Seven Area Wrestlers Claim State Titles at Individual Finals, 55 Others Earn All-State Honors

DETROIT – Seven local wrestlers claimed state titles at the MHSAA boys and girls individual state finals at Ford Field in Detroit on Saturday.

Seven athletes had runner-up finishes while 48 others finished third through eighth in their weight class to earn all-state honors.

In Division 2 boys, Gaylord had two state champions with Louden Stradling (130) and Brayden Gautreau (171). Fremont’s Tee Ware finished as runner-up in the 119 weight class.

Wrestling at 215, Hunter Huguelet from Gladwin took home the state trophy in the Div. 3. Mason County Central’s Andrew Quinn won the state title in 285. Hart’s Mason Cantu (145), Kingsley’s Aiden Shier (152) and Tri-County’s Jake Nelson (171) all had second-place finishes in Division 3.

For Div. 4 boys, Hesperia’s River Roberson won the state championship in the 135 weight class. Cole Hopkins out of Evart captured the state crown in 171. Traverse City St. Francis’ Gavin Wilmouth (160) came in second place.

In girls, Boyne City star Lydia Krauss dominated her way to a state title in the 155 weight class. Gladwin’s Tricia Pyrzewski (100) and Gaylord’s Sunni LaFond (105) finished as runners-up.

After becoming Boyne City’s second ever individual regional champion, Krauss dominated in the first MHSAA girls finals.

She went 4-0 on her way to claiming the state title over fellow nationally fifth-ranked wrestler Amarisa Manuel of Romeo, who she had lost to three times prior.

Krauss becomes the first state champion in Boyne City wrestling history and the first local female to take home the state crown. The state finals win also marked her 100th career victory.

Here are the area wrestlers that finished third through eighth:

Boys
Division 1 Top Eight Finishers
189
Ethan Ramsey – Traverse City Central (7th)
130
Dutch Ballan – Traverse City Central (3rd)

Other Division 2 Top Eight Finishers
189
Michael Romero – Fremont (8th)
103
Killian Prewitt – Fremont (8th)
112
Noah Webster – Mt. Pleasant (8th)
130
Grant Stahl – Mt. Pleasant (3rd)
135
Gabe Thompson – Gaylord (5th)
140
Gus James – Gaylord (8th)
145
Trevor Swiss – Petoskey (4th)
160
Ty Bensinger – Gaylord (4th)

Other Division 3 Top Eight Finishers
189
Samuel Goethals – Kingsley (4th)
215
Leo Guadarrama – Hart (4th)
119
Gavyn Merchant – Kingsley (4th)
Bryson Hernandez – Clare (7th)
125
Tyler Geer – Chippewa Hills (5th)
Tim Bowman – Boyne City (7th)
130
Ian Boden – Tri-County (7th)
140
Jon Koepf – Chippewa Hills (7th)
160
Kyan Fessenden – Kingsley (6th)
Trent Behrenwald – Tri-County (8th)
171
Randy Pyrzewski – Gladwin (3rd)
Bryson Hughes – Reed City (4th)

Other Division 4 Top Eight Finishers
189
Tristin Almanza – Blanchard Montabella (5th)
285
Matthias Miller – Newberry (8th)
103
Cameron Perez – Lakeview (3rd)
Joe Perez – Lakeview (4th)
112
Tyler Demory – Mio (3rd)
Hunter Sanford – Mason County Central (6th)
Trennen Smith – Mio (7th)
135
Josiah Schaub – Traverse City St. Francis (3rd)
Brandon Wiltse – Mio (7th)
140
Ryder Holmes – Pine River (4th)
160
Cayden Mys – Pine River (6th)
171
Anthony Paull – Rogers City (3rd)

Girls
Other Top Eight Finishers
170
Lexie Andree – Fremont (5th)
Paige Willman – Frankfort (6th)
Makayla Gowell – Manton (7th)
255
Tailyiah Thrush – Farwell (5th)
Faith Keller – Whittemore-Prescott (6th)
100
Natalie Gibson – Chippewa Hills (4th)
Maikia Wittig – Chippewa Hills (6th)
Mackenzie Burger – Mt. Pleasant (7th)
105
Gabrielle Murphy – Whittemore-Prescott (5th)
110
Shai Curtiss – Shepherd (4th)
120
Lindsey Gibson – Chippewa Hills (7th)
Hanna Blyveis – Gaylord (8th)
130
Serenity Hayes – Whittemore-Prescott (7th)
135
Morgan Bailey – Gladwin (5th)

For the full MHSAA Individual Wrestling State Finals Results click here.

Categories: Wrestling