2022 MHSSCA All-State Teams

The Michigan High School Softball Coaches Association has released its 2022 all-state teams.

Division 1
First Team
Outfielders
Alyssa Bloomfield, Mattawan
Megan Beemer, Hudsonville
Kelsey Nader, Canton
Izzy Chaput, Farmington Hills Mercy
Ella McDonald, Rochester Adams
Deanna Hyde, Anchor Bay
Shortstops
Madilynn Ramey, Allen Park
Angela Petrovitch, Macomb Dakota
Jadyn Joseph, Holt
Taylor Behrendt, Walled Lake Northern
First Basemen
Britain Beshears, Walled Lake Central
Reganne Bennett, Novi
Avery Garden, Allen Park
Second Basemen
Brooklyn Plitz, Macomb Dakota
Madison Hool, Allen Park
Lauren Fox, Walled Lake Northern
Third Basemen
Keira Tolmie, Clarkston
Eliana Ruhrup, Mattawan
Carly Dole, Mt. Pleasant
Megan Claerhout, Salem
Catchers
Molly Hool, Allen Park
Taylor Carraway, Warren Cousino
Jenna Morse, Bay City Central
Pitchers
Ava Bradshaw, South Lyon
Megan Nuechterlein, Macomb Dakota
Morgan Sizemore, Allen Park
Cierra Laska, Byron Center
Sydney Long, Grand Blanc
Brittani Mutter, Walled Lake Northern
Maddy Vrba, Mattawan
Utility Players
Carley Sleeman, Zeeland West
Taylor Huschke, Midland Dow
Hannah Priester, Salem
Avery Case, Lake Orion
Jenna Ballard, Plymouth
Honorable Mention
Outfielders
Taylor Mitchell, Milford
McKenna Hinkle, Byron Center
Jenna Holt, Warren Regina
Jenna Kuzara, Plymouth
Eliana Eiland, Walled Lake Central
Sydney Shammo, Temperance Bedford
Autumn McIntyre, Mt. Pleasant 
Shortstops
Delany Jenkinson, Holly
Abby Hornberger, Warren Regina
Ella Reifschneider, Hudsonville
Claire Loveland, South Lyon East
Shannon Dame, Grosse Pointe South
Sydney Stapf, West Bloomfield
Kayla Bane, Anchor Bay
First Basemen
Eva Curtis, Holt
Abigail Hoff, Bay City Western
Annika Talsma, Hudsonville
Ella Cady, Clarkston
Second Basemen
Ashley Walter, Byron Center
Jordan Wesaw, Portage Northern
Jessica Orlando, Anchor Bay
Third Basemen
Grace Walters, South Lyon
McKenna Ferguson, Byron Center
Catchers
Danielle Fick, Walled Lake Central
Ella Schneider, Berkley
Carson Kuhlmann, Grand Blanc
Halie Furkas, Gibraltar Carlson
Pitchers
Alli Wright, Jenison
Sydney Bosgraff, Hudsonville
Sabrina Lee, Rochester Adams
Kaitlyn Love, Battle Creek Lakeview
Allison Vogt, Anchor Bay
Utility Players
Ava Costales, Battle Creek Lakeview
Ava Wolfe, Utica Eisenhower
Carley Hoover, Lapeer
Division 2
First Team
Outfielders
Jasmine Mauk, North Branch
Lizzy Sliva, Escanaba
Gianna Kerschbaum, Stevensville Lakeshore
Delaney Ruel, Muskegon Oakridge
Rajalyaj Esquivel, Ionia
Maddie Wieneke, Riverview
Shortstops
Mandy Esmon, Richland Gull Lake
Jayden Jones, Gaylord 
Mya Purdy, Chelsea
Ashley Veldheer, Hudsonville Unity Christian
First Basemen
Kenzie Bromley, Petoskey 
Ella Wagner, Essexville Garber
Erica Moore, Escanaba
Second Basemen
Kate Westmiller, Marysville
Jasmine Pastor, Muskegon Oakridge
Jada Bolhuis, Otsego
Annkia Segedi, Trenton
Third Basemen
London Williams, Trenton
Taryn Murphy, Clio
Alexis Kozlowski, Gaylord 
Catchers
Jordan Smith, Pontiac Notre Dame Prep
Kortney Kotenko, Essexville Garber
Kennedy Cole, Wayland Union
Bekah Zachrich, Chelsea
Pitchers
Brooklyn Compau, Frankenmuth
Emma Ludema, Wayland Union
Nevaeh Ingram, Jackson Northwest
Ava Mullen, Stevensville Lakeshore
Macy Irelan, Owosso
Sarah Basket, Essexville Garber
Emilee Underwood, Chelsea
Utility Players
Kennedy Coombe, Clio
Harley Limberger, Center Line
Brooklyn Wyczalek, Goodrich
Olivia Hickman, Trenton
Honorable Mention
Outfielders
Brooklynn Ringler, Vicksburg
Kaitlyn Cain, Marysville
Avery Vos, Allendale
Cecelia Thorington, Pinckney
Ava Golightly, Jackson Northwest
Allie Noble Grant 
Carney Salo, Escanaba
Mia Newton, Macomb Lutheran North
Shortstops
Grace Pilaczynski, Jackson Northwest
Clarice Chapaton, Warren Fitzgerald
Hunter Near, Coopersville
Addi Kopp, Flat Rock
Lexa Forti, Imlay City
First Basemen
Claire Borg, St. Clair
Katie Carlson, Zeeland East
Emma Tornes, Wayland Union
Second Basemen
Olivia Burke, Linden
Kami Morse, Wayland Union
Third Basemen
Kaelinn Jozsa, Muskegon Oakridge
Natalie Bush, Hudsonville Unity Christian
Alyson Allport, Center Line
Catchers
Marissa Warren, Big Rapids
Taylor Moeggenberg, Gaylord
Pitchers
Madie Jamrog, Hamilton
Catherine O’Donohue, Ann Arbor Gabriel Richard-Greenhills
Rylie Haist, Big Rapids
Mikayla Mott, Escanaba
Aila Johnson, Trenton
Lola Bagby, Detroit Country Day
Utility Players
Emma Sic, New Boston Huron
Alexis Ashbay, Allendale
Brooklyn Galdeen, Muskegon Oakridge
Anastacia Wachowiak, Pontiac Notre Dame Prep
Eden Gray, Stevensville Lakeshore
Lyla Reynolds, Hopkins
Division 3
First Team
Outfielders
Ella Stephenson, Algonac
Lauren Creon, Richmond
Emma Dickie, Millington
Hannah Tompkins, Buchanan
Emily Brown, Grass Lake
Saylor Cuthrell, Cass City
Macey Fegan, Standish-Sterling
Shortstops
Piper Clark, Richmond
Hannah Herman, Buchanan
Alexis Grove, Beaverton
Emily Guthrie, Grass Lake
First Basemen
Lillia Sherman, Millington
Sawyer Gerow, Beaverton
Kelsie Schmidt, Dundee
Second Basemen
Alea Fisher, Buchanan
Olivia Theut, Richmond
Elisse Omey, Napoleon
Third Basemen
Devin Johnston, Almont
Olivia Turner, Grass Lake
Emma Herremans, Ravenna
Catchers
Trinity Fessler, Millington
Macy Verbeek, Grandville Calvin Christian
Jayden Cary, Bronson
Pitchers
Ashley Ziel, Millington
Kenna Bommarito, Algonac
Brooke Hunderman, Grandville Calvin Christian
Katie Shuboy, Richmond
Addysen Gray, Evart
Ada Bradford, Leslie
Mia Miller, Kalkaska
Hailee Kara, Buchanan
Utility Players
Jersey Hemgesberg, New Lothrop
Chloe Parker, Niles-Brandywine
Lauren Sundquist, Gladstone
Kendall Phillip, Clinton
Honorable Mention
Outfielders
Leslie Hamilton, Kingsley 
Grace Nardi, Negaunee
Hailey Rolfe, Chesaning
Brooke Edgerly Morley Stanwood 
Madalyn Hicks, Coloma
Grace Chinavare Sanford Meridian
Sierra Vosler, Algonac
Shortstops
Lauren Steenstra, Grandville Calvin Christian
Grace Koenig, Almont
Dylan Holmes, Millington
Natalie Prophet, Ishpeming Westwood
Grace Chisek, Watervliet
First Basemen
Lexi Mielke, Standish-Sterling
Lauryn Humphrey, Ithaca
Katelyn Postuma, Grass Lake
Second Basemen
Brianna Thomason, Algonac
Brynne Birchmeier, New Lothrop
Kayanne Tiedt, Evart
Third Basemen
Kylie Wendel, Standish-Sterling
Anna Zoet, Grandville Calvin Christian
Catchers
Emily Killion, Dundee
Brooke Meeker Traverse City St. Francis
Breyenne Salts, Grass Lake
Isabel Henige, New Lothrop
Pitchers
Maddelynn Lee, Jonesville
Myah McLean, Almont
Madi Jones, Clare
Jess Dreier, Parchment
Rayannah Burke, Napoleon
Olivia Pavlak, Schoolcraft
Cadence Augustine, Beaverton
Josie Thomson, Neguanee
Utility Players
Jerzie VanOchten, Reese
Skylar Smith, Hart
Megan Houseman, North Muskegon
Division 4
First Team
Outfielders
Saige Flaugher, Hillman
Abbie Fowler, Holton
Rylee Scheurer, Portland St. Patrick
Shortstops
Natalie Wandrie, Inland Lakes
Olivia Mikowski, Glen Lake
Lydia Meredith, Portland St. Patrick
Payton Griffith, Mendon
Aly VanBrandt, Ottawa Lake Whiteford
Rachel Cairo, Southfield Christian
First Basemen
Katelyn Pnacek, Coleman
Olivia Jubar, Unionville-Sebewaing Area
Kaitlin Nowicki, Rogers City
Second Basemen
Macy Reinhardt, Unionville-Sebewaing Area
Alexis McCarty, River Valley
Berlynn Keller, Ottawa Lake Whiteford
Third Basemen
Hannah Lynch, River Valley
Ambrelle Billau, Ottawa Lake Whiteford
Gianna Reed, Holton
Catchers
Megan Postma, Rudyard
Kinzee Stockdale, Frankfort
Paige Antcliff, Beal City
Gabby Crumm, Unionville-Sebewaing Area
Pitchers
Nicole Barbeau, Hillman
Sophie Wisniski, Onekama
Morgan Westall, Breckenridge
Macey Springer, River Valley
Unity Nelson, Ottawa Lake Whiteford
Carsyn Roehrig, Riverview Gabriel Richard
Laci Harris, Unionville-Sebewaing Area
Jayden Marlatt, Johannesburg-Lewiston
Mikaylyn Kenney, Pentwater
Utility Players
Makayla Kamyszek, Posen
Madison Miller, Coleman
Gwen Grosvenor, Decatur
Holland DeVries, Kalamazoo Christian
Honorable Mention
Outfielders
Donna VanHolla, Norway
Faith Kline, Kalamazoo Christian
Jenna Gremel, Unionville-Sebewaing Area
Lizzie Storey, Pickford 
Lizzy Romel, Posen 
Carly Scheurer, Portland St. Patrick
Johanna Kubacki, Deckerville
Shortstops
Anna Terwilliger, Mt. Pleasant Sacred Heart 
Breanna Franks, Decatur
Nevah Chaffee, Coleman 
First Basemen
Laura Bush, Pickford 
Ellery Garver, Mt. Pleasant Sacred Heart 
Second Basemen
Hailey Hart, Onekama 
Izzy Smith, Mendon
Third Basemen
Brooklyn Orr, Rogers City 
Elley Johnson, Coleman 
Haley Hand, Riverview Gabriel Richard
Maggie Koroleski, Kinde North Huron
Catchers
Taylor Larson, Onaway 
Kamryn Parlin, Athens
Rebekah Shoemaker, Morenci
Sarah Collins, Riverview Gabriel Richard
Grace Thompsen, Holton
Kara Swan, Mendon
Pitchers
Payton Manninen, Ishpeming
Karly Smith, Beal City 
Lauren Schabes, Mendon
Maddy Anson, Orchard Lake St Mary’s
Madison Brown, Pellston 
Kelsey Quiggin, Mesick 
Natalie Jones, Mt. Pleasant Sacred Heart 
Cecilia Conforti, Decatur
Georgia Meyer, Marion 
Utility Players
Kenzie Greene, Holton
Ally Coffey, Saginaw Michigan Lutheran Seminary

Categories: Softball