Division 7-8 All-State Honorees Include 23 Local Players

The Associated Press named its all-state honorees for 11-player football in Division 7-8 this week, with 23 local players and one local coach recognized.

PLAYER OF THE YEAR

Brady Hessbrook, Ithaca, Sr.

FIRST-TEAM ALL-STATE

QUARTERBACKS

Brady Hessbrook, Ithaca, Sr.

Alex Thole, Schoolcraft, Sr.

RUNNING BACKS

Sheldon Huff, Johannesburg-Lewiston, Sr.

Jackson Zeiter, Madison Heights Bishop Foley, So.

Cam Valliere, Breckenridge, Sr.

Cole Jondro, Monroe St. Mary’s Catholic, So.

Will Alexander, Sand Creek, Sr.

WIDE RECEIVERS

Josh Sherwood, Grass Lake, Sr.

Adam Kidder, Madison Heights Bishop Foley, So.

Alex Armenio, Royal Oak Shrine, Sr.

Zach Poff, Ithaca, Sr.

Damaso Lebron, Homer, Sr.

LINEMEN

Cam Orr, New Lothrop, Sr.

Casey Donahue, Traverse City St. Francis, Sr.

Cole Pape, Delton Kellogg, Sr.

Nathan Lundin, West Iron County, Sr.

Noah Bauman, Ottawa Lake-Whiteford, Jr.

Tommy Runyan, Johannesburg-Lewiston, Sr.

Darron Chinery, Saginaw Nouvel, Sr.

Derrick Harmon, Detroit Loyola, Sr.

LINEBACKERS

Luke Snyder, Charlevoix, Sr.

Ethan Eyler, Petersburg-Summerfield, Sr.

Nicholas Trumble, Addison, Jr.

Garrett Fitzgerald, Breckenridge, Sr.

DEFENSIVE BACKS

Dylan LaGrow, Hemlock, Sr.

Connor DeVries, Lawton, Sr.

Dilon Denison, Reading, Sr.

Will Muron, New Lothrop, Sr.

SPECIALIST

Jus’tyz Tuggle, Detroit Central, Sr.

KICKER

Connor Butcher, Auburn Hills Oakland Christian, Sr.

PUNTER

Carson Voss, Dansville, Sr.

COACH OF THE YEAR

Scott Cuthrell, Cass City

SECOND-TEAM ALL-STATE (nominees receiving two or more votes from the voting panel)

QUARTERBACKS

Giovanni Mastromatteo, Clarkston Everest Collegiate, Sr.; Anthony Garrett, Detroit Loyola, Jr.

RUNNING BACKS

DeSean Matthews, Detroit Southeastern, Jr.; Kyler Stone, Carson City-Crystal, Sr.; Alex Perry, Cass City, Sr.; Brian Morgan, Houghton Lake, Jr.

WIDE RECEIVERS

Shenard Foster, Detroit Loyola, Jr.; Lowyind Pullen, Homer, Sr.

LINEMEN

Evan Stephayn, Lawton, Jr.; John Suran, Clarkston Everest Collegiate, Sr.; Jackson Marsh, Sand Creek, Sr.; Blake Smithers, Laker, Sr.; Corey Schafer, Pewamo-Westphalia, Jr.; Connor Webb, Schoolcraft, Sr.; Gavin Lueck, Oscoda, Sr.; Will Taylor, New Lothrop, Sr.; Dominic Harris, Detroit Southeastern, Jr.

LINEBACKERS

Micah Brown, Flint Beecher, Sr.; Jeremy Velasquez, Cass City, Sr.; Brayden Green, Hemlock, Sr.; Dom Cross, Clarkston Everest Collegiate, Sr.; Logan Wertman, Pewamo-Westphalia, Sr.

DEFENSIVE BACKS

Jonathan Holloway, Lawton, Sr.; Jared Bristle, Dansville, Jr.; Joel Emery, Ravenna, Sr.

SPECIALIST

Trent Reed, Beaverton, Sr.

COACHES

Mark Whitley, Oscoda; Michael Pruchnicki, Clarkston Everest Collegiate.

HONORABLE MENTION

QUARTERBACKS

Caleb Stuck, Charlevoix; Owen Franklin, Oscoda; Grant Richardson, Harbor Springs; Conor Benson, Royal Oak Shrine; Dylan Gough, Madison Heights Bishop Foley; Carson Farley, Grass Lake; Jake Thelen, Pewamo-Westphalia; Danny Witbeck, Evart; Porter Mauk, Reading; Jack Kujawa, Saginaw Nouvel; Sam Todd, Centreville; Luke Saunders, Breckenridge; Zane Forist, Carson City-Crystal; Elijah Grainger, Detroit Central; LeRon Roseboro, Detroit Southeastern.

RUNNING BACKS

Dave Whitehead, Leslie; Bryant Calderon, Evart; Caleb Evosevich-Hynes, Iron Mountain; Jackson Crotser, Mendon; Jake Rueff, Lawton; Robert Knapik, Hemlock; Ben Matthews, Beal City; Tanner Wirth, Pewamo-Westphalia; Carson Heleski, Ubly; Dan Rodenbaugh, McBain; Derek Draher, Ithaca; Trae Garcia, St. Louis; Nathan Rodlund, Addison; Dylan Malinowski, Addison; Trenton Holden, Grass Lake; Devon Shaw, Ottawa Lake-Whiteford.

WIDE RECEIVERS

Zach Hawes, Laingsburg; Drew Hess, Oscoda; Kenyatta McKeever, Detroit Central; Harmon DeVries, Schoolcraft; Charles Niehaus, Royal Oak Shrine; Carter McAlvey, Carson City-Crystal.

LINEMAN

Xemines Willis, Jackson Lumen Christi; Nic Carey, Leslie; Jack Burmis, Hanover-Horton; Matt Oswald, Beal City; Kyler Economou, Quincy; Ugo Ike, Royal Oak Shrine; Mack Bontekoe, McBain; Kamrin Grein, Evart; Aidan Schmuckal, Traverse City St. Francis; Zach Nickel, Charlevoix; Kaden Schirmer, Oscoda; Caden Blashill, Sandusky; Cameron May, Detroit Southeastern; Jamonn Avery, Detroit Community; Kyler King, Detroit Community; Hunter Hahn, Hemlock; Luke Maxwell, St. Louis; Ethan Locke, Beal City; Mitch Hall, Beaverton; Bryce Middleton, Coleman; Tommy Beckman, Saugatuck; Steven Cook, Ravenna; Caleb Burklund, Iron Mountain; Isaiah Simon, Grass Lake; Kaleb Thompson, Fowler; Nick Noel, Pewamo-Westphalia; Kobe Farrow, Addison.

LINEBACKERS

Myles McFarland, Detroit Loyola; Brody Dalton, Jackson Lumen Christi; Bryce Pietrantonio, Iron Mountain; Dominic Horak, Fowler; Brennan Pannucci, North Muskegon; Aidan Mindel, Beal City; Craig Tappenden, Bronson; Zach Franzel, Sandusky; Caleb Nagel, Oscoda; Colton Oyervidez, Laker; Jake Hamp, Houghton Lake.

DEFENSIVE BACKS

Brock Thelen, Pewamo-Westphalia; Connor Schrank, Coleman; Deonte Redwine, Flint Beecher; Bryce Fernald, Cass City.

SPECIALIST

Riley Hawkins, Dansville; Jimmy Downs, Schoolcraft; Trent Hocter, Hanover-Horton; Austin Hawkins, Holton; Julius Garza, New Lothrop; Devin Albain, Petersburg-Summerfield; Dariontae Brown, Detroit Community.

KICKER

Gabe Rahrig, North Muskegon; Bryce Kempf, Traverse City St. Francis.

PUNTER

Chase Mitchell, Lawton

COACH

Don Jess, Charlevoix

Tim Swore, Carson City-Crystal

Terry Hessbrook, Ithaca

Categories: Football