Six Area Athletes, Coaches Named AP D2 All-State

The Michigan Associated Press has announced its 2021 Division 2 high school girls basketball all-state teams.

Six area athletes and coaches earned all-state honors.

Player of the Year
Damiya Hagemann, Detroit Edison, Sr.
First Team All-State
Damiya Hagemann, Detroit Edison, Sr.
Ruby Whitehorn, Detroit Edison, Jr.
Taylor Walton, Harper Woods Chandler Park, Sr.
Abbey Kimball, Grand Rapids West Catholic, Jr.
AJ Ediger, Hamilton, Sr.
Ashley Bower, Portland, Jr.
Lexi Boyke, Frankenmuth, So.
Macey Fegan, Standish-Sterling, So.
Adelyn Moore, Caro, So.
Nicole Kamin, Escanaba, Sr.
Coach of the Year
Jason Haid, Portland.
Second Team All-State
Molly Anderson, Cadillac; Jaidyn Elam, Detroit Country Day; Ellie Toney, Corunna; Faith Carson, Buchanan; Kali Heivilin, Three Rivers; Jaylee Long, Newaygo; Gwen Rogozinski, Stockbridge; Kayla Giroux, Flat Rock.
Coach of the Year
Jerica Williams, Detroit Country Day.
Honorable Mention
Emaia O’Brien, Harper Woods Chandler Park; Claire Erickson, Sault Ste. Marie; Braquelle Osborne, Montague; Emma Arico, Detroit Country Day; Abbey Lodato, Clawson; Hailey Baumann, Wixom St. Catherine; Nydia Shumate, Madison Heights Lamphere; Sydney Vis, Grand Rapids South Christian; Hannah Schroeder, Allendale; Cadence Dykstra, Grand Rapids West Catholic; Liv Brunink, Grand Rapids Christian; Maddie Smith, Grand Rapids West Catholic, Brook Simpson, Belding; Stephanie Ainsworth, Wayland; Emma Witte, Grand Rapids Christian; Katie Tate, Grand Rapids Catholic Central; Parrish Hudson, Wayland; Hillary Griffin, Parma Western; Isabel Lindo, Williamston; Alyna Lewis, Parma Western; Hannah Vallier, Vicksburg; Alyssa Leister, Alma; Katelyn Baney, Paw Paw; Lauren Vanderstelt, Plainwell; Ellen Bretzke, Benzie Central; Zoey Persails, Frankenmuth; Abi Tarrant, Bay City John Glenn; Carly McCrum, Bay City John Glenn; Elle Adrian, Standish-Sterling; Brenna Bartlett, Standish-Sterling; Bailey Taylor, Clare; Mya Hiram, Onsted; Lainey Garbarz, Ann Arbor Father Gabriel Richard; Mary Lengemann, Imlay City; Christina Bohm, St. Clair; Khloe Austin, Marine City; Kayla Ross, Onsted; Kara Stutzman, Blissfield; Anna Richards, Lansing Catholic; Brynn Reams, Ionia; Sydnie Gillett, Corunna; Ava Guilford, Portland; Aiyanna Tanksley, Detroit Cody, Ava Scanlon, Grand Ledge.
Coaches
Kacee Reid, Lansing Catholic; Nate Thomasma, Newaygo.

Categories: Girls Basketball