2021-22 BCAM Girls Basketball Outstanding Senior Student-Athlete Award Winners

The Basketball Coaches Association of Michigan has announced its 2021-22 girls basketball Outstanding Senior Student-Athlete Award winners.

To be eligible, a player must be a high school senior, have played basketball all four years of high school and have a cumulative GPA above 3.80.

Below is a listing of area winners.

Kylie Billeter, Whittemore-Prescott
Allison Wichert, Vestaburg
Ailie Beck, Ogemaw Heights
Paige Liddell, Ogemaw Heights
Rowan Peace, Ogemaw Heights
Savannah Wright, Ogemaw Heights
Avery Smitz, Roscommon
Delaney MacDowell, Rudyard
Karlee Mayer, Rudyard
Tristan Smith, Rudyard
Audrey Aerts, Hart
Jayd Hovey, Hart
Kendall Williamson, Hart
Adria Quigley, Mason County Central
Lauren Brown, Shelby
Ella Olmstead, Shelby
Ally Schultz, St. Ignace
Courtney Guelzo, Central Montcalm
Kamryn Nicholson, Central Montcalm
Emily Throop, Central Montcalm
Natalie Dykstra, Traverse City Central
Lindsey Hart, Traverse City Central
Bryce Roy, Traverse City Central
Katelynn Dix, Grand Traverse Academy
Colleen Hegewald, Traverse City St. Francis
Cora Pomaranski, Traverse City St. Francis
Hillary Howe, Mason County Eastern
Mary Gregorski, Elk Rapids
Monika Gregorski, Elk Rapids
Gabby Krakow, Elk Rapids
Madison Travis, Farwell
Madi Clouse, Frankfort
Taylor Myers, Frankfort
Lucy Reznich, Frankfort
Tara Townsend, Frankfort
Kaitlynn Bennett, Fremont
Haley Zerlaut, Fremont
Molly Kinser, Gaylord
Kate Mumford, Gaylord
Kennedy Neff, Gaylord
Sydney Poynter, Gaylord
Bailey Murrell, Gaylord St. Mary
Sara Arends, Grant
Karly Smith, Beal City
Morgan Wilson, Beal City
Maddie Evans, Bellaire
Chloe Burdick, Benzie Central
Elise Johnson, Benzie Central
Cassidy Pallin, Benzie Central
Kate Langworthy, Big Rapids
Grace Dawson, Boyne City
Lydia Schamanek, Cadillac
Gracie Tweedale, Cadillac
Anna Whipple, Cadillac
Taylor Petrosky, Charlevoix
Camryn Turkelson, Charlevoix
Sofiah Coker, Clare
Grace Knaack, Clare
Hattie Veenkant, Clare
Bianca Haley, Coleman
Katelyn Pnacek, Coleman
Emmerson Goodin, Newaygo
Jaxi Long, Newaygo
Lily Swinehart, Newaygo
Maegan Hrachovina, Onekama
Mairin McCarthy, Onekama
Ellery McIsaac, Onekama
Kaylin Sam, Onekama
Sophie Wisniski, Onekama
Haidyn Adams, Pentwater
Mikaylyn Kenney, Pentwater
Elizabeth Pollion, Petoskey
Kennedy Guild, Pickford
Elizabeth Storey, Pickford
Karly Roelofs, Kingsley
Chloe Bisballe, Lake City
Makenzy Sluiter, Leland
Skylar Wiesen, Leland
Hailey Wanstead, Pine River
Abi Bandstra, Ludington
RyAnn Rohrer, Ludington
Ella House, Mackinaw City
Alyssa Jackoviak, Manistee
Grace Bradford, Glen Lake
Skyler Bufalini, Glen Lake
Jessica Robbins, Glen Lake
Makenna Scott, Glen Lake
Taylor Benthem, McBain
Mya Eisenga, McBain
Emily Gilde, McBain
Emma Schierbeek, McBain
Megan Bennett, McBain Northern Michigan Christian
Alexys Abraham, Mesick
Mattie Akom, Mesick
Katrina Forbes, Morley Stanwood
Laura Goenner, Mt. Pleasant Sacred Heart
Kelsey McDonald, Mt. Pleasant Sacred Heart
Madison Munley, Mt. Pleasant Sacred Heart
Delaney Scully, Mt. Pleasant Sacred Heart
Anna Terwilliger, Mt. Pleasant Sacred Heart
Emma Yonker, Mt. Pleasant Sacred Heart

Categories: Girls Basketball