2022 MHSBCA All-State Teams

The Michigan High School Baseball Coaches Association has announced its 2022 all-state teams.

Division 1
Coach of the Year: Kevin Shubnell, Grosse Pointe North
First Team
Pitchers
Brock Porter Orchard, Sr., Lake St. Mary’s
Tate Farquhar, Sr., Lakeland
Wyatt Danilowicz, Sr., Traverse City West 
Raymond Perez, Sr., Woodhaven
Ciaran Caughey, Sr., Orchard Lake St. Mary’s
Infielders
Ryan Kennell, Sr., Livonia Churchill
Brayden Laverty, Sr., Midland
Jack Crighton, Sr., Orchard Lake St. Mary’s
Cullen Foley, Jr., Northville
Tony Hatzigeorgiou, Sr., Oxford
Alex Fenkell, Sr., Birmingham Groves
Aaron Piasecki, Sr., Muskegon Mona Shores
First Basemen
Mark Konecny, Sr., Muskegon Mona Shores
Blake Grimmer, Jr., Orchard Lake St. Mary’s
Outfielders
Parker Picot, Jr., Rochester Adams
Jake Dresselhouse, Sr., Orchard Lake St. Mary’s
Nolan Schubart, Sr., Orchard Lake St. Mary’s
Dante Nori, So., Northville
Drew Hill, Jr., Grosse Pointe North
Catchers
Ike Irish, Sr., Orchard Lake St. Mary’s
Noah Miller, Jr., Monroe
Brayden McKenna, Sr., Lapeer
Utility Players
David Lally, Sr., Grand Blanc
Second Team
Pitchers
Jordan Arseneau, Jr., Grosse Pointe North
Jaxon Huffman, Jr., Muskegon Mona Shores
Carson Byers, Sr., Mattawan
Evan Waters, Sr., Lake Orion
P Josh Klug Traverse City Central 
Infielders
Jack Bakus, Jr., Midland Dow
Gavin Balius, Sr., Flushing
Ayden Vanenkevort, Sr., Holt
Evan Wypij, Sr., Sterling Heights Stevenson
Braden Abbott, Sr., Warren Mott
Luke Brodde, Sr., Northville
Ty Tomlinson, So., Portage Northern
First Basemen
Jon Ursuy, Sr., Rochester Adams
Talon Rowe, Sr., Mason
Outfielders
Trevor Laming, Sr., Kenowa Hills
Brayden Lacroix, Jr., Grandville
Evan Mendoza, Sr., Holt
Kooper Etheridge, Sr., Battle Creek Lakeview
Peyton Teachworth, Jr., Lowell
Catchers
Logan Vansicklen, Jr., Waterford Kettering
Zach Kucharczyk, So., Battle Creek Lakeview
Evan Larson, Jr., Brighton
Utility Players
Josh Planko Northville
Division 2
Coach of the Year: Ian Hearn, Forest Hills Eastern
First Team
Pitchers
Tommy Szczepanski, Sr., Essexville Garber
Jacob Pallo, Jr., Forest Hills Eastern
Daniel Wilcome, Sr., Cheboygan
Noah Keller, Sr., Goodrich
Grant Garmin, So., Flint Powers
Infielders
Henry Stempky, Sr., Cheboygan 
Evan Parks, Sr., Forest Hills Eastern
Connor Ostrander, Sr., Edwardsburg
Cole Wilhelmi, Sr., Detroit Country Day
Tyler McKinstry, Sr., Frankenmuth
Tyler Garza, Sr., Grosse Ile
Kyle Remington, Jr., Grand Rapids Christian
First Basemen
Bennett Hitzelberger, Sr., Richmond
Cody Matuz, Sr., Fruitport
Outfielders
Issac Sturgis, So., Flint Powers
Brenden Cole, Sr., St. Clair
Jackson Isaacs, So., Grand Rapids Christian
Nick Collins, Jr., East Grand Rapids
Jason Marshall, Sr., Trenton
Catchers
Carter Campau, Sr., Midland Bullock Creek
Carson Raether, So., Goodrich
Landon Mikel, Sr., Edwardsburg
Utility Players
Hudson Davenport, Sr., Richmond 12
Second Team
Pitchers
Drew Titsworth, Jr., Frankenmuth
Andrew Young, Jr., Midland Bullock Creek
Ashton Feenstra, Sr., Forest Hills Eastern
Aaron Jasiak, Jr., Parchment
Michael Madrigal, Sr., Grosse Ile
Infielders
Ramsey Bousseau, Jr., Olivet
Brant Goodpaster, Jr., Hamilton
Jake McNamara, Sr., Hudsonville Unity Unity Christian
Jared Kramp, Sr., St. Clair
Travis Liford, Sr., Goodrich
Mitchell Walters, Jr., Shepherd 
Trent Trierweiler, Sr., Portland
First Basemen
Brandon Mann, Sr., Detroit Country Day
Trevor Raade, So., Zeeland East
Outfielders
Dayne Reif, Jr., Frankenmuth
Trevor Griffiths, Jr., Lakeshore
Matt Sambowski, Sr., Tecumseh
Alex Owen, Sr., St. Johns
Nathan Bell, Jr., Bay City John Glenn
Catchers
Brody Krzysiak, Jr., Bay City John Glenn
Leo Hearn, Sr., Forest Hills Eastern
Nick Krstich, Sr., Madison Heights Lamphere
Utility Players
Ryan Rinehart, Sr., Grand Rapids West Catholic
Division 3
Coach of the Year: Jimmy Brawley, Buchanan
First Team
Pitchers
Kurt Barr, Sr., Grosse Pointe Woods University Liggett
Josh Kasner, So., Algonac
Matthew Hoover, Sr., Buchanan
Charlie Peterson, Sr., Traverse City St. Francis 
Tyler Sager, Sr., Chesaning
Infielders
Jarren Purify, Jr., Grosse Pointe Woods University Liggett
Corbin Larkin, Sr., Hemlock
Brock Thelen, Sr., Pewamo-Westphalia
Jamier Palmer, So., Niles-Brandywine
Chase Raymond, Sr., Standish-Sterling
Tommy Reid, Sr., East Jordan 
Cade Preissing, Jr., Buchanan
First Basemen
Cam Haiser, Sr., Standish-Sterling
Brady Birchmeier, Sr., New Lothrop
Outfielders
Cole Prout, Sr., Standish-Sterling
Tanner Wirth, Sr., Pewamo-Westphalia
Greg Pace, Sr., Detroit Edison
Matthew Greene, Sr., Grosse Pointe Woods University Liggett
Macoy West, Sr., Buchanan
Catchers
Murphy Wegner, Sr., Buchanan
Jake Shelegowski, Sr., Hemlock
Charlie Kolbiaz, Sr., Standish-Sterling
Utility Players
Marwynn Matthews, So., Detroit Edison
Second Team
Pitchers
Drew Nurenburg, Jr., Pewamo-Westphalia
Jake Ickes, Sr., Coloma
Lincoln Lipinski, Sr., Onsted
Cole Giesige, Sr., Ottawa Lake Whiteford
Aaron Bass, Sr., Boyne City 
Infielders
Kyler Larsen, Jr., Kent City
Ty Randall, So., Laingsburg
Trent Hagenbach, Sr., Saginaw Valley Lutheran
William Chye, Jr., Mason County Central 
Kaden Jewett, Sr., Boyne City 
DJ Prout, Sr., Standish-Sterling
Logan Tammerine, Sr., Ottawa Lake Whiteford
First Basemen
1B Brady McGuigan, Sr., Manchester
1B Keith Juidici, Jr., Negaunee
Outfielders
Cam Kelly, Sr., Gladstone
Brady Katz, Sr., Homer
Keith Smith, Sr., Detroit Edison
Drew Glavin, Sr., Buchanan
Ethan Hall, Jr., Ithaca
Catchers
Derek Tomalak, Sr., Clinton
Oliver Service, Jr., Grosse Pointe Woods University Liggett
Ben Meyers, Sr., North Muskegon
Utility Players
Jordan Belmer, Sr., New Lothrop
Division 4
Coach of the Year: Steve Pickens, Beal City
First Team
Pitchers
Zane Gregg, Jr., Whitmore Lake
Connor Silka, Sr., Riverview Gabriel Richard
Branden Martin, Sr., Beal City 
Connor Wallace, So., Inland Lakes 
Brett Mayer, Sr., Rudyard 
Infielders
Alex Didio, Jr., Whitmore Lake
Nick Verduzco, Jr., Kalamazoo Hackett
Marty Hannon, Sr., Royal Oak Shrine
Jack Legree, Sr., Oakland Christian
Kaiden Andrews, Sr., Beal City 
Shane Cook, Sr., Portland St. Patrick
Preston Marlatt, Sr., Johannesburg-Lewiston 
First Basemen
Landon Fisher, Jr., Decatur
Brayden Haynes, Sr., Beal City 
Outfielders
Brenden Collins, Sr., Kalamazoo Hackett
Trent Rice, Jr., Marine City Cardinal Mooney
Kyle Sweeney, Sr., Ubly
Hunter Miles, Sr., Beal City 
Alex Cruzan, Jr., White Cloud 
Catchers
Adam Stefanovski, Sr., Whitmore Lake
Andrew Confer, Sr., Decatur
Gus Simon, Sr., Royal Oak Shrine
Utility Players
Josh Wilson, So., Beal City 
Second Team
Pitchers
JJ Manion, Jr., Kalamazoo Christian
Brandon Bruno, Jr.,  Decatur
Owen Pullis, Sr., Royal Oak Shrine
Wyatt Mosley, Fr., Dansville
Brayden Simon, Fr., Portland St. Patrick
Infielders
Mason Mueller, Sr., Britton Deerfield
Parker Smith, Sr., Decatur
Sam Liggett, Sr., Muskegon West Michigan Christian
AJ Jones, Jr., Hillman 
Gavin Bebble, Jr., Gaylord St. Mary 
Dillon Cook, Sr., Rogers City 
Cam Peterson, So., Rudyard 
First Basemen
EJ Suggitt, Sr., Rudyard 
Evan Fairbanks, Jr., Rogers City 
Outfielders
Nico Johnson, Sr., Britton Deerfield
Joey Lavigne, Sr., Plymouth Christian
Wade Wilson, Sr., Beal City 
Connor Ciolek, Sr., Glen Lake 
Tate Besteman, Sr., Rudyard 
Catchers
Colin Basinski, Jr., Johannesburg-Lewiston 
Noah Etnyre, Jr., Plymouth Christian
Chase Pung, Sr., Fowler
Utility Players
Blake Lutzky, Jr., Marine City Cardinal Mooney

Categories: Baseball