Grand Rapids Christian; Claire Erickson, Fr., Sault Ste. Marie; Karissa Ferry, Jr., Chesaning; Olivia Green, Sr., Haslett; Hillary Griffin, So., Parma Western; Ava Guilford, So., Portland; Rylie Haist, Fr., Big Rapids; Mya Hiram, Jr., Onsted; Lillian Jackson, Jr., Grand Rapids Wellspring Prep; Dayania Johnson, Sr., Detroit Collegiate Prep Northwestern; Kelynn Kujat, Sr., Frankenmuth; Jaxi Long, So., Newaygo; Adelyn Moore, Fr., Caro; Faith Mulder, Sr., Holland Christian; Skyla Nosek, Jr., Haslett; Alycia Patterson, Sr., Niles; Zoey Persails, So., Frankenmuth; Aaliyah Reno, Sr., Kingsley; Taylor Sas, Sr., Saginaw Swan Valley; Abby Schwartz, Jr., Battle Creek Pennfield; Katelyn Siebert, Sr., Linden Lake Fenton; Maddie Smith, Jr., Grand Rapids West Catholic; Margaret Stosio, Sr., Kalkaska; Ellie Toney, So., Corunna; MaryEllen Trewhella, Jr., Houghton; Paige Vandenberg, Sr., Fremont; Shaulana Wagner, Sr., Detroit Edison PSA; Emma Witte, Jr., Grand Rapids Christian

Categories: Girls Basketball