Flynn, Guild Highlight AP Division 4 All-State Teams

The Michigan Associated Press has announced its 2021-22 high school girls basketball Division 4 all-state teams.

Twenty area players and coaches earned all-state honors.

Player of the Year: Mia Riley, Fowler
Coach of the Year: Nathan Goerge, Fowler
First Team All-State
Mia Riley, Fowler, Sr.
Lydia Meredith, Portland St. Patrick, Sr.
Mia Judd, Lansing Christian, Sr.
Olivia Flynn, Harbor Springs, Fr.
Tessa Wagner, Carney-Nadeau, Sr.
Kennedy Guild, Pickford, Sr.
Elie Wilson, Calhoun Christian, Sr.
Reide Osterman, Baraga, Sr.
Emma Riley, Fowler, Jr.
Anna Fernandez, Plymouth Christian, Sr.
Megan Bennett, McBain Northern Michigan Christian, Sr.
Ava Boike, Genesee Christian, Sr.
Second Team All-State
(Nominees receiving two or more votes from the eight-member panel)
Katelyn Pnacek, Coleman, Sr.
Reese Williams, Colon, So.
Madison Looby, Saginaw Nouvel, Sr.
Makayla Kamyszek, Posen, Sr.
Madison Smith, Mackinaw City, Jr.
Kate Borseth, Ewen-Trout Creek, Jr.
Coach
Tyler Larson, Baraga
Honorable Mention
(Nominees receiving one or no votes from the nine-member panel)
Jacey Somers, Bellaire; Lizzy Scharer, Adrian Lenawee Christian; Makenna Uotila, Ontonagon; Kylie Quist, Athens; Megan Houk, Plymouth Christian; Corina Jahfetson, Baraga; Ashton Hord, North Dickinson; Caitlyn Dickerson, Midland Calvary Baptist Academy; Abby Parkinson, Hale; Natalie Wandrie, Inland Lakes; Claudia Burley, Grand Traverse Academy; Ava Schultz, Gaylord St. Mary; Elly Sexton, Brethren; Angelina Tringali, Auburn Hills Oakland Christian; Karlyn Kappen, Deckerville; Brooklyn Hart, Carsonville-Port Sanilac; Charlie Boyce, Bellaire; Payton Griffith, Mendon; Gracie Shettler, Martin; Ava Maller, Pittsford; Megan Roberts, Hillsdale Academy; Dakota Sigler, Camden-Frontier; McKena Wilson, Fruitport Calvary Christian; Aubrey Rogers, Morrice; Delaney Scully, Mt. Pleasant Sacred Heart; Natalie Skowron, Vestaburg; Emma Holmes, Marcellus; Sophie Wisniski, Onekama; Emily Grant, Lake Leelanau St. Mary; Grace Wolfe, Frankfort; Larissa Huffman, Mackinaw City; Marlie Postula, Mackinaw City; Ty’Venona Davis, Muskegon Heights Academy; Aniea Johnson, Muskegon Heights Academy; Hailey Maulbetsch, Plymouth Christian; Clemmie Gadwood, Will Carleton Academy
Coaches
Jamie Salenbien, Adrian Lenawee Christian; Ron Windle, Plymouth Christian; Nick Katzinger, Coleman; Al Schrauben, Portland St. Patrick; D.J. Boike, Genesee Christian

Categories: Girls Basketball