28 Area Athletes, Coaches Named AP Division 7-8 All-State

The Michigan Associated Press has released its 2021 Division 7-8 high school football all-state teams.

Twenty-eight area athletes and coaches earned all-state honors.

Player of the Year
Nick Kopin, Hudson, Sr.
First Team All-State
Quarterbacks
Austin Fowler, Holton, Sr.
Charlie Peterson, Traverse City St. Francis, Sr.
Cole Giesige, Ottawa Lake Whiteford, Sr.
Wide Receivers
Patrick Sterrett, Charlevoix, Jr.
Carlos White, Detroit Central, So.
Bret Hosmer, Holton, Sr.
Wyatt Nausadis, Traverse City St. Francis, Jr.
Linemen
Noah Bauman, Ottawa Lake Whiteford, Sr.
Evan Stephayn, Lawton, Sr.
Cameron Kimball, Hudson, Sr.
Corey Schafer, Pewamo-Westphalia, Sr.
Judah Daniels, Detroit Central, Sr.
Levi Harber, Montrose, Sr.
Jacob Grozenski, Traverse City St. Francis, Sr.
Gavin Dawson, Ishpeming Westwood, Sr.
Linebackers
Payton Rogers, Hudson, Sr.
Landon Nurenberg, Pewamo-Westphalia, Sr.
Nicholas Trumble, Addison, Sr.
David Whitehead, Leslie, Sr.
Joey Donahue, Traverse City St. Francis, Jr.
Defensive Backs
Davon Ruffin, Madison Heights Madison, Sr.
Angelo Costanza, Madison Heights Bishop Foley, Jr.
Jacob Hamilton, Reading, Jr.
Isaac Brady, Whitmore Lake, Jr.
Specialist
Jackson Zeiter, Madison Heights Bishop Foley, Jr.
Kicker
Brett Mueller, Ubly, So.
Punter
Troy Wertman, Pewamo-Westphalia, Jr.
Coach
Dan Rogers, Hudson
Second Team All-State
(nominees receiving two or more votes from the voting panel)
Quarterbacks
Luke Saunders, Breckenridge, Sr.
Caleb Stuck, Charlevoix, Sr.
Shea Ruddy, Ottawa Lake Whiteford, Jr.
David Williams, Detroit Central, Sr.
Running Backs
Cade Block, Beal City, Sr.
Brian Morgan, Houghton Lake, Sr.
John Alexander, Sand Creek, Sr.
Benny Diaz, Saugatuck, Sr.
Adam Mills, Frankfort, Sr.
Wide Receivers
Paul Wright, Carson City-Crystal, Sr.
Jace Horman, Breckenridge, Sr.
Dylan Wehner, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker, Sr.
Jason Hardy, Detroit Loyola, Sr.
Linemen
Christian Park, Lake City, Sr.
Mack Bontekoe, McBain, Jr.
Anthony Zechmeister, Hemlock, Jr.
Tucker Hubbard, Frankfort, Sr.
Chase Mitchell, Lawton, Sr.
Silas Merchant, Detroit Collegiate Prep, Sr.
Ethan Gillig, Ubly, Sr.
Michael Stevenson, Montrose, Jr.
Jaden Johnson, Muskegon Catholic Central, Sr.
Kobe Farrow, Addison, Sr.
Linebackers
Wade Wilson, Beal City, Sr.
Colin Morrow, Jackson Lumen Christi, Sr.
Joey Campbell, Reading, Jr.
Drew Stephayn, Lawton, Sr.
Defensive Backs
Nathan Hermann, Petersburg Summerfield, Sr.
Damarquss Palmreuter, Reese, Sr.
Bryce Stanley, Carson City-Crystal, Sr.
Specialists
Charles Niehaus, Royal Oak Shrine Catholic, Sr.
Nathan Francis, Whitmore Lake, Sr.
Jaylin Townsend, Flint Beecher, Jr.
Coach
Jeremy Miller, Pewamo-Westphalia
Honorable Mention
Quarterbacks
Preston Wallace, Evart; Bronson Bupp, Ithaca; Chase Pung, Fowler; Mason Smith, Carson City-Crystal; Evan Peruski, Ubly; Jakari Edwards, Muskegon Heights Academy; Kaleb Bellaflores, Burton Bendle; Conor Benson, Royal Oak Shrine Catholic; Dylan Gough, Madison Heights Bishop Foley; Tanner Terbush, Reese; Evan Wakefield, Saginaw Michigan Lutheran Seminary.
Running Backs
Martin Tovar, Sandusky; Jack Davidson, White Pigeon; MarShawn Brown, Detroit Collegiate Prep; Calvin Turner, Detroit Central; Luke Woodke, Harbor Beach; In this week’s Northern Michigan From Above, Mark Goethel takes us to the Farmland 5K in Traverse City. Ignatius Jackson. St. Louis; Rafael Woods, New Lothrop; Cole Jondro, Monroe St. Mary Catholic Central; Braylon Ballard, Unionville-Sebewaing; Connor Schrank, Coleman; Cramer Laurenz, Breckenridge.
Wide Receivers
Grant Roberson, Marlette; Ethan Hull, Ithaca; Hayden Peck, East Jordan; Chad Pratt, Ithaca; Adam Kidder, Madison Heights Bishop Foley.
Linemen
Spencer Harvala, Ishpeming Westwood; Jake Claflin, Charlevoix; Ayden Fulton, Johannesburg-Lewiston; Chunky Willis, Jackson Lumen Christi; Cayden Schreckengust, Saugatuck; Connor Herford, Cass City; In this week’s Northern Michigan From Above, Mark Goethel takes us to the Farmland 5K in Traverse City. Dylan Cartwright, Holton; Isiah Pasik, New Lothrop; Devin Runnels, Flint Beecher; Diego Ramirez, Clarkston Everest Collegiate; Grant Gutierrez, Madison Heights Bishop Foley; Benjamin Newby, Waterford Our Lady of the Lakes; Luke Braun, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker; Matt Oswald, Beal City.
Linebackers
Dylan Carper, White Pigeon; Zander Johnecheck, East Jordan; Kendrick Britt, Detroit Loyola; Cole Stone, Carson City-Crystal; Kaleb Peska, Ithaca; Robert Knapik, Hemlock; Jake MacPhee, Bad Axe; Ben Dousuah, St. Louis; Sam Kartes, Muskegon Catholic Central; Colton Blankstrom, Montague; Grayson Orr, New Lothrop; James Braswell, Madison Heights Bishop Foley; Gabe Olivier, Traverse City St. Francis; Aidan Mackowiak, Ubly; Levi Foco, Reese; Michael Baysah, St. Louis; Mitch Hall, Beaverton.
Defensive Backs
Travis Fuller, Marlette; Josh Nichols, Detroit Loyola; James Nedwick, Clarkston Everest Collegiate.
Specialists
Brandon Thompson, Petersburg Summerfield; Garrett Iobe, Union City; Tyler Swanwick, Centreville; Logan Collison-Russell, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker; James Cummings II, Flint Beecher; Joseph Thibodeau, Clarkston Everest Collegiate
Kicker
Brice Kempf, Traverse City St. Francis.
Coaches
Scott Syrjala, Ishpeming Westwood; Greg Kitson, East Jordan; Brad Gross, Beal City; Tim Swore, Carson City-Crystal; Eric Sweeney, Ubly; Brian Barnes, Madison Heights Bishop Foley.

Categories: Football