10 Area Athletes, Coaches Named AP Division 1-2 All-State

The Michigan Associated Press has released its 2021 Division 1-2 high school football all-state teams.

Ten area athletes and coaches earned all-state honors.

Player of the Year
Bryce Underwood, Belleville, Fr.
First Team All-State
Quarterbacks
Bryce Underwood, Belleville, Fr.
Brady Drogosh, Warren De La Salle Collegiate, Jr.
CJ Carr, Saline, So.
Running Backs
Brayden McKenna, Lapeer, Sr.
Cephus Harris III, Clinton Township Chippewa Valley, Sr.
Cole Cabana, Dexter, Jr.
Elijah Jackson-Anderson, Grand Blanc, Sr.
Dillon Tatum, West Bloomfield, Sr.
Wide Receivers
Antonio Gates Jr. Dearborn Fordson, Sr.
Jeremiah Caldwell, Belleville, Sr.
Semaj Morgan, West Bloomfield, Jr.
Quinn Fracassi, South Lyon, Sr.
Linemen
Jalen Thompson, Detroit Cass Tech, Jr.
Michael Williams, West Bloomfield, Sr.
James Livingston, Dexter, Sr.
Ashton Lepo, Grand Haven, Sr.
Alex DeGrieck, Rochester Adams, Sr.
Cross Watson, Portage Central, Sr.
Deone Walker, Detroit Cass Tech, Sr.
Brandon Davis-Swain, West Bloomfield, So.
Linebackers
Josh Burnham, Traverse City Central, Sr.
Jordan Kwiatkowski, Sterling Heights Stevenson, Sr.
Aidan Vaughan, Walled Lake Western, Sr.
Cross Dobbs, Grand Blanc, Sr.
Defensive Backs
Will Johnson, Grosse Pointe South, Sr.
Carson Bourdo, Traverse City Central, Sr.
James Robinson, Belleville, So.
Jaden Mangham, Birmingham Groves, Sr.
Tyrell Henry, Roseville, Sr.
Specialist
Jaris McIntosh, Battle Creek Lakeview, Sr.
Kicker
Adam Samaha, Ann Arbor Huron, Jr.
Punter
Evan Sundermann, East Lansing, Sr.
Coach
Antaiwn Mack, Ann Arbor Huron
Second Team All-State
(nominees receiving two or more votes from the voting panel)
Quarterbacks
Zak Ahern, Rockford, Sr.
Running Backs
Darius Taylor, Walled Lake Western, Jr.; Jordan Ramsey, Sterling Heights Stevenson, Sr.; Joe Wiedyk, Bay City Western, Sr.
Wide Receivers
Braeden Fuson, Dexter, Sr.; Noah Dobert, Dearborn, Jr.; Roman Laurio, Saline, Jr.
Linemen
Bruce Williams, Ann Arbor Huron, Jr.; Cole Dellinger, Clarkston, Jr.; Danny Rosa, Traverse City West, Sr.; Amir Herring, West Bloomfield, Jr.; Giuseppe Gottfried, Saline, Sr.; Jeffrey Roskopp, Warren De La Salle Collegiate, Sr.; JaShawn Greene, Belleville, Sr.; Masai Reddick, Detroit Cass Tech, Sr.; Malachi Davis, Holt, Sr.; Armon Parker, Dearborn Fordson, Sr.
Linebackers
Aaron Alexander, Belleville, Sr.; Will Beesley, Warren De La Salle Collegiate, Sr.; Jamil Thomas, Ann Arbor Huron, Jr.
Defensive Backs
Sam Clay, Hartland, Jr.; Deshaun Lee, Belleville, Sr.; Biagio Madonna, Sterling Heights Stevenson, Sr.; Koen Entringer, Walled Lake Western, Sr.; Micah Davis, Dexter, Jr.
Specialists
Jacob Bonnett, Grand Rapids Forest Hills Central, Sr.; Devin Porter, Portage Central, Sr.; Caleb Dean, Jenison, Sr.
Kicker
Nathan Dibert, Hartland, Sr.
Punters
Dylan Hertzberg, Grand Blanc, Sr.; Michael Bucci, Warren De La Salle Collegiate, Sr.
Coaches
Chris Willertz, Bay City Western; Clint Alexander, Grand Blanc; Jermain Crowell, Belleville.
Honorable Mention
Quarterbacks
Cal Bavineau, Dexter; Anthony Pinnace, Ann Arbor Huron; Ryan Schuster, Clinton Township Chippewa Valley; Alex Osman, Dearborn Fordson; Logan O’Hare, Bay City Western; Mark Konecny, Muskegon Mona Shores; Braylen Himmelein, Davison; Parker Picot, Rochester Adams; Kalieb Osborne, Waterford Mott; Drew Viotto, Walled Lake Western; Taj Williams, Livonia Churchill; Tate Farquhar, White Lake Lakeland; Reqez Nance, West Bloomfield, Isaiah Marshall, Southfield Arts & Technology.
Running Backs
Jorden Collier, Ypsilanti Lincoln; Ashton Jenson, Ypsilanti; Devin Henry, Brownstown Woodhaven; Asher Gregory, East Lansing; Cade Pilczuk, Grandville; Tristan Hinkley, Swartz Creek; Jaden Coulter, Flint Carman-Ainsworth; Ethan Clark, Clarkston; Boston Clegg, Livonia Churchill; Stavros Panos, Birmingham Groves; Tommy Donovan, South Lyon.
Wide Receivers
Cornell Perry, Brownstown Woodhaven; Adam Rammouni, Dearborn; Mohammed Sayed, Dearborn Fordson; Kellen Reed, Holt; Mason Woods, East Lansing; Olando Trader, Jackson; Tyler Vroman, Rockford; Connor Milton, Grand Rapids Forest Hills Central; Aaron Rice, North Farmington; Will Gaston, Traverse City West; Bailey Brooks, Livonia Churchill; Dennis Crawford, Belleville; Jameel Gardner, Detroit Cass Tech; Jalen Johnson, Belleville; Owen Semp, Detroit Catholic Central; Ashton Tong, Waterford Mott; Dayvon Young, Southfield Arts & Technology.
Linemen
Joe Raupp, Saline; Riley Smalarz, Macomb Dakota; Mason Muragin, Warren De La Salle Collegiate; Andrew Berryhill, Battle Creek Lakeview; Ka’Marii Landers, Dearborn Fordson; Jackson Pruitt, Detroit Cass Tech; Jeremiah Warren, Belleville; Andrew DeVries, Caledonia; Jackson Buckler, Grandville; Jack Lamancusa, Rockford; Caleb Paarlberg, Caledonia; Will Richardson, Grand Rapids Forest Hills Central; Cody Veltman, Byron Center; Colin Coffey, Midland; Dustyn Morrell, Lapeer; Isaac Norton, Davison; Kaden Koloma, Fenton; Jacob Booth, Dillon Gacki, White Lake Lakeland; Sean Field, Detroit Catholic Central; CJ Aldred, Waterford Mott; Brett Weaver, Traverse City Central; Keegan Opper, Traverse City Central; Kadyn Warner, Traverse City Central; Khamari Anderson, Detroit Cass Tech; Ja’Kobe Watkins, Belleville; Camden Weaver, Belleville; Aidan Wardell, Midland Dow; Dayne Arnett, Grand Haven; DJ Caviness, Muskegon Mona Shores; Joey Thede, Lake Orion; Tommy Phimster, Novi.
Linebackers
Tate Myre, Oxford; Melik Williams, Ypsilanti Lincoln; Tyler Stolsky, Portage Central; Charles George, Detroit Renaissance; Tyler Weaver, Grand Rapids Forest Hills Central; Trever Walter, Byron Center; Conner Chope, Bay City Western; Dawson Studebaker, Midland Dow; Brayden Courser, Detroit Catholic Central; Connor Schupbach, Troy; Michael Schermerhorn, Traverse City West; Jeremiah Beasley, Belleville; Luke Mandsager, Caledonia; Matt Hoekstra, Hudsonville; Colin Kraatz, Saginaw Heritage; Wyatt Lesnew, Milford; Niko Krall, Novi; Kyle Johnson, West Bloomfield; Daniel Keiser, Waterford Mott; Henry Pennington, Berkley.
Defensive Backs
Torrence Greene, Ann Arbor Huron; Carson DeSeranno, Monroe; Zack Ernat, Clinton Township Chippewa Valley; Mychal Yharbrough, Belleville; Jordon Clerkley, Holt; Brady Beit, Byron Center; Donovan Miller, Fenton; Andrew Siepierski, Bloomfield Hills; Glenie Cross, Oak Park; Josh Brown, Livonia Churchill; Nathan Dunlap, Walled Lake Northern; Zarek Zelinski, Waterford Kettering.
Specialists
Cincear Lewis, Kalamazoo Central; Carter Kohtz, Midland Dow.
Kicker
Deegan Garcia, Temperance Bedford; Everest Noyes, Traverse City Central; Carson Jankens; Midland Dow; Massimo Sgambati, North Farmington; Hunter Robertson, Berkley.
Punter
Zach Penoza, Troy
Coaches
Garfrey Smith, Milford; Tony Patritto, Rochester Adams; Eric Schugars, Traverse City Central; Jeff Henson, South Lyon.

Categories: Football