Six Area Athletes, Coaches Named AP Division 3-4 All-State

The Michigan Associated Press has released its 2021 Division 3-4 high school football all-state teams.

Six area athletes and coaches earned all-state honors.

Player of the Year
Dante Moore, Detroit Martin Luther King, Jr.
Quarterbacks
Dante Moore, Detroit Martin Luther King, Jr.
Tyler Holtz, DeWitt, Sr.
Running Backs
Trent Hill, Chelsea, Sr.
Christian Stokes, Harper Woods, Sr.
Julion McCray, Battle Creek Harper Creek, Sr.
Max Humphrey, Mt. Pleasant, Jr.
Wide Receivers
Tommy McIntosh, DeWitt, Sr.
Tay’Shawn Trent, Harper Woods, Sr.
Lucas Hanifan, Chelsea, Sr.
Andon Grigg, Holland, Sr.
Lynn Wyche-El, Detroit Martin Luther King, Sr.
Linemen
Davonte Miles, River Rouge, Sr.
Jonathan Slack, Detroit Martin Luther King, Jr.
Russell Sullivan, Chelsea, Sr.
Connor Williamson, Mason, Sr.
Kenny Merrieweather, Detroit Martin Luther King, Jr.
Matt Lyons, Croswell-Lexington, Sr.
Ryan Shinabery, Hudsonville Unity Christian, Sr.
Alex Schlemm, Marquette, Sr.
Brady Ploucha, Dearborn Divine Child, Sr.
Linebackers
Tag Bonnema, Zeeland East, Sr.
William Gaskell, Milan, So.
Nick Flegler, DeWitt, Sr.
Blake Bailiff, Detroit Martin Luther King, Sr.
Defensive Backs
Myles Walton, Muskegon, Sr.
Terrance Brown, Detroit Martin Luther King, Sr.
Alex Duley, Freeland, Sr.
Jameel Croft Jr., Detroit Martin Luther King, Jr.
Specialist
Cole McElvany, Milan, Sr.
Kicker
Paige Westra, Zeeland East, Sr.
Punter
Nick Collins, East Grand Rapids, Jr.
Coach
Josh Lucas, Chelsea
Second Team All-State
(nominees receiving two or more votes from the voting panel)
Quarterback
Lucas Dunn, Chelsea, Sr.
Running Backs
Drew Chandler, Hudsonville Unity Christian, Sr.; AJ Martel, Mason, So.; Cody Britt, Gibraltar Carlson, Sr.
Wide Receivers
Nick Marsh, River Rouge, So.; Owen Beauchamp, Marquette, Sr.
Linemen
Derek Rood, Cadillac, Jr.; Nate Polston, Haslett, Sr.; Marco Fields, Muskegon Reeths-Puffer, Sr.; DeCorion Temple, Orchard Lake St. Mary’s, Sr.; Evan Noga, Pontiac Notre Dame Prep, Sr.; Terrence Maize, Detroit Martin Luther King, Sr.; Trevor Dennis, DeWitt, Sr.; Cameron Heiss, Cedar Springs, Sr.; Brendan Schanick, Flint Kearsley, Sr.
Linebackers
Kirk Wilson, Croswell-Lexington, Sr.; Graham Doman, Detroit Country Day, Jr.; Grant Anderson, Vicksburg, Jr.; Kory Davis, Mt. Pleasant, Sr.; Collin Johnston, Cadillac, Sr.
Defensive Backs
Desmond Mullen, Marquette, Sr.; Johnny Dreer, Pontiac Notre Dame Prep, Sr.; Luke Ammori, Detroit Country Day, Sr.; Jace DeMann, Grand Rapids South Christian, Sr.
Specialist
Brandon Mann, Detroit Country Day, Sr.
Kicker
Hunter Shaw, Chelsea, Sr.
Coach
Craig Tibbe, Hudsonville Unity Christian
Honorable Mention
Quarterbacks
Austin Ridl, Marquette; Jake Townsend, Croswell-Lexington; Nate Tucker, Marshall; Luke Davis, Battle Creek Pennfield; Nolan Wheeler, Parma Western; Isaiah Grybauskas, Jackson Northwest; Cameron Chandler, Hudsonville Unity Christian; Jake DeHaan, Grand Rapids South Christian; Zach Hop, Holland; Bryson Huckeby, Freeland; Brandon Green, Linden; Will Damaska, North Branch; Reid Shumaker, Lake Fenton; Gavin Reames, Fruitport.
Running Backs
Cullen Sylvester, Paw Paw; Cameron Torres, Coldwater; Ashton Laguire, Charlotte; Cole DiPiazza, Allendale; Bryson Kuzdzal, Ada Forest Hills Eastern; Alec Pruett, Whitehall; Lucas Storm, Lake Fenton; Dylan Dickens, Ortonville Brandon; Nico Hernandez, Madison Heights Lamphere; Nolan Ray, Bloomfield Hills Brother Rice; Jakob Price, Muskegon; Gabe Winowich, Detroit Country Day.
Wide Receivers
Saige Slanec, Croswell-Lexington; Caleb Wardlow, Pinckney; Braden Hill, Charlotte; Jabari Campbell, Wyoming Kelloggsville; Ryan Serba, Coopersville; Jalen Charity, Grand Rapids Northview; Gavin Malenfant, Flint Kearsley; Jalen Holley, River Rouge; Joseph Williams, Detroit Martin Luther King; Chansey Willis Jr., Detroit Martin Luther King; Cody Nash, Fruitport; Jeremiah Dault, Muskegon.
Linemen
Dennis Strey Jr., Paw Paw; Bo Skidmore, Vicksburg; Terell Hollingsworth, Detroit Martin Luther King; Bryce Debri, DeWitt; Charlie Lovell, Pinckney; Dominic Honsinger, Parma Western; Gabe Wertz, Charlotte; Adam Waszak, St. Johns; Brandon Grant, Ionia; Bobby Clendenon, Zeeland West; Skye VanderKuyl, Zeeland West; Blake Scheer, Cedar Springs; Ahmon Parks, Grand Rapids Christian; Grant O’Brien, Goodrich; Max Muenzer, Lake Fenton; Gino Tribuzio, Ortonville Brandon; Eric Grenadier, Detroit Country Day; Andrew Agbay, Bloomfield Hills Brother Rice; Blake Swiger, Cadillac; Dylan Senda, Dearborn Divine Child; Josh Rau, Lowell; Keon Price, Wyoming Godwin Heights; JB Couch, Alma; Hunter Throop, Spring Lake; Ty Irby, Muskegon; DeShawn Robinson, Auburn Hills Avondale.
Linebackers
Connor Quake, Three Rivers; Ethan Ettinger, Mason; Kaleb Parrish, Mason; Alex Ream, Cedar Springs; Joseph Maier, Bay City John Glenn; Bryce Eliuk, Linden; Tristian Gist, Madison Heights Lamphere; BJ Wright, Muskegon; Jackson Minelli, Bloomfield Hills Brother Rice.
Defensive Backs
Aiden Brunin, Cedar Springs; Carson Gray, Chelsea; Landon Bethka, Alma; DeMari Foster, Muskegon.
Specialists
Jacob Thompson, Sturgis; Dontal Wright, Lansing Sexton; Lonnie Smith, Haslett; Cebe Hunderman, Zeeland East; Dylan Turoski, Sparta; Jacob Kundinger, Freeland; Caden Kolanowski, Goodrich; Cole Lacanaria, Bloomfield Hills Brother Rice.
Kicker
Nate Brinks, Grand Rapids South Christian; Luke Silvernale, Grand Rapids Forest Hills Northern.
Coaches
Gary Houghton, Mason; Brad Thomas, Haslett; Jason McIntyre, Mt. Pleasant.

Categories: Football