2022 Area MHSAA Wrestling Individual State Qualifiers

The MHSAA individual wrestling state finals will be held at Detroit’s Ford Field on Friday and Saturday.

Below is a listing of area athletes that will be competing, with weight class in parentheses.

Boys
Division 1
Traverse City Central – Ethan Ramsey (189), Dutch Ballan (130)
Traverse City St. Francis – Ethan Morgan (285), Tyler Sheeran (112), Josiah Schaub (135), Gavin Wilmoth (160)
Division 2
Fremont – Michael Romero (189), Killian Prewitt (103), Tee Ward (119), Trey Myers (145)
Gaylord – Riley Hush (189), Louden Stradling (130), Gabe Thompson (135), Gus James (140), Ty Bensinger (160), Brayden Gautreau (171)
Mt. Pleasant – Noah Webster (112), Grant Stahl (130)
Petoskey – Brandon Swiss (135), Trevor Swiss (145)
Division 3
Boyne City – Tim Bowman (125), Jordan McBee (130)
Clare – Bryson Hernandez (119)
Gladwin – Hunter Huguelet (215), Dakota Leddy (160), Randy Pyrzewski (171)
Grant – Alex Russo (112), Brady Jacobs (152)
Hart – Leo Guadarrama (215), Trayce Tate (119), Mason Cantu (145), Zane Thomas (160)
Kingsley – Samuel Goethals (189), Gavyn Merchant (119), Cameron Dundas (130), Aidan Shier (152), Kyan Fessenden (160), Kaden Patterson (171)
Ogemaw Heights – Xander Kartes (145)
Reed City – Bryson Hughes (171)
Sanford Meridian – Reece Teer (103), Elliot Noyes (135), Alex Goodson (140)
Shelby – Travis Boughan (189), Nick Cano (103)
Chippewa Hills – Tyler Geer (125), Jon Koepf (140)
Tri County – Ian Boden (130), Trent Behrenwald (160), Jake Nelson (171)
Division 4
Beaverton – Seth Onweller (112)
Montabella – Tristin Almanza (189)
Charlevoix – Landon Swanson (189), Sam Fry (130)
Evart – Sam Bailey (189), Alex Burhans (285), Cole Hopkins (171)
Forest Area – Sir Xavier Navoni (215)
Frankfort – Tucker Hubbard (189), Jared Coxe (130)
Hesperia – Alex Sayer (112), River Roberson (135), Brandon Quinn (145)
Lakeview – Cameron Perez (103), Joe Perez (103)
Pine River – Andrew Baldwin (215), Bryant Wing (103), Jordan Nelson (119), Ryder Holmes (140), Wyatt Underhill (145), Phil Rigling (152), Cayden Mys (160), Rogan Nelson (171)
Manton – Ben Paddock (171)
Mason County Central – Andrew Quinn (285), Hunter Sanford (112), Zane McCabe (125)
Mio – Trennen Smith (112), Tyler Demory (112), Brandon Wiltse (135)
Newberry – Matthias Miller (285), Hayden O’Neil (135)
Rogers City – Hayden Hentkowski (125), Anthony Paull (171)
Roscommon – Joseph Napolitano (103)
Whittemore-Prescott – Dillan Parent (140), Samuel Vyner (152)
Girls
Benzie Central – Cambrie Lawrence (120)
Boyne City – Alison Bowman (130), Lydia Krauss (155)
Chippewa Hills – Natalie Gibson (100), Maikia Wittig (100), Lindsey Gibson (120), Jazmyne Lake (135)
Farwell – Tailyiah Thrush (255), Erea Bulut-Martin (145)
Frankfort – Paige Willman (170), Emanuela Alaimo (100)
Fremont – Lexie Andree (170), Kaidyn Pierson (105), Ella Shields (120)
Gaylord – Sunni LaFond (105), Hanna Blyveis (120)
Gladwin – Lilly Wright (255), Tricia Pyrzewski (100), Morgan Bailey (135)
Grayling – Kylie Berringer (115)
Kingsley – Cylie Jones (190), Charissa Desmond (100)
Mancelona – Abby Wildfong (105)
Manton – Makayla Gowell (170), Allyssa White (190), Kiyara Oster (190), Reganne Stahl (100), Chloe Colton (110), Kennedi Wahmhoff (120), Natalee Kibbe (125)
Mason County Central – Nyveah Wendt (105)
Mio – Alexis Hurst (115)
Mt. Pleasant – Mackenzie Burger (100), Felicia Saunders (125)
Reed City – Caitlyn Chiger (140)
Shepherd – Shai Curtiss (110)
Traverse City West – Brynn Smith (130)
Whittemore-Prescott – Faith Keller (255), Gabrielle Murphy (105), Serenity Hayes (130), Carly Cowles (135), Madison Kennedy (155)

Categories: Wrestling